Kripto Para Borsası Nasıl Öğrenilir?

Kripto Para Borsası Nasıl Öğrenilir?

Yazar Yorum Yap 25 views
Kripto Para Borsası Nasıl Öğrenilir?

Kripto para borsası, kripto para birimlerinin reel para birimleri ile alınıp satıldığı yerler olarak tanımlanabilir. Bitcoin, Ethereum gibi kripto paraların Dolar, Euro, TL bazlı olarak alınıp satıldığı yerler, kripto para borsası olarak adlandırılır. Bu borsalardan alım satım işlemi yapabilmeniz için kendi adınıza hesap açmış olmanız gerekir. Henüz kripto para dünyasına yeni adım attıysanız ve yeni yatırım yapmaya başlayacaksanız, kripto para borsalarında nasıl işlem yapacağınızı, paraları nasıl takip edebileceğinizi çok iyi bilmeniz gerekir. Kripto para borsası nasıl öğrenilir, detaylı bilgi verelim;

Kripto Para Borsaları Nasıl İşlem Yapar?

Kripto para borsalarında reel paralarınızı, herhangi bir coin ya da altcoin alarak dönüştürebilirsiniz. Paranızla kripto satın alabilir ya da daha önce satın aldığınız kripto paralarınızı başka bir kripto paraya dönüştürebilişiniz. Ayrıca bu borsalarda sahip olduğunuz kripto paraları, reel paraya da çevirmeniz mümkündür. Kısacası al sat işlemi yapabilir ya da farklı kripto paraya dönüştürme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto para borsaları temel olarak geleneksel borsa sistemi gibi çalışmaktadır. Farkı ise aracı kurumun olmamasıdır. Yani kripto para borsalarında kendi adınıza olan hesaptan yatırım yapabilir ya da kazandığınız paranızı kendi hesabınıza, direkt olarak aktarabilirsiniz. Kripto paralar sanal para yani dijital para olduğu için alım satım işlemleri de sanal ortamda yapılmaktadır. Kripto para borsası aracılığı ile alım satım işlemlerini yalnızca internet siteleri üzerinden yapabilirsiniz.

Kripto Para Borsası Nasıl Öğrenilir, Nasıl İşlem Yapılır?

Kripto para borsasında işlem yapabilmek için kendi adınıza açılmış bir hesabınızın olması gerekir. Bu hesap doğrulandıktan sonra banka hesap numaralarınızı ekleyebilir ve hesabınıza para aktarımı yapabilirsiniz. Hesabınıza para aktarımı yaptıktan sonra da işlem yapmaya başlayabilirsiniz. İşlem yapabilmek için borsayı nasıl kullanacağınızı çok iyi bilmeniz gerekir. Kripto para borsası kullanmadan önce yapmanız gerekenleri açıklayalım;

  • İlk olarak borsadaki kripto paraları yani coin ve altcoinleri takip etmeniz gerekir. Her coin’in farklı para değerleri bulunur. Yatırımınızı hangi para değerinde yapacaksanız, o para değerine göre takibinizi yapabilirsiniz.
  • Yatırım yapmadan önce altcoin ya da coin araştırması yapmanız gerekir. Altcoin veya coin ismine tıkladığınızda, bu paranın fiyat hareketlerini grafik yardımıyla inceleyebilirsiniz. Ayrıca paranın toplam hacmini ve 24 saat içinde piyasadaki hacmini de görebilirsiniz. Bütün bu veriler, alım satım yapmak için önemlidir ve bunların çok iyi analiz edilmesi gerekir.
  • Kripto para satın almak için üzerine tıkladığınız paranın alt kısmında ya da tıkladığınız sayfadaki herhangi bir yerde “Al/Sat” ekranı bulunur. Bu ekrana tıklayarak hesabınızdaki bakiye kadar alım veya satım yapma imkânınız vardır.
  • Kripto para borsasında alım satım yaparken, alış ve satış emri de verebilirsiniz. Yani takip ettiğiniz bir kripto paranın alınacağı ve satılacağı fiyat seviyesini belirleyebilir ve bu seviyelere geldiğinde otomatik olarak alınmasını ya da satılmasını da sağlayabilirsiniz.
  • Kripto para borsası kullanımında bir başka önemli nokta da dönüştürme işlemidir. Örneğin Bitcoin aldıysanız ve bunu herhangi bir altcoin ile değiştirmek istiyorsanız, dönüştürebileceğiniz altconleri de bu borsalardan takip edebilirsiniz. Dönüştürme işlemi sırasında ne kadar altcoin elde edeceğinizi de görebilme imkânınız bulunur.
  • Bazı borsalarda işlem çifti, kaldıraçlı işlemler gibi farklı özellikler de bulunmaktadır. Bu işlemleri yapmadan önce çok iyi tecrübe edinmeniz gerektiğini unutmamlasınız. Eğer yeni alım yapmaya başlıyorsanız önce piyasayı ve borsaları öğrenmeli, ardından kaldıraç ya da işlem çifti gibi konularda kendinizi geliştirmelisiniz.

Kripto para borsası öğrenme ve kullanma konusunda, çok sayıda analizcinin ya da uzman yatırımcının videolarından da faydalanabilirsiniz. Bu videolarda piyasaları nasıl kullanacağınız, ne gibi işlemler yapabileceğiniz ya da hangi piyasayı nasıl seçeceğiniz gibi konular hakkında bilgiler de bulabilirsiniz.

Not: Bu makale yatırım tavsiyesi değildir.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Özcan Özkan