Kripto Para Temel Analiz Nasıl Yapılır

Kripto Para Temel Analiz Nasıl Yapılır

Yazar Yorum Yap 3 views
Kripto Para Temel Analiz Nasıl Yapılır

Kripto para piyasasında temel analiz nasıl yapılacağını düşünüyorsanız, yazımız içerisinde temel analiz yaparken dikkat edilmesi gerekenleri ele aldık. Temel analiz nasıl sırasında incelenmesi gereken noktalar maddesel olarak bakmaktayız.

 • Arz politikası
 • Yatırımcıları ve işbirlikçileri
 • Roadmap
 • Vesting
 • Domain
 • Smart contract
 • Github
 • Ekip
 • Cüzdan holderları
 • Sosyal medya
 • Whitepaper
 • Gelecek haberler

Arz Politikası

Eğer dolaşımdaki arz, total arza kıyasla çok az kalmışsa bu daha piyasaya sürülecek yüksek miktarda token var anlamına gelir, bu da fiyatın baskılanmasına neden olacaktır. Sonuç; ne kadar yüksek dolaşım oranı, o kadar iyi.

Yatırımcıları ve İşbirlikçileri

Temel analizin en kolay ve etkili basamaklarından birisi de yatırımcılarını incelemektir. Güçlü şirketlerin portföylerinde bulunan kripto para birimleri daha fazla güven oluşturmaktadır. Özetle kaliteli yatırımcı kaliteli projedir.

Roadmap

Roadmap kavramı bir projenin yol haritası anlamına gelir. Biz de haklı olarak herhangi bir şeye yatırım yaparken “bu proje bize gelecekte neler sunacak” ya da “bu proje bugüne kadar roadmap üzerindeki vaatlerini gerçekleştirmiş mi?” Gibi sorular sorarız. Temel analiz yaparken de gelecek planlarını incelemekte fayda vardır.

Vesting

Vestingler dolaşımdaki arzın arttığı ve ön satıştan yatırım yapanların tokenlarının dağıtıldığı günlerdir. Projenin fiyatına doğrudan ve ani etki yapar.

İnternet Sitesi ve Domain

Bir internet sitesine verilen önem o projenin ciddiyetini gösterir. Domain neden önemlidir diye soracak olursanız; who.is sitesinden domain sorgulama yapabilirsiniz. Burada sorgulattıktan sonra karşınıza expire date çıkacaktır, eğer bu expire date yakın bir zaman çıkıyorsa, o proje için biraz daha temkinli yaklaşmakta fayda vardır.

Cüzdan Holderları

İstediğimiz tokenların kaç adet holderının (yatırımcı) olduğunu bulabiliriz. Mesela bscscan.com üzerinde yatırım yaptığınız coinin kontrat adresini aratarak bu dataya ulaşabilirsiniz. Eğer bu listede 4-5 cüzdanda çok yüklü coin varsa bu çok sağlıklı bir durum değil, biz eşit dağılım arıyoruz unutmayın. Araştırdığınız projenin kontrat adresine coinmarketcap.com üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Whitepaper

Whitepaper dediğimiz kavram bize projenin neler yaptığını, ne gibi çözümler ürettiğini, tokenomics verisi gibi özelliklerini sunar.

Yakında Gelecek Haberler

Yatırım yaptığımız tüm coinlerin coinmarketcal.com üzerinden gelecek haberlerini kontrol etmekte fayda var. Çünkü; çoğu fiyata doğrudan etki ediyor.

Ekip

Bir projenin arkasındaki ekip aslında projenin gelecekte ne kadar başarılı olacağını az çok belli ediyor. Linkedin adresleri ve ekibin geçmişi en önemli iki etkendir.

Sosyal Medya

Yatırım yapılacak projelerin yatırım yapmadan önce discord ve telegram gruplarına katılabilirsiniz. Ve dikkat edilecek iki şey olur; 1) Yatırımcıları mutlu mu? 2) Ekip yetkilileri ilgili mi? Bir tanesine bile hayır yanıtı alıyorsanız, daha dikkatli davranmakta fayda var.

Github Güncellemeleri

Yatırım yaptığımız her projede olmasa da eğer ki proje github linkini sitesinde paylaşıyorsa mutlaka girip onlara da göz atmak gerekiyor. Burada da bakılan konu kaynak kodlarının ne sıklıkla güncellendiğidir.

Bizi Takip Edin

Sonraki konu »

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Sezer Yıldız