Rusya’da Kripto Para Madenciliğine Vergi % Kaç?

Rusya’da Kripto Para Madenciliğine Vergi % Kaç?

Yazar Yorum Yap 2 views
Rusya’da Kripto Para Madenciliğine Vergi % Kaç?

ÜST DÜZEY BİR RUS MİLLETVEKİLİ, KRİPTO MADENCİLİĞİ YAPAN BİREYSEL YATIRIMCILAR VE ŞİRKETLER İÇİN %15’E VARAN VERGİLENDİRME ÖNERDİ.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Rusya kripto varlıklar ve kripto madenciliği konusundaki önerisine karar verirken, üst düzey bir Rus milletvekili kripto para madencileri için %15 vergi önerdi.

Son raporlara göre, parlamentonun alt meclisi Duma’daki endüstri komitesi başkanı Vladimir Gutenev, kripto madenciliği işletmelerine %15 vergi ve sektördeki şirketler veya bireysel girişimcilere minimum %6 gelir vergisi uygulamak istiyor.

Yapılan açıklamada Gutenev, Cuma günü düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

 “Kripto para birimlerini menkul kıymetlerle eşitlersek, madencilik yapanlar arasında belirli geçitler varsa ve kripto para birimleri, gelir vergisinin ödenmesi gereken bir menkul kıymettir. Muhtemelen, %15 gelir vergisinden az olmamalıdır. Madenciliğin kendisi, bireysel şahıslar için verginin %6’sından az olamaz.”

Kripto para birimlerinin geleceği, merkez bankasının bir ödeme aracı olarak kripto madenciliği ve kriptoyu tamamen yasaklama teklifinden sonra dünyanın en büyük eyaletinde belirsizliğini koruyor. Bununla birlikte, Rusya Maliye Bakanlığı, kripto paralar için kısıtlamalar değil, düzenlemeler çağrısında bulundu. Ayrıca, Rusya Maliye Bakanı bankaların kripto para satmasına izin vermeyi önerdi.

Kısa bir süre sonra, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kripto para madenciliğini benimsemenin faydalarını vurguladı. Kipto para birimlerinin düzenlenmesi konusunda oybirliğiyle karar verilmesi çağrısında bulundu.

Ayrıca Rus hükümeti, Bitcoin ve kripto para düzenlemelerinden yıllık 2 Milyar dolar kazanç elde edeceğini tahmin ediyor. Hükümet tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, Rusların 16,5 trilyon rubleden (214 milyar dolar) fazla kripto para birimine sahip olduğunu ve bu da toplam kripto piyasası kapitalizasyonunun kabaca %12’sine eşit olduğunu gösteriyor.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Furkan Kadıoğlu