Mirror Nedir Mirror Nasıl Kullanılır?

Mirror Nedir Mirror Nasıl Kullanılır?

Yazar Yorum Yap 4 views
Mirror Nedir Mirror Nasıl Kullanılır?

Mirror platformu nedir sorusu önümüzdeki süreçte çokça sorulmaya başlanacak gibi gözüküyor. Mirror, blockchain tabanlı bir sosyal medya platformudur. WEB3 platformu olan Mirror, WEB2 platformu olan instagram, facebook vb sosyal medya uygulamalarından farklı çalışmaktadır.

Mirror Nedir

Dünyanın ilk merkezi olmayan blog platformu olarak Mirror nedir sorusuna cevap bulmaktayız. Aralık 2020 yılında piyasaya sürülmüştür.

Mirror platformu Ethereum ağı üzerinde çalışıyor. Merkezi olmayan ve kullanıcıya ait bir ağ üzerinde Wallet bağlanarak üye olunabiliyor. Mirror.xyz’e göre, “Mirror’un yayın platformu, düşüncelerimizi ifade etme, paylaşma ve para kazanma şeklimizde devrim yaratıyor.”

Mirror bir Web 3.0 platformudur. Mirror’da kullanıcılar verilerinin ve kimliklerinin sahibidir. Bu yüzden Web 2.0 sosyal medya (Facebook, İnstagram vs.) platformlarından farklıdır. Web 2.0 modelinde, sosyal ağların sahipleri, verilerinizin ve kimliğinizin sahibidir. Malumunuz daha önce yaşanan veri krizi ve Cambridge Analytica olayları çokça yankı uyandırmıştı.

Ekim 2021’de Mirror, Ethereum cüzdanı olan herkesin platforma katılabileceğini ve yazmaya başlayabileceğini duyurdu. Duyurudan önce, Mirror yalnızca birkaç seçkin yazara açıktı. Platform, haftalık WRITE token yarışları düzenledi. WRITE yarışlarında, mevcut üyeler siteye yazar olarak katılmaya davet edilenlere oy verdi.

Mirror Nasıl Kullanılır

Mirror nasıl kullanılır diye düşünüyorsanız, bu blog platformu Medium’a benzer, ancak tam olarak öyle değil. Mirror’daki her şey, para kazanma anlayışı da dahil blockchain üzerinden gerçekleşiyor. Yani kripto tabanlı.

Mirror’da içeriğinizi Entry Sürümleri olarak yayınlayabilir ve Medium’daki ödeme sistemi gibi bir sistem içinde gelir elde edebilirsiniz. Mirror’daki para kazanma seçenekleri arasında NFT oluşturma, açık artırmalar (auction) crowdfunding kampanyaları başlatma gibi organizasyonlar yer alır.

Yazar Emily Segal, ikinci romanı için Mirror’da crowdfunding yaptı. Emily Segal, kripto paralardan ilk başlarda pek hazetmeyen biri olduğunu söylüyor. Segal, NFT’leri duyduğunda, kripto para birimlerine karşı ilgi duymaya başlıyor. Kripto kitle fonlamasının kendisi gibi küçük sanatçıların para kazanmasına yardımcı olabileceğini fark etmiş olacak ki bu duygulara kapılıyor.

Mirror.xyz sadece bir blog platformu değil. Mirror nedir için platform yeni nesil sosyal ağın öncüsü. Blog, habercilik, sosyal iletişim, post paylaşımı gibi Web 2.0’da alıştığımız tüm uygulamaları içinde barındırabilecek olan ve bizlere bunları alıp satma imkanı veren bir uygulama.

Şimdilik kendi tokenı WRITE olsa da ETH destekli bir ağ. Ürettiğiniz NFT’leri Opensea.io da satabilirsiniz. Yazdığınız bir entry (örneğin bir tweet) NFT haline getirip açık artırmaya sunabilir, beğendiğiniz bir video için teklif verebilirsiniz.

Dijitalleşen ve ticarileşen kripto içerikler üretmek gerçekten birçok sanatçı ve içerik üreticisi için heyecan verici. İlerde Youtube gibi video stream platformları için de kripto bazlı alternatifler görebiliriz.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Sezer Yıldız