Risk Kazanç Analazi Nedir

Risk Kazanç Analazi Nedir

Yazar Yorum Yap 12 views
Risk Kazanç Analazi Nedir
  1. Risk Nedir, Risk Yönetimi nedir
  2. Risk yönetimi neden önemli
  3. 1 lira kazanmak için kaç lira mı riske atarım
  4. R/R nedir, nasıl hesaplanır
  5. Peki nasıl kullanacağım ben bunu

Risk Nedir

Genel olarak bir faaliyetin içerdiği belirsizlik ve zarar olasılığıdır.

Risk Yönetimi Nedir

Faaliyet esnasında oluşabilecek risklerin önceden dikkatlice ve ayrıntıları ile tanımlanıp değerlendirilmesi ve bu riskleri azaltacak ortadan kaldıracak önlemlerin alınması anlamına gelir risk yönetimi.

Risk yönetiminin önemi tanımında dile getiriliyor aslında. Basitçe bakarsak; işlemlerde riski ne kadar minimize edersek, hedefledğimiz yere o kadar güvenli ve hızlı çıkarız. Risk yönetimi bizim liq olmamızı yada günlerce uğraşıp karı 1 işlemde sıfırlamayı engeller.

1 lira kazanmak için kaç lira mı riske ederim. Piyasalarda işlem açmadan önce cevaplanız gerekn en önemli soru bu. Herkesin kendine göre risk algısı farklıdır. Genel piyasalardaki kabul ise kazanabileceğinizin en fazla yarısını yada daha azını riske etmek. Biraz açalım; Öğrencisiniz ve 100 lira bakiye ile ya da bir işadamı olarak 1M lira bakiye ile işlem açıyorsunuz. Bakiyenizi %10 büyütecek bir işlem gördünüz, peki ne kadar riske edeceksiniz? Yani 10 lira kazanç için yada 100.000 lira kazanç için ne kadar kaybı göze alırsınız?

Bu noktada işleme girmek mantıklı mı yorumlamak için R/R kavramı ortaya çıkıyor yani Reward/risk oranı. Nasıl hesaplanıyor: Analizdeki hedeflediğiniz kar/ kaybı rise ettiğiniz para Yani  100 lirayla işlemde 10 lira kar için 5 lira kaybı göze alıyorsak R/R 10/5′ den 2 dir.

Peki bu oran işlem açmak için mantıklı mı? Bu yine kişinin risk eşiğine kalmış bir şey ancak R/R oranınıza göre zarar etmemek için açtığınız işlemlerde başarılı olma oranınız gözüküyor.

Peki toparlarsak;

  • Önce hepimiz risk eşiğimizi belirleyeceğiz. Ne kadar kayıp bizi üzmez yada planlarımıza uygun.
  • Sonra analizlerimizin R/R oranına bakacağız. Önerim 2 ve üstü.
  • Son olarak da Risk eşiğimize göre bu işleme ne kadar parayla girmeliyiz onu belirleyeceğiz.

Tebrikler artık risk yönetiminin mantığını öğrendiniz ve piyasalarda işlem yapmak için en önemli bilgiye sahipsiniz.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Furkan Kadıoğlu