Mina Coin Geleceği, Mina Coin Yorum

Mina Coin Geleceği, Mina Coin Yorum

Yazar Yorum Yap 56 views
Mina Coin Geleceği, Mina Coin Yorum

Ethereum’dan Tendermint’a, çoğu blok zinciri küçük boyutlarla başlar, ancak zamanla binlerce gigabaytlık boyutlara ulaşabilir. Bir blok zincirinde, merkeziyetsizlik derecesi, ağ işlemlerini doğrulamaktan sorumlu düğüm sayısı ile artar. Tipik bir blok zincirinde, zincire eklenen her yeni blok, bir düğümü (node) çalıştırmayı daha pahalı hale getirir. Gerçek dünya ile kripto arasında bir köprü olan Mina Protocol, yıldırım hızında ve ucuz işlem ücretlerini vaat eden çığır açan teknoloji ile blok zinciri endüstrisinde devrim yaratmayı hedefliyor.

Mina Protokolü Nedir?

Eskiden Coda Protokolü olarak adlandırılan Mina Protokolü şu anda dünyanın en hafif blok zinciridir. Ethereum ve Bitcoin gibi kripto para platformlarından farklı olarak Mina coin geleceği, mina coin yorum boyutu, üzerinde yapılan işlem sayısından bağımsız olarak sabit kalır. Bugün Mina’nın blok zinciri boyutu 22 KB, ilk başladığı zamankiyle aynı boyutta. Buna karşılık, BTC blok zincirinin boyutu Haziran 2012’de 1,93 GB idi, ancak 10 Ekim 2021 itibariyle yaklaşık 360 GB’a kadar yükseldi (Daha da yükselecek gibi).

22 KB limitinin yanı sıra Mina Protocol, blok zincirinin boyutunu daha da azaltan sıfır bilgi ispatları (zero-knowledge proof) adı verilen karmaşık bir şifreleme aracı da içeriyor, böylece kullanıcılar yoğun kullanımda bile tam bir düğümü koruyabiliyor. Çok küçük olduğu için herhangi bir Mina kullanıcısı akıllı telefonların işlemci gücüyle bile yapabilir.

MINA Nedir?

Mina coin geleceği, blok zincirine özgü olan MINA nedir tokenları, ağı stake/proof of stake (PoS) yoluyla güvence altına almak için gereklidir. Ayrıca Mina’nın Snarketplace’inde de kullanılıyorlar.

Mina coin yorum sahipleri, ağı doğrudan PoS ile, ayrıca tokenlarını stake ederek veya devrederek güvence altına alabilir. Protokolün, doğrulayıcının (validator) hatalı davranışını cezalandırmak için stake payını kesme (loss of stake) mekanizmasını kullanmadığını unutmayın. Bu nedenle tokenlarınızı kilitlerken veya devrederken bir risk almıyorsunuz.

Mina Protokolü Nasıl Çalışır?

Mina coin geleceği, Ouroboros Praos’tan (Cardano’nun PoS konsensüs mekanizması) türetilen bir konsensüs algoritması kullanır.

İlk fikir birliği (consensus) mekanizması, zk-SNARK’ların entegrasyonu da dahil olmak üzere Mina coin yorum belirli özelliklerine uyacak şekilde değiştirildi . Bu yeni sürümün adı Ouroboros Samasika. Ağın üç yapıtaşı şöyle:

Doğrulayıcılar

Mina coin geleceği, ağındaki tüm düğümler, zk-SNARK’lar olan kriptografik kanıtları (cyrpto proof) doğrulayabilir. Bu işlemlerin her biri yalnızca birkaç yüz bayt ağırlığında olduğu için hızlı bir şekilde indirilebilir (diğer ağların aksine). Ayrıca milisaniyeler içinde doğrulanabilirler.

Blok Üreticileri

Bitcoin ağındaki madenciler veya bir PoS ağındaki stakerlar gibi, Mina’daki blok üreticileri de işlemleri toplamaktan ve bunları bloklara dahil etmekten sorumludur. Mina protokol, madencileri çalışmaları için enflasyon ve işlem ücretlerinin toplanması yoluyla ödüllendiriyor. İşlemleri blok üreticileri seçer ve genellikle kazançlarını maksimize etmek için en yüksek ücrete sahip olanları tercih ederler.

Bununla birlikte, blok zincirinin “kısa” kalması gerektiğinden SNARK da sağlamalıdırlar. Bir bloğa eklenen her işlem için, üreticinin önceden eklenmiş eşdeğer sayıda işlem için yeterli SNARK sağlaması gerekir. Aksi takdirde, işlem, fikir birliği (consensus) kurallarına uymadığı için diğer düğümler tarafından reddedilir.

Örneğin, bir blok üreticisi sıranın sonuna 10 işlem eklemek isterse, üretici sıranın başından itibaren 10 işlemi “snarker” yapmalıdır. Blok üreticileri bu SNARK’ları kendileri oluşturabilir veya hesaplamalarına ayrılmış düğümlerden satın alabilir.

Snarkerlar

Snarker’lar, ağdaki kriptografik kanıt (zk-SNARK’lar) üretmekten sorumlu düğümlerdir. Üreticiler kanıtları, bloklarını oluşturmak için kullanırken, oluşturulan her kanıta bir teklif atarlar. Blok üreticileri, teklifleri işlem ücretleri ile ödeyerek Snarker’ları tazmin eder. Snarker’lar birden fazla kanıt üretebilir ve aynı işlem için teklif vererek birbirleriyle rekabet edebilirler.

