Türkiye’nin Kripto Varlıklar Raporu Yayınlandı

Türkiye’nin Kripto Varlıklar Raporu Yayınlandı

Yazar Yorum Yap 10 views
Türkiye’nin Kripto Varlıklar Raporu Yayınlandı

3 trilyon dolara ulaşan kripto varlıklar piyasasında her ülkenin farklı uygulamalara yöneldiği ve yasal düzenlemeleri “zamana” bıraktığı tespiti yapılan rapora göre, dünyanın kripto konusunda kafası karışık. Ancak geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kripto paralar ile ilgili yasal düzenleme çalışmalarının hızlandırılması ve düzenlemenin TBMM’ye getirilmesini talep etti.. TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’nın, kripto paralara dair raporu hazır.

Türkiye Kripto Varlıklar Raporu

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’nın “Kripto Varlıklar İle İlgili Yasal Düzenlemelere İlişkin Ülke Örnekleri” başlıklı raporda, turizmden, eğitime, dijital yayıncılıktan, sanat eseri alışverişine bir çok alana dikkat çekildi. Kripto varlık piyasasının bugün 3 trilyon dolara ulaştığı ve bir çok alanda kripto varlıkların ödeme aracı olarak kullanımının yaygınlaştığı ifade edildi.

Henüz uluslararası bir standart olmadığına dikkat çekilen kripto varlıklar bazı ülkelerce tehlikeli ve belirsiz olarak değerlendirilirken bazı ülkeler kripto varlıkların potansiyelini fırsat olarak değelendiriyor.

“Örneğin Çin önceleri olumlu yaklaşmakta iken 2021 yılında kripto varlıklarla ilgili çoğu faaliyeti yasaklamıştır. ABD ise önceleri sorgulayıcı bir tutum takınırken, son yıllarda en olumlu bakan ülkelerden biri haline gelmiştir.’

Bir çok ülke kripto varlıklar alanındaki yasal düzenlemeleri, bu alandaki lider ülkelerin gidişatına göre tayin etmek niyetinde. “Düzenlemelere erken başlayan ülkeler, sonradan hataların farkına varıp değişikliklere gitmişlerdir” denildi. Raporda şunlar kaydedildi:

“Kripto varlık konusu; fazlasıyla teknik bir konu. Kamu kurumlarında bu alanda uzman sayılabilecek personel azlığı ve parlamentoların tecrübe eksiği olan bir alan olması gibi nedenlerle, bu alandaki yasal düzenlemeler, çoğu ülke parlamentosu için bir öğrenme sürecini beraberinde getirmektedir. Parlamentoların, sağlıklı düzenlemeler yapabilmek için uzman desteğini ihtiyacı var.”

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Sezer Yıldız