NFT Nasıl Vergilendirilir NFT Nedir

NFT Nasıl Vergilendirilir NFT Nedir

Yazar Yorum Yap 2 views
NFT Nasıl Vergilendirilir NFT Nedir

NFT nedir diye düşünüyorsanız; basit tanımlayacak olursak, blockchain teknolojisi ile bir dijital dosyanın benzersizliğinin kanıtlanabilirliğini sağlamak diyebiliriz. Sanatçı ve sporcular gibi birçok kişinin performanslarının dijital olarak ürünleştirilmesine NFT adı verilmektedir.

Ürünlerin NFT haline getirilip satışa çıkarılmasını sağlayan teknolojiyi anlamak başta biraz zor gelebilmektedir. Ancak asıl olarak, arz ve talebin yeni teknolojiler üzerinde hayat bulduğu yeni pazarlardır. Dijital sanat eseri olan NFT’lerin makersPlace, SuperRare, OpenSea, Decentraland veya valuable gibi platformlar üzerinden alış satışı yapılabilmektedir. Kredi kartınız ile de satın alabileceğiniz siteler olsa da genellikle kripto paralar ile alınıp satılmaktadır.

NFT Nasıl Vergilendirilir

Metamask adı verilen kripto para cüzdanı ile transfer etmek mümkündür. Ülkemiz içerisinde alınıp satılan NFT’ler, sanat eseri mi yoksa emtia mı olarak değerlendirildiği net değildir. Değerlendirmeye göre; NFT’ ler varlık olarak değerlendiriliyor ve alım satım kazançları vergiye tabi. NFT nasıl vergilendirilir için;

Örnek verirsek; Ethereum tabanlı OpenSea platformunda iki ether ( yaklaşık 3.300 $) karşılığında satılan bir dijital sanat eseri NFT satın aldınız diyelim.

Beş ay sonra, NFT’yi yaratan sanatçı artık sosyal medyada trend oldu ve çalışmalarına talep arttı. Siz de karınızı realize etmek için ve 10.000 $ değerinde olan NFT’sini beş ether için satışa çıkardınız diyelim. Önce etheriumların fiyat artışlarını buluyorsunuz sonrasında üzerine bir de NFT’nin satışı üzerinden elde ettiğiniz karı ekleyip vergilendiriyorsunuz.

Bizde nasıl bir düzenleme gelir veya takibi nasıl yapılır bilinmemekle beraber, önümüzdeki günlerde NFT konusu daha fazla konuşulacak gibi gözüküyor.

Bizi Takip Edin

« Önceki konu

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Sezer Yıldız