Kripto Para Listesi

Kripto Para Listesi

Yazar Yorum Yap 4 views
Kripto Para Listesi

Kripto para birimleri listesi, bu sektöre ilk defa giriş yapmayı planlayan yatırımcıların yakından takip ettiği bir konudur. En değerli kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyenler bu listeden varlık seçebilirler. Her kripto para birimi kendi işlem hacmi ve coin değerine göre bu listede yer alır. Listenin başında 2009 yılında piyasaya sürülen ilk kripto para birimi Bitcoin bulunmaktadır. Piyasaya yeni giriş yapacaklar için en değerli kripto para listesi şu şekilde sıralanır:

Bitcoin Nedir?

Bitcoin kripto para birimi, kripto para piyasasının ilk varlığı olmasının yanı sıra aynı zamanda işlem hacmi bakımından en büyük kripto paradır. İlk olarak 2009 yılında piyasaya sürülen Bitcoin, BTC koduyla kripto para borsalarında alınıp satılır. Geçmiş dönemde çokça döngülerden geçen ve zaman zaman boğa, zaman zaman da ayı piyasaları geçiren Bitcoin’de benimsenme süreci artmıştır. Özellikle 2021 yılında kripto para piyasasına olan ilginin artmasıyla birlikte Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmayı başarmıştır. Lider kripto para birimi BTC fiyatındaki rekorları getiren bu gelişmelerin ardında bireysel yatırımcılar kadar kurumsal yatırımcılar da etkili olmuştur. 2021 yılından sonra kurumsal şirketlerin ve önde gelen finans kuruluşlarının BTC satın almaya başlaması, piyasadaki boğa trendini tetiklemiş ve rekor üstüne rekor kırılmıştır.

Ethereum Nedir?

Ethereum kripto para birimi, kripto para piyasasında işlem hacmine göre en büyük ikinci varlık konumundadır. Önde gelen hemen hemen bütün kripto para borsalarında listelenen Ethereum’un kodu ETH şeklinde yazılır. Merkeziyetsiz Finans (DeFi) projelerine altyapı sağlayan Ethereum’un destekçi grubu oldukça fazladır. Lider kripto para birimi BTC ile zaman zaman rekabet eden ETH’nin çok uzak olmayan bir gelecekte Bitcoin’i geride bırakabileceğine dair çok sayıda spekülasyon vardır. Vitalik Buterin gibi isimlerin kurucu ortağı olduğu Ethereum protokolü üzerinde merkeziyetsiz uygulamalar (dApp) inşa edilebilir.

Binance Coin Nedir?

Binance Coin kripto para birimi, adından da anlaşılacağı üzere dünyanın işlem hacmine göre en büyük kripto para borsası Binance platformuna aittir. BNB kısaltması ile borsada listelenen Binance Coin, geniş bir yatırımcı kitlesine sahiptir. Çin merkezli kripto para borsası olan Binance, özellikle 2021 yılından itibaren öne çıkan kripto para rallisinde en çok tercih edilen borsalardan olmayı başarmıştır. Bunun bir sonucu olarak müşteri sayısı hızla artan BNB coin fiyatı da yüksek seviyelere ulaşmış ve en değerli 3. kripto para birimi olarak listede yer edinmiştir.

Tether Nedir?

Tether kripto para birimi, kripto para piyasasında alım satım işlemlerinin daha kolay yapılabilmesi için çıkarılan bir stablecoin’dir. Stablecoin kavramı, adından da anlaşılacağı üzere stable, yani sabit kripto para birimidir. Sabit kripto para biriminden kasıt ise bu varlığın değerinin 1:1 oranında ABD Doları’na endekslenmiş olmasıdır. Kripto para piyasasında USDT koduyla bilinen Tether, ABD dolarına sabitlenmiş ilk ve en büyük kripto para birimidir. Geniş bir kullanıcı kitlesi bulunan sabit kripto para biriminde 1 USDT global borsalarda 1 ABD dolarına eşittir. Bu sayede USDT üzerinden diğer kripto para birimlerine yatırım yapma imkanı ortaya çıkar.

Solana Nedir?

Solana kripto para birimi, kripto para topluluğu içinde Ethereum katili olarak bilinen bir projedir. Merkeziyetsiz uygulamalara ev sahipliği yapan bu protokolün yerel kripto para birimi SOL coindir. Başka DeFi uygulamaları ile entegre edilen Solana altyapısı eğlence, finans ve oyun gibi sektörler ile bağlantılı olarak çalışabilir. SOL coin hızlı yükselişi sayesinde 2021 yılında en değerli 5 kripto para listesi içine girmeyi başarmıştır.

Bizi Takip Edin

« Önceki konu

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Özcan Özkan