Yeni Listelenen Coinlerde Temel Analiz Nasıl Yapılır

Yeni Listelenen Coinlerde Temel Analiz Nasıl Yapılır

Yazar Yorum Yap 2 views
Yeni Listelenen Coinlerde Temel Analiz Nasıl Yapılır

Yeni projelerde temel analiz yapmak çok önemlidir bunun nedeni artık markette oturan coinlerin artma miktarı yeni çıkan coinlere göre oldukça düşüktür. Bu yüzden bu yazımızda yeni listelenen coinlerde nelere dikkat etmeliyiz, temel analizde nelere bakmalıyız gibi konuları ele aldık.

Teknik analiz üzerine birçok müfredat bulabilirsiniz ve bu bilgiler diğer borsalar üzerinde de benzer şekilde çalışır çünkü temel analize göre daha sistematik ve bilimsel yöntemlere dayanır.

Borsalardaki hisse senetlerinin bilanço açıklamalarını, finansal mali tablolarını, piyasa değerini, defter değerini ve bunun gibi birçok parametreyi incelemeyi öğrenmeniz sizin kripto piyasasında temel analiz yapabileceğiniz anlamına gelmez.

Buradaki dinamikler oldukça hızlı değişiklik gösterebilir ve belli bir müfredata sahip değildir. Bu ancak tecrübeye dayalı olarak sezgisel yetenekler ile açıklanabilir.

Basitçe Google araması yaparak kripto piyasası hakkında temel analiz eğitimlerinin satıldığı siteler veya akademi kuruluşlarına kolayca ulaşabilirsiniz. Ancak incelediğinizde size aslında para yatırma ve çekme dışında fazla bir şey sunmadığını anlamanız uzun sürmeyecektir.

Devamında listelenme aşamasına kadar yaptıkları anlaşmaları, sosyal medya hesaplarının büyüme sürecini, aldıkları yatırımları, marketing stratejilerini, listelenmeden sonra pre-sale dump dediğimiz ön satış yatırımcılarının kar satışlarını, vesting periyotlarını takip ettik.

Dolayısıyla bu süreçler o kadar sık yaşandı ki; dökümanlarda incelediğimiz verilerle yaşanan olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi oluşmaya başladı. Bir süre sonra ister istemez bu tecrübi bilgiler refleks halini aldı ve hiçbir yerde yazılı olmayan bir yönteme evrildi.

İlk önce yapmamız gereken incelemeye başlamadan yol haritasını oluşturmak olmalı. Bu basamakların hepsine tek tek ayrı ayrı değineceğiz ama önce sıralayalım.

1- Projenin işlevi: Temel amacı, kategorisi ve problem çözme kapasitesi.

2- Piyasa Trendiyle Uyumu: Güncel piyasadaki trend ile ilişkisi

3- Tokenomisi: seed, private, stratejik satış fiyatları, toplam arz, initial mcap, potansiyel mcap

4- Sosyal medya hesapları

5- Token Dağılım Tablosu: satış basamakları, takım, ekosistem dağılım oranlarının karşılaştırılması.

6- Token Dağıtım Takvimi: Ön satıştan alanlara dağıtım periyodu

8- Yatırımcı ve Partnerler

Projenin İşlevi ve Kategorisinin Belirlenmesi: Yapmamız gereken ilk adım inceleyeceğimiz projeyle ilgili tüm dökümanlarını temin etmek olmalıdır.
Layer 1: İlk katman blok zincir ölçekleme çözümü anlamına gelir. Örn: eth, sol, mina, dot Konu Layer 1’e geldiğinde kesinlikle Blokchain Trilemmasına değinmem gerekiyor. Trilemma imkansız üçgen anlamına gelir. (Aşağıdaki tabloda TPS işlem/saniye (hızı) ifade eder.)
Blokchain Trilleması ise ölçeklenebilirlik, güvenlik ve merkeziyetsizliğin aynı anda gerçekleşmesinin imkansız olduğunu ifade eder. Bir blok zincir eğer çok hızlıysa ($sol) aynı anda güvenli olmak için merkeziyetsizlikten uzaklaşmak zorundadır.
Ethereum ise merkeziyetsiz ve güvenli olmasının karşılığında Uniswap sonrası iyice ayyuka çıkan ölçeklendirme sorunuyla yıllardır mücadele ediyor ama maalesef henüz ciddi bir yol alamadı. BSC ise merkeziyetsiz sayılmaz çünkü sayılı Node lar ile idare ediliyor.
Ethereum’un bünyesindeki Defi projelerinin bir kısmı Polygon ağına taşındı ama bu sefer de Polygon ağı yavaşlamaya başladı. Ethereum ağı yeteri kadar rahatlamadı.
Layer 2: İkinci katman ölçekleme çözümü anlamına gelir. Yine Ethereum’un ölçeklenme sorununu yan zincirlerle veya farklı yöntemlerle çözmeye çalışan projeleri ifade eder. Ölçeklenmeden kasıt işlem hızı ve ücretlerinin düşürülmesidir. matic bağlı yan zincir gibi çalışır.
Defi: Merkeziyetsiz finans demektir. aave, maker, comp, cfg, oxy gibi projeler örnek gösterilebilir. Defi projeleri aslında çok kapsayıcıdır ve Dex projeleri de Defi’dir fakat ben yine de belirgin olarak farklı başlıkta ayırmak istedim.
Oracle: Blockzincire dışarıdan veri akışını sağlayan 3 üncü parti hizmetlerdir. En yaygın kullanılanı Chainlink’tir. link Diğerleri: band, trb, vb.. Son zamanlarda eski ilgiyi topladıklarını söylemek biraz zor
Gaming / P2E: Oyun projeleri ve oynarken kazanç sağlananları ifade eder. Sene başındaki ilgisinin kısmen azaldığını söyleyebiliriz.
Cex token: Borsalarda indirim veya işlem ücretleri için kullanılan tokenlardır. bnb, kcs, vb..
Metaverse: Market kondisyonu sebebiyle etkisi azaldı ama asıl dalga bana göre henüz başlamadı. Öncüsü Bloktopia blok oldu. Yine hala bir şekilde kazandırmaya devam ediyor.  Meme Token: İşlevsiz sadece alınıp satılabilen (uzak durun)
Projenin işlevini incelerken eğer oyun veya nft değilse mümkün olduğunca bir soruna çözüm getirmiş olmasına veya rakiplerinden teknolojik açısından ileride olmasına dikkat edin. Oyun projelerinde kullanıcı sayısı ve oyunun aktif olması önemli etkenlerdendir.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Furkan Kadıoğlu