Kripto Para Nasıl Satın Alınır?

Kripto Para Nasıl Satın Alınır?

Yazar Yorum Yap 8 views
Kripto Para Nasıl Satın Alınır?

Kripto para, belirli bir merkezi olmayan, herhangi bir aracıya ihtiyaç duyulmadan transferi yapılabilen, özel kodlarla şifrelenmiş olan dijital para birimidir. Özellikle son on yıl içinde yatırımcı sayısı sürekli artan kripto paralar, yatırımcılarına güzel kazançlar sağlamaya devam etmektedir. Coin ve altcoin olarak piyasada bulunan kripto paraları alıp satarak, yatırım yapabilirsiniz. Kripto para nasıl satın alınır, nereden satın alınabilir, detaylı olarak açıklayalım.

Kripto Para Nasıl Elde Edilir?

Kripto para çok farklı şekillerde elde edilip kazanca dönüştürülebilir ya da harcanabilir. Nasıl satın alacağınızı anlatmadan önce nasıl elde edebileceğiniz hakkında detaylı bilgi verelim.

  • Kripto para, bu paraların alınıp satıldığı çeşitli platformlar aracılığı ile elde edilebilir. Bu platformlardan direkt olarak kripto para satın alabileceğiniz gibi para birimlerini birbirine dönüştürerek de alım yapabilirsiniz.
  • Kripto para sahibi olan bir yankınızdan size transfer etmesini sağlayarak da kripto para elde edebilirsiniz. Çünkü kripto paralar doğrudan cüzdanlar arasında aktarım yapılabilme özelliğine sahiptir.
  • Kripto para madenciliği, kripto para elde etmek için bir diğer yöntemdir. Bitcoin gibi coinlerin üretilmesi için kullanılan bu yöntemde madenciler, belirli miktarlarda ödül yani kripto para kazanır. Bunu yapabilmeniz için çok güçlü donanımlara ve güçlü işlem gücüne sahip bilgisayarlara sahip olmanız gerekir.
  • Kripto para kazanmanın bir diğer yöntemi de ürün ya da hizmet satışlarıdır. Bunların satışlarının karşılığında Bitcoin ya da diğer kripto paraları istemeniz de mümkündür.

Son dönemlerde kripto para kabul eden işletmelerin sayısı dünya genelinde artış göstermektedir. Kripto paraların restoran, market ve kafelerde kullanılmaya başlaması ve yaygınlaşması ile bunların elde edilmesi daha kolay hale gelecektir.

Kripto Para Nasıl Satın Alınır?

Kripto para satın almak istiyorsanız, öncelikle işlem yapacağınız piyasayı ya da platformu çok iyi seçmeniz gerekir. Bu noktada çok sayıda kripto para borsası ya da piyasası ile karşılaşabilirsiniz. Burada önemli olan işlem hacmi yüksek olan, size kolaylık sağlayan, işlem komisyon ücreti düşük olan ve paranızı hemen aktarıp hemen çekebileceğiniz bir piyasa seçimi yapmaktır. Bazı piyasalar yalnızca dolar ile işlem yaparken bazıları TL ile alım satım yapmaya izin vermektedir. Piyasanızı seçerken bunlara da dikkat etmeniz gerekir.

Piyasa seçimini doğru şekilde yaptıktan sonra kripto para alımı için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Piyasaya kayıt yaptırın ve bilgilerinizi doğru şekilde girin. Hesap bölümünde yer alan bilgilerinizin doğru ve güncel olduğundan emin olun.
  • Hesabınızda para bulunmuyorsa, öncelikle para aktarımı yapın. Para aktarımını TL, Euro ya da Dolar cinsinden yapabilmek için seçtiğiniz piyasadaki “para yatırma” bölümüne gelin ve buradaki adımları takip edin.
  • Para yatırma aşamalarını başarılı şekilde tamamlayıp hesabınıza para aktardıktan sonra artık dilediğiniz kripto parayı satın alabilirsiniz.
  • Seçtiğiniz kripto para biriminin üzerine gelerek buradan “Al/Sat” yazısını bulun ve satın alma bölümüne tıklayın.
  • Hesabınızda bulunan paralar satın aldığınız kripto paraya aktarılır ve artık hesabınızda ne kadar kripto paranız olduğu görülebilir.

Kripto Para Nereden Satın Alınır?

Kripto parayı satın alabileceğiniz çok sayıda platform olduğundan bahsetmiştik. Şu anda hem Türkiye hem de dünya genelinde en çok kullanılan platformlardan biri Binance’dir. Ayrıca Paribu, Bitexen, FTX, Gemini gibi piyasalar da tercih edilmektedir. Hangi borsada işlem yapmak istediğinizi çok iyi belirlemelisiniz. Birden fazla borsada işlem yapabilmek de mümkündür.

Kripto Para Nasıl Nakite Dönüştürülür?

Elinizdeki kripto parayı nakite çevirmek için işlem yaptığınız borsada satım yapabilirsiniz. Paranızı başka bir borsaya aktarabilir ve buradan da satım yapabilirsiniz. Satım işlemi de tıpkı alım işlemi gibi yapılır ve satım karşılığında elde edeceğiniz tutar, borsadaki hesabınıza aktarılır. Borsadaki tutarı banka hesaplarınıza havale ederek, kullanabilirsiniz.

Not: Bu makalede yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Özcan Özkan