Snarkerlar ve blok üreticileri arasındaki pazar dinamiğini anlamak önemlidir. Snarker kanıtlarını satmayı amaçlar ve bunun için ödüllendirilirler. Blok üreticisi, düşük bir fiyata kanıt elde etmek ister ve “aktarma ücreti” adı verilen özel bir işlemle snarker’a ödeme yapar. Ücret grup bazında ödendiği için blok üreticileri SNARK’ı toplu olarak almayı tercih ediyor.

Bu faaliyetlerin gerçekleştiği platforma Snaketplace denir.

Sıfır Bilgi Kanıtı (Zero-Knowledge Proof) ve zk-SNARK’lar

Mina Protokolü nasıl çalıştığını anlamak için önce sıfır bilgili kanıt ve zk-SNARK kavramlarını kavramak önemlidir.

zk-SNARK kısaltması, “sıfır bilgili, Kısa ve Etkileşimli Olmayan Bilgi”nin kısaltmasıdır. Sıfır bilgi kanıtı (ZKP), teklifin kendisi hakkında bilgi sahibi olmadan bir işlemin doğruluğunu kanıtlamayı mümkün kılan bir kriptografik protokoldür.

zk-SNARK’lar söz konusu olduğunda, bu tekrarlı sıfır bilgi kanıtları şunlardır:

Kısa ve öz (Succint): Üretilen kanıtların boyutu birkaç kilobayttan çok küçüktür.

Etkileşimsiz (Non-Interactive): Protokol, kanıt sağlayıcı ile doğrulayıcı arasında etkileşim gerektirmez.

Mina Protocol daha sonra “özlü” blok zincirini korumak için zk-SNARK’ların şaşırtıcı özelliklerinden yararlanır.

Anonimlik sağladıkları için zk-SNARK’lar Mina ağının ayrılmaz bir parçasıdır. Aslında, zk-SNARK’lar, “anonim” olarak adlandırılan kripto para birimlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin, Zcash ağındaki işlemlerin gizliliğini sağlamak için kullanılırlar.

zk-SNARK’lar değişmez sertifikalar olarak düşünülebilir. Ne hakkında olduğunu bilmeden ağdaki herhangi bir işlemin geçerliliğini kanıtlamayı mümkün kılarlar. Herhangi bir hesaplama dizisi için (bir bloğa dahil edilen işlemlerin doğrulanması gibi), bu dizinin doğru olduğunu onaylayan matematiksel bir kanıt üretilebilir.

Bir SNARK, konsensüs protokolünün tüm kurallarına uyulduğunu doğrulamayı mümkün kılar: imzaların ve işlemlerin geçerliliği, hisse kanıtı olarak konsensüs, vb.

Mina Protokolünün Artıları ve Eksileri

Mina Protocol geliştiricileri, onu gerçek dünya ile kripto arasındaki özel ağ geçidi olarak tanımlıyor. Bu, açık internet ile etkileşime girmeyen blok zincirlere göre bir avantaj sağlar.

Mina coin geleceği, Mina coin yorum ağına güç sağlayan DApp’ler olan Snapps ile bazı yaygın blok zinciri sorunlarını çözüyor.

Mina’nın Snapp’leri şunları yapmanızı sağlar:

İlgili ayrıntıları bilmeden bir veri kümesinin doğruluğunu kontrol edin.

Uzun ve/veya pahalı işlemlerin doğruluğunu kolayca doğrulayın.

Akıllı telefonunuzda tam bir düğüm çalıştırın (Ağın işlemlerini gerçekleştirin).

Zincir üzerinde kullanım için herhangi bir web sitesinden gerçek dünya verilerine erişin.

İşte protokolün dezavantajları:

Geliştiriciler fikirlerin patentini almak konusunda isteksizler, bu da teknolojiye dayalı birçok çatallanmaya yol açıyor ve fikirleri mevcut kripto para birimleri için zincir dışı çözümler olarak kullanıyor.

Aynı zamanda tek bir anda birçok işlemi gerçekleştiremez. Mina’nın kurucusu ve CEO’su Evan Shapiro’ya göre, Mina coin yorum sadece 22 TPS’lik bir hıza sahip. Bitcoin’den biraz daha iyi olmasına rağmen, taşıma kapasitesi Ripple (1.500 TPS) gibi blok zincirlerden çok uzaktır. Bu sayı Solana ağında 50.000 TPS’dir.

Saniyedeki işlem sayısı (TPS), bir blok zinciri ağının her saniyede işleyebileceği işlem sayısıdır.

Mina Protokolü Ne İçin Kullanılabilir?

Uçtan uca veri gizliliği: Mina Protokolü, kullanıcıların kişisel bilgileri ifşa etmeden blok zincirinde hassas işlemler gerçekleştirmesine olanak tanır.

İzinsiz web oracle’ları(bir önceki postta açıklamıştık): Geliştiriciler, İnternet’ten birden fazla erişime açık veri kaynağını, izin almak zorunda kalmadan merkezi olmayan uygulamalarına entegre edebilir.

Web tanımlayıcılarını yönetme: Mina coin geleceği, mina coin yorum kullanıcıların bir hesap oluşturmasına veya kişisel verilerini paylaşmasına gerek kalmadan bir siteye veya İnternet hizmetine erişmek için kullanılabilir. Bu durumda Mina, herhangi bir platforma anonim erişim için bir arayüz işlevi görür.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Sezer Yıldız