Türkiye’de Kripto Para Yasak Mı?

Türkiye’de Kripto Para Yasak Mı?

Yazar Yorum Yap 9 views
Türkiye’de Kripto Para Yasak Mı?

Türkiye’de kripto para yatırımı yasağı konusunda çeşitli düzenlemeler olsa da henüz hükümet veya diğer otoriterler tarafından verilmiş kesin bir karar yoktur. Kripto paralar ve bunlara yatırım konusunda yapılan çeşitli düzenlemeler zaman zaman gündeme gelmektedir. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) kanadında kripto paralar ile ilgili bazı düzenlemeler yapılmıştır. Türkiye’de kripto para yasağı konusunda merak edilen tüm detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Türkiye’de Kripto Paralar Yasaklandı Mı?

Türkiye’de kripto paralara yasak konusunda TCMB tarafından bazı düzenlemeler yapıldı. Tüm dünyada olduğu gibi özellikle 2020 yılının sonunda ve 2021 yılının genelinde kripto paralara karşı Türkiye’de de büyük bir ilgi meydana geldi. Yerli yatırımcılar, kripto paralardan kazanç sağlamak için yatırım yapmaya devam ederken, hükümet yetkilileri de bazı düzenlemeler gerçekleştirdi.

Mevcut koşullar altında yerli ve yabancı kripto para borsalarını kullanarak Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara yatırım yapmanın herhangi bir yasaklama durumu söz konusu değildir. Ancak TCMB ve diğer otoriteler tarafından kripto para yatırımcılarının güvenliğini sağlamak ve paralarını kaybetmelerini önlemek için bazı düzenlemeler yapılabileceği düşünülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi kripto paralar henüz yasaklanmadığı gibi hala yasaklama ve regülasyon tehditleri ile karşı karşıya kalmaktadır.

Merkez Bankası’ndan Kripto Para Açıklaması

TCMB kripto para açıklaması, 30 Nisan 2021 tarihinde uygulamaya girecek bazı hükümleri içerir. Kripto para yönetmeliği olarak bilinen düzenlemenin T.C. Merkez Bankası (TCMB) tarafından kabul edilmesi ile birlikte yatırımcılar açısından farklı bir uygulamaya geçilmiştir. Resmi Gazete’de “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” başlığıyla yayımlanan yönetmelikte kripto varlık kelimesinin tanımına yer verildi.

TCMB imzalı bu yönetmeliğe göre, 30 Nisan 2021 tarihinden itibaren kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamayacak. Bunun yanı sıra kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacak. Ayrıca Türkiye’de kripto para yatırımcılarına hizmet veren ödeme hizmeti sağlayıcıları, bu hizmetlerin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremeyecek.

Kripto Para ile Ödemeler Neden Yasaklandı?

Türkiye’de kripto para ile ödeme yasağı, yerli yatırımcılar kadar iş dünyasını da etkileyen bir gelişme olarak gündeme oturdu. TCMB’den yapılan açıklamada, kripto varlıkların bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması nedeniyle böyle bir karar aldıkları açıklandı. Ayrıca kripto para ile ödeme yapılamamasında öne çıkan sebeplerden bazıları şu şekilde sıralandı:

  • Kripto varlıkların bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması
  • Kripto paraların merkezi bir muhatabın bulunmaması,
  • Kripto paraların piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi,
  • Kripto varlıkların anonim yapıları dolayısıyla yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi,
  • Cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz kullanılabilmesi,
  • Kripto para işlemlerinin geri dönülemez nitelikte olması

Bu tür riskler barındıran kripto paraların kullanımı ile ilgili düzenleme yapılarak yatırımcı ve ödeme alacak kişilerin mağduriyet yaşaması engellenmiştir. Bunun dışında yani Türkiye’de kripto paralar kullanarak ödeme yapmanın dışında varlık alım satımı ve kripto para yatırımı konusunda herhangi bir yasak bulunmamaktadır.

Kripto Paralar Tamamen Yasaklanabilir Mi?

Kripto paraların tamamen yasaklanması konusunda bazı tartışmalar devam etmektedir. Hükümetler için zaman zaman riskler taşıyan kripto paralara karşı sert eleştiriler yapıldığı bilinmektedir. Ancak regülasyon konusunda kripto paraların tamamen yasaklanabileceği konusunda net bir fikir birliği yoktur. Bazı kripto para destekçileri, Bitcoin başta olmak üzere pek çok büyük kripto para biriminin asla yasaklanamayacağını savunmaktadır. Türkiye’de kripto para yasağı konusunda da benzer görüşler öne çıkmaktadır.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Özcan Özkan