Kripto Para Teknik Analizi Nasıl Yapılır?

Kripto Para Teknik Analizi Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 11 views
Kripto Para Teknik Analizi Nasıl Yapılır?

Teknik analiz, göstergeler ve pek çok farkı verilere bakılarak kripto para veya benzeri yatırım araçlarının gelecekte ne kadar düşeceğini ya da yükseleceğini tahmin etmek, yorumlamak olarak adlandırılır. Kripto para teknik analizi yapmak için dikkat edilmesi gereken pek çok nokta ve bilinmesi gereken pek çok veri vardır.

Kripto Para Teknik Analizi Yapmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kripto para piyasasında teknik analiz yapabilmek için piyasanın genel durumu hakkında bilgi sahibi olmak, grafikleri okuyabilmek, arz ve talep dengesin kontrol edebilmek gibi çok sayıda noktaya dikkat etmek gerekir. Bu noktaları inceleyim;

  • Kripto para teknik analizi için piyasanın genel durumu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir;

Doğru teknik analiz yapabilmek için piyasanın genel durumunu incelemeniz gerekir. Mevcut piyasa koşulları incelenmeden, doğru bir teknik analiz yapmak mümkün değildir. Ekonomik, sosyal, siyasal, çevresel olaylar dikkate alınarak piyasa koşulları değerlendirilmelidir. Örneğin; dünyada yakın zamanda bir savaş tehdidini olması kripto para birimlerinde ciddi bir yükselişe ya da düşüşe neden olabilir. Bu nedenle teknik analiz değerlendirmesinde, mevcut olan ya da olabilecek olaylar, mutlaka dikkate alınmalıdır.

  • Kripto para teknik analizinde arz ve talep değerlendirilmelidir;

Kripto para piyasalarında teknik analiz yaparken arz ve talep dengesine de çok dikkat etmek gerekir. Örneğin arzı aynı kalan bir kripto para birimine fazla talep olursa, bu para biriminin fiyatı yükselir. Ancak arzı aynı kalan yani piyasadaki hacmi aynı olan ve artmayan bir para birimine talep olmadığında, bu kripto paranın değerinin düşme olasılığı yüksektir. Bu nedenle kripto para teknik analizi sırasında arz ve talep oranlarına, kripto paranın piyasadaki hacmine ve alım satım oranlarına önem vermek gerekir.

  • Kripto para teknik analizinde direnç ve destek noktalarını iyi yorumlamak gerekir;

Kripto paranın grafik verilerinde yer alan direnç ve destek noktaları, pek çok yatırımcının alım ve satım kararını etkilemektedir. Direnç noktası, yükseliş yönünde olan bir kripto paranın birkaç denemede aşamadığı noktaya verilen isimdir. Destek noktası ise düşük yönünde olan bir kripto paranın karşılaştığı ve aşmakta zorlanarak altına düşmekte zorlandığı seviyeyi ifade eder. Direnç ve destek noktaları kripto para piyasalarında yer alan çeşitli formasyonları da oluşturur ve bu formasyonlara bakarak, yatırım tahminleri yapılması mümkündür.

  • Kripto para teknik analizinde psikolojik noktalara da önem verilmesi gerekir;

Teknik analizlerde psikolojik noktalara önem vermek, kripto para birimlerinin yükseleceği ya da düşeceği yönünde tahmin yapılmasında çok önemlidir. Örneğin; Bitcoin 40.000 dolar direnç seviyesini aştıysa, pek çok yatırımcı artık yükseleceğini düşünerek hareket eder ve alım yapmaya başlar. Bu alım, talebin artması anlamına gelir. Görüldüğü gibi yatırım psikolojisi, teknik analiz yaparken önem verilmesi gereken bir konudur.

Kripto Para Teknik Analizi için Kullanılan Yöntemler

Kripto para teknik analizi yapılırken bazı yöntemler kullanılır. Bu yöntemlerden en sık tercih edilenleri Price Action ve On-Chain analiz yöntemleridir. Price Action analiz yöntemi, fiyat hareketi olarak da adlandırılır. Bu yöntemde yatırımcılar nokta fiyata dikkat eder. Yani kripto para fiyatı yükselirken nereden tepki aldığı, düşerken hangi fiyat noktalarının destek olduğu, fiyatların hangi aşamalarda yatay seyrettiği gibi durumlar dikkate alınır. Ayrıca bu analizde geçmiş dönemlerdeki fiyat hareketleri de dikkate alınır.

On Chain analizinde ise kripto paraların cüzdanlar arası transferlerine, zincirde bulunan cüzdanlar içerisinde ne kadar kripto para olduğuna dikkat edilir. Bu analiz yöntemi ile kripto paraların ne zamandır cüzdanda tutulduğu, yatırımcıların kar durumları incelenir.

Not: Bu makalede yer verilen bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Özcan Özkan