Teknik Analiz Nedir Nasıl Kullanılır

Teknik Analiz Nedir Nasıl Kullanılır

Yazar Yorum Yap 2 views
Teknik Analiz Nedir Nasıl Kullanılır

Para piyasalarında teknik analiz kullanımı yaygın olmakla beraber teknik analiz nedir sorusu da merak ediliyor.

Teknik analiz zaman içindeki fiyat ve hacim değişikliklerinin incelenerek, yatırım yapılmak istenen enstrüman için alım satım stratejisi oluşturmaktır. Grafiklere ve fiyat hareketlerine dayanır.

Teknik analiz, geleceği değil sadece geçmişte ne olduğunu ve şimdi ne olup bittiğini gösterir. Teknik analiz de dahil olmak üzere, başka bir yöntem veya hiç kimse gelecekte olacakları istikrarlı bir şekilde doğru tahmin edemez. Teknik analizde kullandığımız araçlar ise fiyatın ne yönde hareket ettiğini net bir şekilde görmemizi ve strateji oluşturmamızı sağlar.

Burada üzerimize düşen doğru soruyu sormaktır.

Yarın fiyat artışı olacak mı? Değil. Yarın fiyat artışı olursa ben ne yapacağım? Yarın fiyatlar düşerse ben ne yapacağım?

Grafikte fiyatın oluşturduğu sıkışma alanlarını belirledik. Yarın ne olacak? Para kazanmamız lazım. Fiyatın yarın yukarı gideceğini bilen biri var mı? Yok.

Yapabileceğimiz tek şey şudur. Yarın fiyat, çizdiğimiz trendi yukarı kırarsa, yani sıkışma alanı yukarı kırılırsa ben ne yapacağım? Başka yapabileceğimiz hiçbir şey yoktur. Bizim haricimizde başka birilerinin de yapabileceği bir şey yoktur. Şimdi ertesi güne bakalım.

Görüldüğü gibi fiyat sıkışma alanını yukarı kırmış. Eğer alım satım stratejimizi fiyat sıkışma alanını yukarı kırdığında alım yapıp, alım yaptıktan sonra bizi üzmeyecek bir zarar mesafesinde stop koyma olarak belirlemişsek alım yapacağız.
Peki alımımızı yaptık şimdilik stobumuzu stop yöntemlerinden birine göre, son dönemde oluşan desteğin altına koyalım.

Fiyat stop seviyemiz olan 20,77 seviyesini aşağı kırınca zararına satış yapacağız, peki hedef fiyatımız neresi olacak? Bu noktada hedef belirleme yöntemlerinden birine göre hedef belirleyip takibimizi yapalım.

Hedef fiyata göre 31,80 seviyesi görülmüş. Hatta hedef fiyatında üzerine geçilmiş. Bu durumda ne yapacağız? Fiyatı takip edeceğiz. Bu detaylar ilerleyen kısımlarda anlatılacaktır. Amaç sadece trading disiplinini ortaya koymaktır.

Teknik Analizin değerinin olma sebebi, belirli kurallar dahilinde piyasa hakkında bilgilerin toplanabilmesi. Bu bilgiler ışığında önceden belirlenen alım satım stratejisi ile kar elde edilebilmesidir.

 

 

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Sezer Yıldız