Web 3.0 Nedir. Nasıl Kullanılır

Web 3.0 Nedir. Nasıl Kullanılır

Yazar Yorum Yap 80 views
Web 3.0 Nedir. Nasıl Kullanılır

Web 3’ün nedir  ne olduğunu anlamanız için önce internetin önceki sürümlerinin anlaşılması gerekiyor. Web 3 ‘ ün geleceği hakkında biligilerin yazının ilerleyen kısımlarında okumuş olacaksınız. Şimdi internetin ilk aşamasına gidelim.

İnternetin ilk aşaması ve kullanıcıların başlangıçta web ile etkileşime girme şekli ile karakterilize edilebilir. Web 1.0′ da çoğu kullanıcı, içeriğin pasif tüketicileriydi. Bir başka deyişle, Web 1.0 yazmakla değil; okumakla ilgiliydi. Dinamik değil, statikti. Bu durum Web 2.0 ile değişti.

İnternetin bir sonraki ana aşaması tamamen etkileşim ve kullanıcılarla ilgiliydi. Bu aşamada kullanıcılar içeriğin çoğunun Youtube ve Twitter gibi platformlarda oluşturdu. Bu internet daha sosyal ve işbirliğine dayalıydı ancak bunun bir bedeli vardı. Bu daha ‘katılımcı’ internetin dezevantajı, kullanıcıların içerik oluşturarak bu platformları kontrol eden şirketlere kişisel bilgi ve veri de sağlamasıydı.

Web 3.0 Nedir

Web 3.0 , internetin bir sonraki adımıdır. Şu anda hala inşa ediliyor. Bu nedenle henüz Web , Bitcoin ve Ethereum gibi merkezi olmayan ağlar tarafından mümkün kılınan bir internet anlamına gelir. Bu ağların temel yeniliği tek bir kuruluşun kontrol etmediği, ancak yine de herkesin güvenebileceği platformların oluşturulmasıdır.

Bunun nedeni, bu ağların her kullanıcısı ve operatörünün, konsensüs protokelleri olarak bilinen aynı sabit kodlanmış kuralları takip etmesi gerektiğidir. İkinci yenilik, bu ağların hesaplar arasında değer veya paranın aktarılmasına izin vermesidir. Bu iki şey merkeziyetsizlik ve ‘internet parası’. Web 3 ‘ ü anlamanın anahtarıdır.

Web ‘in öncekisürümlerinde de olduğu gibi, Web 3 ‘ ün de tek bir geliştiricisi yoktu. Farklı kişi ve kuruluşların birbiri üzerine inşa ettiği bir iş birliği olarak büyüdü. Genel olarak Ethereum, EOS ve TRON gibi blockchain akıllı sözleşme platformlarında yer alanlar, Web 3  için öncü olarak kabul edilmekte.

Web 3 ‘ ün  temel avantajı, Web 2’den  kaynaklanan en büyük sorunu ele almaya çalışmasıdır: kişisel verilerin özel ağlar tarafından toplanması ve bu verilerin daha sonra reklamcılara satılması, hatta hackerlar tarafından çalınması.

Web 3 ile ağ, merkezi olmayan bir yapıya sahiptir; dolayısıyla hiç kimse ağı kontrol edemez ve ağın üzerine inşa edilen merkezi olmayan uygulamalar açıktır. Merkezi olmayan web’in açıklığı, hiçbir tarafın verileri kontrol edemeyeceği veya erişimi sınırlayamayacağı anlamına gelir. Herkes, merkezi bir şirketin iznine gerek kalmadan farklı dApp’ler oluşturabilir ve bunlarla bağlantı kurabilir.

Web 3.0 Nasıl Kullanılır

Web 3 ‘ te para yereldir. Hükümetlere bağlı ve sınırlandırılmış gelenksel finansal ağlara güvenmek yerine; Web 3 ‘teki  para anlık küresel ve izinsizdir. Ayrıca tokenomik olarak bilinen bir alan tamamen yeni iş modelleri ve ekonomiler tasarlamak için tokenların ve kripto para birimlerinin kullanabileceği anlamına geliyor.

Örneğin, merkezi olmayan web’deki reklam, kullanıcıların verilerini reklam verenlere satmasına dayalı değildir, bunun yerine kullanıcılar reklamları görüntülediği için bir token ile ödüllendirilebilir. Bu tür bir Web 3 uygulamasına örnek olarak Brave Browser ve Basic Attention Token (BAT) gösterilebilir. Şu anda kullanılan birçok Web 3 dApps’i var. En popüler ve gelecek vaat eden ürünlerden biri; kullanııların ödünç verip ödünç alabildiği, gerçek dünya varlıklarını tokenize edebileceği, yatırım yapabileceği ve kripto varlıklarının ticaretini yapabileceği merkezi olmayan finans (DeFi) araçlarını içerir.

Oyun oynamak ve tahminlerde bulunmak da Web 3 ‘ ü kullanmanın pöpüler yollarından bazıları.

Web’in geleceği kullanımı, kullanılabilirliği ve ölçeklenebilirliği artırmakla ilgilidir. Web 3 vizyonunun gerçeğe dönüşmesi için çok daha fazla insanın Web 3 Dapp’lerini kullanmaya başlaması gerekecek. Bu sadece daha fazla dApp anlamına gelmez, aynı zamanda teknik arka planı olmayan kullanıcılariçin kullanımı daha kolay, daha çekici dApp’ler anlamına gelir.

Son olarak, en büyük ve enpopüler akıllı sözleşme platformu olan Ethereum ile düzenli olarak tam kapasiteye yakın olan Web 3 ağlarının ölçeklendirilmesi ve Web 2 benzerleriyle rekabet etmek amacıyla milyonlarca işlemi hızlı bir şekilde idare edebilmesi gerekecektir.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Furkan Kadıoğlu