NFT Ne Demektir, Nasıl Yapılır?

NFT Ne Demektir, Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 10 views
NFT Ne Demektir, Nasıl Yapılır?

Son dönemlerin popüler teknolojisi olan NFT, dijital platformlarda dijital sanat eserlerinin alınıp satılmasına olanak sağlayan bir sistemdir. 2015 yılında ortaya çıkan bu teknolojinin Ethereum tarafından üretildiği bilinmektedir. Sosyal medyada her gün paylaşılan binlerce içeriğin kime ait olduğu, nasıl ortaya çıktığı gibi konular hakkında bilgi veren NFT’ler, dijital eserlerin açık arttırma yoluyla satılmasını ve bu eserin sahibinin her satıştan ücret almasını sağlayan bir sistemdir.

NFT Ne Demektir?

NFT, Türkçe anlamı değiştirilemez para, açılımı ise Non Fugible Token olan bir teknolojidir. Özgün bir dijital içeriği simgeleyen NFT’ler, başka görsel ve işitsel olan içeriğin yerine geçemeyeceği, dijital platformlarda içerik birimi olarak da ifade edilmektedir. Blokchain yani blok zinciri teknolojisi ile üretilen NFT’ler, dijital ortamlarda video, ses, resim, vido oyunlarında görsel ya da işitsel öğelerin dijital ortamda alınıp satılmasını sağlar. NFT ile aynı zamanda bu içeriklerin kime ait olduğunu da izleyebilirsiniz.

NFT’ler blok zinciri üzerinden kayıt altına alınır. Bu nedenle içindeki veriler, kimsenin değiştirilemeyeceği şekilde şifrelenmiştir. NFT, benzeriz bir şifrelemeye sahip olduğu için her bir NFT varlığı kendi başına benzersiz olma özelliği taşır. Ayrıca NFT’ler kopyalanmaz, silinemez ya da değiştirilemez özelliklere sahiptir.

NFT avantajları nelerdir?

NFT sertifikası, dijital bir varlığın mülkiyetini ve piyasa değerini takip edebilmenizi sağlar. Bu durum, NFT’lerin dijital sanatçılar arasında popüler olmasını sağlamıştır. Bir sanatçı NFT aracılığı ile bir eserini sattığında, bu satıştan gelir elde eder. Aynı zamanda bu eser başka birine satıldığında, bu satıştan da komisyonunu alır. NFT sayesinde alıcı ve satıcı arasında bulunan aracılar ortadan kalkar. Bu da bir esere daha kolay ulaşılabilme ve bu eseri daha kolay başkasına satabilme anlamına gelir.

NFT’lerin Kullanılmasının Sebepleri Nelerdir?

Ethereum token olarak bilinen NFT’ler, ERC 721’e dayalı olarak üretilir. Bu dijital sistemin bazı özellikleri, neden bu kadar çok tercih edildiğini kanıtlar niteliktedir. NFT’lerin bu kadar yaygın ve popüler olmasının sebeplerini şöyle açıklayalım;

  • Oluşturulan NFT ile ilgili tüm veriler, blok zinciri üzerinde güvenli bir şekilde saklanmaktadır. Bu durum üretilen NFT’lerin asla yok edilemeyeceği, kopyalanmayacağı ya da değiştirilemeyeceği anlamına gelir.
  • NFT geliştiren kişiler, üretimlerini sınırlı tutarlar. Aslında sonsuz sayıda üretilebilecek olan NFT’lerin sınırlı sayıda olmasının nedeni, değerinin korunmasını sağlamaktır.
  • Tamamen bölünemez ya da parçalanamaz olması, NFT’lerin Bitcoin gibi alt değerlere bölünemeyeceği anlamına gelir.
  • NFT ile yapılan alışverişlerde, üçüncü taraf doğrulama ihtiyacı sonsuza kadar ortadan kalkar. Çünkü NFT’lerin mülkiyeti, oldukça kolay bir şekilde ilk sahibine kadar izlenebilmektedir.
  • NFT’ler orijinal içeriklerin birden fazla kopyasının satılmasına da olanak tanır. Örneğin Mona Lisa tablosu tek bir taneyken bu eserin kopyalarının internet ortamında çok fazla satıcıya ulaşması sağlanabilir.

NFT Nasıl Yapılır?

NFT oluşturmadan önce bazı temel bilgiler hakkında araştırma yapmanız yeterlidir. Yani herkes, yeterli donanımı olmasa bile NFT üretebilmektedir. NFT üretmek için Ethereum, lider blok zincirlerinden biridir. Bitcoin ve diğer blok zincirlerinden de NFT oluşturmanız mümkündür.

NFT yapmak için kripto para cüzdanına sahip olmanız gerekir. Bu noktada bilmeniz gereken her blok zincirinin kendine ait Pazar yerinin, uyumlu cüzdanının ve kendi standartlarının olduğudur.

NFT oluşturmak için Pazar yerini de belirlemeniz gerekir. Buradaki önemli nokta ise seçtiğiniz pazar yerini destekleyen platformlardan satış yapabileceğinizdir. Örneğin; Binance pazar yerinden NFT oluşturursanız, bunları yalnızca Binance varlıklarını destekleyen platformlarda satabilirsiniz. Bu durum aynı NFT’yi, OpenSea pazarında satamayacağınız anlamına gelir. NFT yapmak için en çok tercih edilen platformlar OpenSea, VIV3, SuperRare ve Rarible’dir.

Pazar yerini belirledikten ve cüzdanınıza sahip olduktan sonra NFT oluşturmak istediğiniz dosyayı sisteme yüklemeniz istenir. Bu aşamada dosyanın kopyası olup olmadığı, bir koleksiyona ait olup olmadığı gibi sorulara cevap vermeniz gerekir. Sisteme yüklenen dosya için özel şifreleme oluşturulur. Bu aşamadan sonra ne kadar NFT üretileceği, fiyatının ne kadar olacağı, bir sonraki satıştan ne kadar pay alacağınız gibi sorular da sorulur. Bu işlemler bittiğinde gerekli ücret ödenir ve NFT üretimi tamamlanır. Üretilen NFT’ler, cüzdana aktırılıp kullanabilir durumdadır.

Not: Bu makalede verilen bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Özcan Özkan