Kripto Para Stake Nasıl Yapılır?

Kripto Para Stake Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 15 views
Kripto Para Stake Nasıl Yapılır?

Son dönemlerin en çok ilgi gören piyasalarından olan coin borsası ve kripto para, kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor. Kripto para borsasında isterseniz madencilik yaparak isterseniz de yatırım yaparak, kazanç sağlamanız mümkün. Bunlarla birlikte sürekli gelişen ve geliştirilen kripto para borsasında farklı yöntemlerle de para kazanabilirsiniz. Bunlardan biri de Stake işlemi. Kripto para stake etmek yani staking, yatırım yapmış olduğunuz bir kripto parayı desteklemek amacıyla, elinizde bulunan kripto paralarınızı kişisel cüzdanınıza aktararak, kilitleme işlemine verilen isimdir. Staking işlemiyle elinize olan kripto paraları bir süre kullanmadan ve transfer etmeden kilit altında tutarsınız ve bu işlemden ödül olarak coin kazanırsınız.

Kripto Para Stake Etmek Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Staking işlemi ile kripto para piyasalarına pek çok fayda sağlanır. Ayrıca bu işlemi yapan kişiler de kazanç sağlar. Kripto para stake etmek ile sağlanacak avantajlar şöyledir;

 • Bu işlem ile çok miktarda işlem gücünün boşa harcanmasının önüne geçilir. Çünkü kripto para madenciliği ya da işlemi yapılırken, çok fazla enerji harcanır.
 • Staking işlemi ile piyasada dolaşan kripto para miktarı sınırlandırılır. Bu durum, arz talep dengesini sağlar.
 • Kripto paraların piyasada sınırlı olması, bu paranın değerinin azalmasının da önüne geçer. Başka bir ifade ile piyasada ne kadar az kripto para varsa, bu paranın değerinin azalma ihtimali o kadar azalır. Piyasada az miktarda bulunan kripto paranın değeri artacaktır.
 • Staking işlemi ile yatırımcılar, kilit altına aldıkları ve harcamadıkları kripto paraları için her gün ödül kazanırlar. Bu ödüller, pasif gelir olarak daha çok yatırım yapılmasını ya da daha çok kazanç elde edilmesini sağlar.

Kripto Para Stake Etme Aşamaları Nelerdir, Nasıl Staking Yapılır?

Kripto para stake etmek için yapmanız gereken bazı aşamalar bulunur. Bu işlemi yapmak için mutlaka kendinize ait mobil ya da bilgisayar cüzdanınızın olması gerekir. Bu cüzdanı edindikten sonra aşağıdaki adımları takip ederek, staking işlemini yapabilirsiniz.

 • İlk olarak belirli bir miktar kadar kripto para satın almanız gerekir. Stake etmek için genellikle tercih edilen paralar Ethereum ya da Bitcoin gibi işlem gücü ve hacmi yüksek olan paralardır. Ancak dilediğiniz bir kripto parayı da tercih etmeniz mümkündür.
 • Satın alma işleminden sonra kripto para satın aldığınız yerden cüzdan oluşturmasını talep etmeniz gerekir.
 • Cüzdanınıza aktardığınız paraları kilitleyerek, stake işlemini başlatabilirsiniz.

Kripto Para Stake Etmek Ne Kadar Kazandırır? Ödüller Nasıl Hesaplanır?

Kripto para stake işlemi ile günlük aylık ya da haftalık kazanç elde edebilirsiniz. Bu kazancınız coin olarak hesabınıza yatar. Yani yatırımcılar staking ile kripto para kazanarak yatırım yapmaya devam eder. Yatırımcılara verilecek olan ödül miktarının hesaplanmasında ise aşağıdaki veriler kullanılır;

 • Yatırımcıların kilitlediği coin miktarına bakılır.
 • Yatırımcıların kripto para stake etmeye başladığı tarihe ve toplam yapılan süreye bakılır.
 • Kripto para enflasyonları dikkate alınır.
 • Ağ üzerinde bulunan toplam stake coin miktarına bakılır.

Bu veriler ışığında stake yapan kişilere ödüller verilir. Verilecek olan stake yüzdeleri de her coin için bellidir. Yatırımcılar bu yüzdeler üzerinden de alacakları ödül miktarını hesaplayabilme avantajına sahiptir.

Kripto Para Soğuk Stake Nedir?

Soğuk stake, tıpkı normal staking işlemi gibi yapılan ve yine yatırımcılarına ödüller kazandıran bir işlemdir. Normal stake ile soğuk stake arasındaki fark, normal stake işleminin online olan cüzdanlara yapılmasıdır. Soğuk stake ise donanım cüzdanlarla yani çevrimdışı cüzdanlar aracılığıyla yapılır. Soğuk stake işlemi ile kripto parasını kilitleyen kişiler aynı zamanda güvence altına da almaktadır. Soğuk stake ile normal stake kadar ödül kazanmak mümkündür. Soğuk stake işlemi genellikle, yüksek tutarda yatırım yapan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Not: Bu makale bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. Yatırım tavsiyesi değildir.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Özcan Özkan