Kripto Para Dolandırıcılığı

Kripto Para Dolandırıcılığı

Yazar Yorum Yap 5 views
Kripto Para Dolandırıcılığı

Dünya genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılar, ülkemizi de oldukça etkiledi. Bu sıkıntılar nedeniyle Türk lirası her geçen gün değer kaybetmeye devam ederken, insanlar da alternatif yatırım araçlarına yönelmeye devam ediyor.

Bu yatırım araçlarından en çok rağbet göreni ise kiripto para borsaları. İnsanların kripto paralara ilgi göstermesi, dolandırıcıları da bu konuda harekete geçirmiş durumda. Kripto para borsalarına yatırım yaparken dolandırıcıların olduğu riskini de göz önünde bulundurmalısınız ve akıllıca yatırım yapmalısınız. Kripto para dolandırıcılığı nedir ve nerelerde karşımıza çıkar, detaylı olarak açıklayalım;

Kripto Para Dolandırıcılığı Nedir?

Ülkemizde blockhain teknolojisine ya da kripto paralara ait yürürlükte olan herhangi bir kanun bulunmaz. Şu anda 40’tan fazla olan kripto para borsasına ise yasal olarak lisans ya da izin verilmemektedir. Bu durum dolandırıcıları harekete geçirse de kripto para dolandırıcılığı suç teşkil eder.

Bu nedenle kripto para dolandırıcılığı da Türk Ceza Kanunu maddelerine göre maddi ve manevi olarak cezalandırılır. Kripto para dolandırıcılığı, kripto para borsalarına yatırım yapmak isteyen kişilerin paralarının sanal ortamda ve çeşitli yollara dolandırılması, çalınması anlamına gelir. Bu dolandırıcılığın yapıldığı yani en sık karşımıza çıkan yöntemleri ise kredi kartı ya da internet bankacılığı dolandırıcılığına benzerdir.

Kripto Para Dolandırıcılığı Yöntemleri Nelerdir?

Kripto paralar dijital varlıklar oldukları için dolandırıcılık da dijital olarak yapılır. Bu dolandırıcılık hileleri sahte mobil uygulamalar, sahte web siteleri, kripto para borsalarının ele geçirilmesi gibi çok sayıda yöntemle karşımıza çıkar. En sık görülen kripto para dolandırıcılığı yöntemlerini açıklayalım.

  • Dolandırıcılık E-mailleri Atılması

Son dönemlerde dolandırıcılık, sık sık yurt dışından gelen e-postalar ile yapılır. Dolandırıcılar büyük kripto para borsalarıymış gibi mailler atarak, kullanıcıları farklı ve sahte olan bir siteye yönlendirebilir. Bu durumda bilgisayarda ya da telefonunuzda kayıtlı olan tüm şifreler çalınabilir ve hesabınız bir anda boşaltılabilir.

  • Sahte Web Siteleri Düzenlenmesi

Kripto para borsalarının sitelerine benzer şekilde düzenlenmiş, çok sayıda sahte web sitesi mevcuttur. Siz araştırma yaparken yanlışlıkla bu sitelere girdiğinizde, farklı ödeme sayfalarına yönlendirilebilirsiniz. Bununla birlikte yine bilgisayarınızdaki tüm şifreler ve giriş bilgileriniz çalınabilir ve kripto para hesabınız boşaltılabilir. Bunu önlemek için bilgilerinizi gireceğiniz sitenin güvenli olmasına çok dikkat etmeli, mümkünse sitelerin internet adreslerini manuel olarak yazmalısınız.

  • Mobil Uygulamaların Sahte Olması

Bitcoin News tarafından yapılan araştırmaya göre binlerce insan sahte kripto para uygulamalarını kullanıyor durumdadır. Aynı zamanda yine binlerce insan bu sahte uygulamalar nedeniyle, yatırımlarını kaybetmiştir. Dolandırıcıların en sık kullandığı kripto para dolandırıcılığı yöntemlerinden biri de mobil uygulamalar olarak kaşımıza çıkıyor.

Google Play ve Apple Store üzerinde bulunan pek çok sahte uygulama, insanların yatırımlarını önemi ölçüde tehdit ediyor. Andorid kullanıcıları genellikle daha fazla risk altındadır. Sahte mobil uygulamaları indirmemek için mobil uygulamanın adres adına çok dikkat edilmelidir. Ayrıca logosuna, isminde yapılan yazım hatalarına, garip renklere ve markalara da çok dikkat etmek gerekir.

  • Güvenilir Olmayan Sosyal Medya Güncellemeleri ve Güvenilir Olmayan Paylaşımlar

Eğer sosyal medyada ünlüleri ya da kripto para yöneticilerini takip ediyorsanız, takip ettiğiniz hesapların sahte olmamasına çok dikkat etmelisiniz.  Bu konuda sosyal medyadan gelen tekliflere önem vermemeniz gerekir. Özellikle size gelen teklifin çok yüksek kazançlar vaat etmesi durumunda, mutlaka o tekliflerden uzak durmalısınız.

Sosyal medya platformlarından kripto para yatırımınızın küçük bir kısmı istense bile bunun geri dönmeyeceği olasılığının yüksek olduğunu unutmamalısınız. Ayrıca sosyal medya hesaplarının alınması ve karşılığında kripto para istenmesi de yine yaygın kripto para dolandırıcılığı yöntemleri arasındadır.

NOT: Bu makalede yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Özcan Özkan