Metamask Pending Sorunu

Metamask Pending Sorunu

Yazar Yorum Yap 15 views
Metamask Pending Sorunu

MetaMask pending sorunu, yetersiz kaynak, para gelmedi swap iptal gibi sorunlar zaman zaman oluşmaktadır. Son zamanlarda hayatımızda önemli ölçüde yer kaplayan kripto paraların büyük bir kısmı Ethereum ağı üzerinden geliştirilmiştir. Ethereum blochain ağı ile etkileşime geçmenizi sağlayan, bu ekosisteme dahil olmanız için bir köprü görevi yapan ve aynı zamanda bir kripto para cüzdanı olan araca ise Metamask adı veriliyor. Metamask ile kullanıcılar pek çok avantaja sahip oluyor.

Ancak bu işlemlerin yapılması sırasında baz sorunlar yaşanabiliyor. En sık yaşanan sorun ise Metamask pending sorunu. Metamask nedir, ne işe yarar ve pending sorunu nasıl çözülür açıklayalım;

Metamask Nedir, Ne İşe Yarar?

Piyasaya sürülme tarihi 2016 olan Metamask, Ethereum ağına erişim sağlayan ve cüzdan olarak kullanılan önemli bir araçtır. Ethereum tabanlı olan tüm token’ler için cüzdan hizmeti sunmanın yanında yine Ethereum tabanlı olan merkeziyetsiz uygulamalara, kullanıcıların erişmesini de sağlar.

Kullanıcılar Ethereum tabanlı olan Token’lerini Metamask sayesinde, bu uygulamalarda istedikleri gibi kullanma ayrıcalığı elde eder. Bütün bunların yanında Metamask kullananlar, Uniswap gibi merkeziyetsiz DeFi protokollerine de erişim sağlayabilir.

Metamask ile Diğer Cüzdanlar Arasındaki Fark Nedir?

Metamask kullanıcıları, diğer cüzdanların sunmadığı pek çok ayrıcalığa sahip oluyor. Bu cüzdana sahip olanlar, tüm Ethererum Blochain’nini indirmeye gerek kalmadan kurulum yapabiliyor. Bu cüzdanın dikkat çeken özelliği, kullanıcısının bilgisayarı dışındaki diğer düğümlere talep gönderebilmesi.

Diğer cüzdanlarda kullanıcılar özel anahtarlarını yönetmek zorunda kalırken Metamask kullanıcıları yalnızca şifrelerini oluşturan kelimeleri hatırlayarak işlem yapabiliyor. Bu şifre ile yapılan işlemler, kullanıcılar adına imzalanabiliyor.

Metamask, entegre internet sitelerinde doğrudan kullanılabiliyor. Bu da manuel ayar gerektiren cüzdanlara karşı büyük avantaj sağlıyor.

Metamask sıcak bir cüzdan olduğu için kullanıcılarının özel anahtarlarını kendi tarayıcılarında saklar. Bu özellik Metamask’ı donanım ya da kağıt cüzdanlara göre saldırıya saha açık hale getirir. Bu durumda kullanıcıların erişim izni verdiği internet sitelerinin güvenilir olmasına dikkat etmesi gerekiyor.

Metamask Ne Kadar Güvenilir?

Metamask her ne kadar sıcak bir cüzdan olsa da kullanıcılarına sunduğu kurtarma şifresi ile güvenli işlem yapabilme imkanı sağlıyor. Bu cüzdana sahip kişilerin kurtarma şifreleri, giriş şifreleri ve özel anahtarlı şifreleri bulunuyor.

Bu şifreler Metasmask’ın kurulduğu cihazda saklanıyor. Cihazın bozulması ya da tarayıcının sıfırlanması durumunda kullanıcılar, kurtarma şifreleri ile cüzdana erişim sağlayabiliyor. Ancak kurtarma şifresinin mutlaka güveni bir yerde saklanması gerekiyor.

Metamask Nasıl İndiriliyor?

Metamask’ı hem tarayıcı uzantısı olarak hem de mobil uygulama olarak indirip kullanmanız mümkün. Tarayıcı uzantısı olarak Google Chrome, Edge, Brave Browser ve Firefox tarayıcılarında kullanabiliyorsunuz. Mobil uygulamasını ise hem Android hem de İOS mağazalarından indirilebiliyorsunuz.

Metamask Pending Sorunu Nedir?

Metamask pending sorunu, cüzdanda yapılan bir işlemin beklemede kalması anlamına gelir. Düşük Gas’la gönderilen işlemler Metamask cüzdanında Pending’de yani askıda kalabilir. Bu sorunun çözülebilmesi için işlemin iptal edilmesi gerekir. Aksi halde işlemin gerçekleşmesi mümkün değildir.

  • Metamask Pending sorununu çözmek için tarayıcıda bulunan ya da mobil uygulamada olan cüzdana gelmelisiniz. Buradan “activity” kısmına, buradan da “deposit” kısmına tıklamalısınız. Ekranda yer alan nonce değerini bir yere not edin. Nonce değeri Metamask’da yapılan her işlem için farklıdır not alacağınız Nonce değerinin, askıda kalan işlemin Nonce değeri olduğundan emin olmalısınız.
  • Ayarlar kısmına geldikten sonra “Advanced ayarlar” bölümünden giriş yapmalısınız.
  • Buradan “customize transaction nonce” yani işlemi özelleştirme kısmına gelerek, hemen alt bölümde bulunan “off” tuşunu, “on” konumuna getirmeniz gerekir.
  • Şimdi kendi Ethereum adresinizi kopyaladıktan sonra Metamask cüzdanına gelerek “gönder” kısmına tıklayın ve kendi Ethereum adresinizi, alıcı olarak belirleyin.
  • İşlemin Gas ayarlarını yaptıktan sonra “sonraki” kısmına tıklayarak, ekrana gelen nonce kısmına, en başta pending olan nonce değerini girmelisiniz.
  • Ardından işlemi onaylayarak pending sorunu yaşayan işlemi iptal edip, yeni bir işleme başlayabilirsiniz.

Not: Bu makalede yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Makale, yalnızca bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Özcan Özkan