Kripto Para Kaldıraç Nedir

Kripto Para Kaldıraç Nedir

Yazar Yorum Yap 9 views
Kripto Para Kaldıraç Nedir

Kripto para kaldıraç nedir nasıl yatırım yapılır ya da halk diliyle nasıl oynanır ve para kazanmak kolay mı gibi soruları yanıtlıyoruz. Binance kaldıraçlı işlem nasıl yapılır ve diğer hepsi burada. Son dönemlerde özellikle sosyal medyada pek çok kişinin kripto para borsalarından, özellikle de Bitcoin üzerinden kaldıraçlı işlem yaparak çok kazanç elde ettiği haberlerini görüyoruz.

İnsanlar az sermaye ile çok kazanç sağlamak için kaldıraçlı işlemleri tercih ediyor ya da araştırıyor. Peki kaldıraçlı işlemler gerçekten de göründüğü kadar çok kazandırıyor mu? Kaldıraçlı işlemlerle kazanç elde etmek için nelere dikkat etmek gerekir? Kripto para kaldıraç nedir ve nasıl yapılır detaylı olarak açıklayalım;

Kripto Para Kaldıraç Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kripto para kaldıraç, kripto para ve Bitcoin borsalarında, yatırımcıların az sermaye ile yüksek kazanç sağlamasına imkan sağlayan işleme verilen isimdir. Bu işleme Leverage ya da Finansal Kaldıraç adı da verilir.

Kripto para kaldıraçlı işlemi pek çok kripto para borsasında yapılabilir. Burada önemli olan nokta hangi borsada işlem yapmak istediğinizi iyi belirlemektir. Bunu belirlerken ödeyeceğiniz işlem maliyetlerine, komisyonlara, kaldıraç oranlarına ve fonlama oranlarına dikkat etmeniz gerekir.

Dünya borsalarında genel olarak kaldıraçlı işlemler 1’e 500 oranında uygulanırken kripto para borsalarında en fazla 1’e 100 oranında uygulanır. Bunun anlamı 100 katına kadar kaldıraçlı işlem yapabilmenizdir. Çok merak edilen sorulardan olan kripto para kaldıraç nedir açıkladıktan sonra, nasıl bu işlemi yapacağınızı da açıklayalım;

Kripto para kaldıraçlı işlemi, bir kripto paranın düşeceği ya da yükseleceği tahmininde bulunarak, belirli bir miktar para yatırmanızı ve bu paranın karşılığında belirlediğiniz kaldıraç oranı kadar kazanmanızı sağlar. Örneğin; herhangi bir borsadan Bitcoin’in artacağı ihtimaline karşılık 1:50 pozisyonunda yani 50 kaldıraç oranlı bir işlem açtığınızı varsayalım. Bu işlemi 100 dolar yatırarak açtığınızda ve Bitcoin %1 arttığında, elinizdeki para 50 katına ulaşır. Bu durumda 5.000 dolar kazanırsınız ya da 5.000 dolarlık işlem yapmaya devam edebilirsiniz.

Kripto Para Kaldıraç Kaybettirebilir Mi?

Burada belirtmemiz gereken bir başka nokta, kaldıraçlı işlemlerin kaybetme riskinin de olduğudur. Siz işlem açarken kripto paranın yükseleceğine dair kaldıraç uygularsanız ve kripto para düşerse, düştüğü oranda para kaybedersiniz. Yukarıdaki örneğin tam tersini ele aldığımızda, yani 100 dolarlık yatırım yaptığınız kripto para %1 oranında düşerse, bu durumda 50 katı kadar kayıp yaşarsınız.

Kaldıraçlı işlem yapmadan önce piyasayı çok iyi değerlendirmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Kaldıraçlı işlemler yalnızca yükselme durumda değil, kripto paraların düşme ihtimaline karşı da açılabilir. Yani siz bir kripto paranın düşeceğini tahmin ediyorsanız, bu düşüş için de kaldıraçlı işlem pozisyonu açabilir ve bu düşüşle birlikte para kazanabilirsiniz.

Kripto Para Kaldıraç İşleminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kripto para kaldıraç işlemi yapacaksanız, yukarıda da bahsettiğimiz gibi kayıp riskini de göze almalısınız. Kaybınızın çok fazla olmaması için ya da kaldıraçlı işlem yaparak güzel kazanç elde etmek için dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunur.

  • Kaldıraçlı işlemlere yeni başladıysanız, mutlaka küçük miktarda yatırım yapmalısınız. Yani hem az miktarda para yatırmalı hem de kaldıraç oranını küçük tutmalısınız. Bu sayede hem kaldıraçlı işlemi yapmaya alışabilir hem de çok fazla kayıp yaşamanın önüne geçebilirsiniz.
  • Bitcoin ve kripto para haberlerini mutlaka takip edin. Çünkü kripto para alanında yapılan küçük bir haber bile, dijital varlıkların değerini etkileyebilir. Kaldıraçlı işlem yapmadan önce olumlu ve olumsuz haberleri mutlaka güncel olarak takip etmenizde fayda vardır.
  • Stop Loss yani düşüşü durdurma emri, kaldıraçlı işlem yaparken yaşayacağınız kayıpları azaltmanıza yardımcı olacaktır. Stop Loss güvenlik mekanizması olarak da bilinir. Bu emri nasıl ve ne zaman vermeniz gerektiğini araştırmanızda fayda vardır.
  • Kripto para kaldıraç işlemi yaparken fazla hırsa kapılmamak da oldukça önemlidir. Almanız ve satmanız gereken zamanı çok iyi belirlemeniz gerekir. Örneğin Bitcoin için kaldıraçlı işlem yaptığınızda ve Bitcoin yükselmeye başladığında, kazancınızın yükselmesi için çok fazla beklemek büyük risk getirebilir. Bu nedenle çıkmanız gereken zaman, kayıp yaşamamanız için oldukça önemlidir.

Not: Bu makalede yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Özcan Özkan