Merkeziyetsiz Borsa Nedir

Merkeziyetsiz Borsa Nedir

Yazar Yorum Yap 2 views
Merkeziyetsiz Borsa Nedir

Merkeziyetsiz borsa nedir, merkeziyetli coin nedir ne demek güvenilir mi, hangisi güvenilir inceleyelim. Kripto para borsaları, kullanıcı sayısı artmaya başladıkça kendini geliştirmeye devam ediyor. Her geçen gün eklenen yeni projeler, kullanıcıların daha çok kripto para borsası kullanmasına ve daha fazla kazanç elde etmesine imkan sağlıyor.

Pek çok kullanıcı kripto para borsalarını yalnızca bir ya da birkaç borsaya girerek, alım satım yapma olarak bilmektedir. Ancak son dönemlerde kripto para borsaları bir hayli geliştirilmiş ve kullanıcılara çok sayıda seçenek sunulmaya başlanmıştır.

Bu seçeneklerden biri de merkeziyetsiz borsalardır. Yatırımcıların mutlaka bilmesi gereken merkeziyetsiz borsa, merkeziyetli borsa ve bunların detayları hakkında bilgi verelim;

Merkeziyetsiz Borsa Nedir, Neler Sunar?

Merkeziyetsiz Borsa DEX olarak bilinen, üçüncü bir kişiye bağlı olmadan işlem yapmaya imkan sağlayan ve herhangi bir yönetime bağlı bulunmayan borsalardır. Bu borsalarda tüm sistemin altyapısı kodlar ile oluşturtulmuştur.

Bu nedenle hiçbir yöneticiye ve ekibe ihtiyaç duyulmadan işlem yapılabilir. Bu borsalarda tüm bilgiler kullanıcılara açıktır. Bunun anlamı, tüm işlemlerin dağıtık defter teknolojisi ile yapılması, tüm işlemlerin ve bu işlemlere ait bilgilerin herkes tarafından görüntülenebilmesidir.

Merkeziyetsiz borsalarda, işlem yapılan cüzdan dışında hiçbir kişisel veri kullanılmaz. Bu durum kişisel verilerin güvende kalması anlamına gelir. Bu borsalarda, merkezi borsalarda olduğu gibi alım satım işlemlerinin yanında farm ve stake işlemleri de yapılabilir ve ekstra kazanç elde etme olanakları sunulur.

Merkeziyetsiz borsalar bir para birimine bağlı olabildiği gibi para birimine bağlı olmadan da oluşturulabilir. Şu anda bilinen en popüler merkeziyetsiz borsa Uniswap’tır. Bu borsada Ethereum para birimine bağlı olan coin’ler listelenir.

Merkeziyetli Borsa Nedir, Nasıl Çalışır?

Merkezi borsa adı ada verilen bu borsalar, kullanıcıları tarafından kripto para alım satımı için kullanılan en popüler borsalardır. Bu borsalara örnek olarak Coinbase, Binance, Okex gibi borsalar verilebilir.

Merkezi borsaları merkeziyetsiz borsadan ayıran en önemli özellik, bir kişi veya grubun sahip olmasıdır. Bu kişi ya da gruplar tarafından yönetilen merkezi borsalarda, kullanım için ücret ödemeniz istenir. CEX olarak da adlandırılan bu borsalarda kripto paraların listelenmesi, kripto para yatırımcılarına dair kararların alınması ve kripto paraların hangi paritelerde listeleneceği gibi durumlar bir yönetici tarafından belirlenir.

Merkeziyetsiz Borsa ve Merkezi Borsa Avantajları Nelerdir?

Merkeziyetsiz borsalarda, altyapı dışındaki al sat emirleri ve tüm kararlar kullanıcılara aittir. Bu borsalarda kimlik bilgileriniz, kendi cüzdanlarınızın içinde saklı tutulur ve komisyon ücretleri daha düşüktür.

Merkezi borsalar ise kullanımı kolay olan, müşteri hizmetleri bulunan ve komisyon ücretleri nispi olarak düşük olan borsalardır. Bu borsalarda kripto para çeşitliliği daha fazladır. Ayrıca merkezi borsalarda daha az bürokratik engeller vardır ve cüzdan güvenliği daha yüksektir.

Yatırım yapmaya yeni başlayan yani amatör olan kişiler merkeziyetli borsayı tercih ederken az profesyonel ya da tecrübeli olan yatırımcılar da merkeziyetsiz borsaları tercih etmektedir.

Merkeziyetli ve Merkeziyetsiz Borsalar Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunan bu borsalarda yatırım yapmak isteyen kişilerin mutlaka bilmesi gereken bazı detaylar vardır. Bu detayları bilerek yatırım yapmanız, kazanç ve kayıpları kontrol etmenize fayda sağlayacaktır.

  • Merkezi borsalarda para çekme ve yatırma limitleri, bazı dönemlerde depozito yatırma, belirli bir işlem limitine ulaşıldığında kimlik doğrulama zorunluluğu ve çekme durdurulması gibi zorluklar yaşanabilir. Merkeziyetsiz borsalarda ise bu tür sınırlamalar bulunmaz.
  • Merkeziyetsiz borsa ara yüz olarak merkezi borsalara göre daha az kullanıcı dostudur. Bu nedenle yapılan hatalı işlemlerin geri alınması mümkün değildir.
  • Merkeziyetsiz borsalarda yeni projeler henüz büyük borsalara girip fiyatlanmadan listelendiği için daha fazla kazanç vaat edilir ancak, alım satım fiyatları farklı olduğu için riski de merkezi borsalara göre daha büyüktür.

Not: Bu makalede yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Özcan Özkan