Kripto Para Nedir? Nasıl Kazanılır?

Kripto Para Nedir? Nasıl Kazanılır?

Yazar Yorum Yap 21 views
Kripto Para Nedir? Nasıl Kazanılır?

Kripto para, belirli merkeze bağlı olmayan yani herhangi bir merkezi otorite tarafından yönetilmeyen, kriptoloji sistemi ile özel şifrelemeye sahip olan dijital, yani sanal paralara verilen isimdir. Son zamanlarda dünyanın önde gelen yatırım araçlarından olan kripto paralar, büyük yatırımcıların ilk tercihleri arasında yer alır. İlk kripto para 2008 yılında Satoshi Nakatomo tarafından piyasaya sürülmüştür. Bilinen ilk kripto para ise Bitcoin’dir. Zamanla çeşitli coin ve altcoinler üretilmiştir. Kripto para alım satımı şu anda kripto para borsaları üzerinden yapılmaktadır.

Kripto para nasıl üretilir?

Kripto para üretimi, madencilik adı verilen yöntemle yapılır. Bu madencilik sanal olarak gerçekleştirilir. Yüksek işlemci gücüne ve hızlı internet bağlantısına sahip olan bilgisayarlar aracılığı ile kripto para madenciliği yapılabilir. Her kripto paranın belirli bir üretim limiti vardır. Bu limite yaklaşıldıkça madencilik de zorlaşır. Kripto para madenciliği, çeşitli matematik algoritmalarının çözülmesine bağlı olarak yapılmaktadır.

Kripto para ne gibi avantajlar sunar?

En popüler yatırım araçlarından biri olan kripto paralar, kullanıcılarına çeşitli avantajlar sağlar. Bunlar;

  • Hiçbir merkez bağlı olmaması ve bu nedenle ülkelerin ekonomik durumlarından etkilenmemesi
  • Hesabın dondurulmasının ya da el konulmasının mümkün olmaması
  • Merkeziyetçi olmadığı için güvenilir olması
  • Kişiye özel cüzdanlara aktarılarak saklanabilmesi ve korunabilmesi
  • Dijital izinin sürülememesi
  • Kişiye özel şifreleme sistemi sayesinde kopyalanamaması, şeklindedir.

Kripto para nasıl kazanılır?

Kripto para kazanmak için kripto para borsalarında yatırım yapmanız gerekir. Herhangi bir coin ya da altcoin yatırımı yapmak için bir borsaya kayıt yaptırmanız, burada hesap açmanız, hesabınıza para aktarmanız ve aktardığınız paralar ile alım satım yapmanız, kripto para kazanmanızı sağlar.

Kripto para borsalarındaki sanal paralara yatırım yapmadan önce çok iyi analiz yapmanız gerekir. Paraların oluşumunu, amaçlarını, kim tarafından çıkarıldığını, fiyat hareketlerini ve piyasa hareketlerini çok iyi değerlendirebilmelisiniz. Bu nedenle alım satım yaparak para kazanmak bir hayli zor ve emek isteyen bir iştir. Ancak kendinizi bu alanda geliştirmeniz ya da bu alanda uzman olan kişilerden yardım almanız sayesinde, alım satım yaparak kripto para kazanabilirsiniz. Alım satım dışında kripto para kazanabileceğiniz çok sayıda yöntem bulunur. Bunları açıklayalım;

Madencilik yaparak kripto para kazanmak;

Bitcoin ya da Ethereum gibi coinlerin madenciliğinin yaparak, kripto para kazanmanız mümkündür. Gerekli olan bilgisayar ve internet donanımına sahip olan herkes, kripto para madenciliği yapabilir. Üretim yapmanın sonucunda ise kripto para kazanılır. Ancak günümüzde bu işlem bir hayli zorlaştığı için ve üretim sınırlı olduğu için madencilikten az tutarda kripto para kazanılmaktadır.

NFT ile kripto para kazanımı;

NFT, dijital sanat eserlerinin kripto para karşılığında satılmasına imkan sağlayan bir sistemdir. NFT ile günümüzde çok sayıda video, resim ve ses gibi içerikler satılarak, karşılığında kripto para kazanılmaktadır. NFT sistemi aynı zamanda satılan bir eserin başka birine devredilmesi sonrasında da ilk sahibine para kazandırmaktadır.

Stake yaparak kripto para kazanmak;

Eğer bir kripto para yatırımı yaptıysanız ve bu yatırımı uzun süre harcamak ya da bozdurmak istemiyorsanız, staking yaparak ekstra kazanç sağlayabilirsiniz. Staking, elinizde olan kripto paraları bir cüzdanda kilitleyerek harcamadan ya da transfer etmeden kripto para kazandıran bir yöntemdir. Elinizde tuttuğunuz kripto paranın süresine ve miktarına göre günlük ödüller kazanabilir ve kripto paranızın miktarını artırabilirsiniz.

Mal ve hizmet satışından kripto para kabul etmek;

Mal ya da hizmet satıyorsanız, ekonomik durgunluğun yaşandığı dönemlerde bu yöntemi değerlendirebilirsiniz. Elinizdeki ürünleri ya da hizmeti Ethereum veya Bitcoin gibi coinler karşılığında satabilir ve buradan kripto para kazancı sağlayabilirsiniz. Bu yöntem, kredi kartı ya da banka kartı numarası girilmediği için müşterilerin ilgisini çekmekte ve güvenini kazanmaktadır. Aynı zamanda elde ettiğiniz kripto paraları, sanal para borsalarında reel paraya çevirebilir ve hesabınıza aktararak kullanabilirsiniz.

Not: Bu makale yalnızca bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. Makalede yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Özcan Özkan