Kripto Marjin İşlem Tekniği

Kripto Marjin İşlem Tekniği

Yazar Yorum Yap 8 views
Kripto Marjin İşlem Tekniği

Marjin işlem tekniği için öncelikle marj ticareti veya “marjla satın alma”, aracı kurumlardan borç para almak ve bu parayı hisse senedi, coin vb. satın almak için kullanmak anlamına gelir. Basitçe söylemek gerekirse, bir kredi alıyorsunuz, ödünç verilen parayla hisse senedi satın alıyorsunuz ve bu krediyi ‘’tipik olarak faizle’’ daha sonraki bir tarihte geri ödüyorsunuz.

Marjla satın alma, nakit kullanmaya kıyasla ciddi bir çekiciliğe sahiptir, ancak daha yüksek getiri potansiyeli ile daha fazla risk olduğunu anlamak önemlidir. Marj ticareti, yatırımcıların getirilerini büyütmek için kullandıkları bir kaldıraç şeklidir. Ancak yatırım planlandığı gibi gitmezse, kayıplar da büyüyebilir.

Risk Yönetimi ve Risk-Ödül Oranı

Risk yönetimi, konu piyasalarda düzenli kazanç sağlamak olunca, önem sırasını göz önünde bulundurduğumuzda ilk sırada yer alır. Piyasalara yeni giriş yapan tüccarların bir çoğu oluşabilecek potansiyel kayıpların aksine, kazanabileceği miktarları hayal ederek yüksek riskler alır. Marjin işlemlerde göreceli olarak optimal riske edilen miktar 1R yani kasanızın %1’idir. (5 bin dolar bakiyesi olan bir tüccar için 50 dolar risk)

Örneğin; 1000 TL paramız olsun, bu 1000 TL’nin %10’unu kaybettiğimizde, bu kaybı geri toparlamamız için gereken oran %11. Ancak kayıp büyürse, kaybı toparlamak için gereken miktar bir o kadar artıyor. Yani 1000 liranın yarısı kaybedildiğinde ve bakiye 500 liraya düştüğünde, artık bunu %11 lik bir değerle kurtaramayız. Bakiyeyi %100 büyütmek gerekiyor ki, başladığımız noktaya dönebilelim. O yüzden risk yönetimiyle biz, riskimizi belirli bir oran içerisinde tutmaya gayret etmeliyiz.

Risk Ödül Oranı

Artık iki seçeneğiniz var: birincisi teknede kalmak ve gaz pedalına sertçe tutunursanız, tekne batmadan kıyıya ulaşma şansınız var. Diğer seçenek can yeleğini giyip kıyıya yüzmektir. İyi bir yüzücüsünüz fakat bir sorun daha var; deniz yırtıcıları. Köpekbalıkları, yılanlar ve Allah bilir-suda ne varsa? Hangi seçenek sizin için daha iyi? En az riske karşı en iyi ödülü hesaplamak için Risk/Ödül oranını uygulamalısınız.

Tekne en güvenli yerdir, ancak teknede kalırsanız, büyük olasılıkla tekne kıyıya ulaşmadan batacaktır. Oysa can yeleği ile, bir yırtıcı tarafından ısırılmadan veya yenmeden kıyıya ulaşma şansınız oldukça yüksektir. Bu kısaca Risk/Ödül oranıdır.

Düzenli bir tüccar veya kısa vadeli bir yatırımcıysanız, risk faktörü her zaman sizin karşınızda olacaktır. Özellikle zaman zaman son derece değişken olabilen bir piyasada, günlük işlemlerden kâr elde etmek zor olabilir. Her biri 2000$ fiyatına 10 ETH satın alırsanız, toplam yatırım tutarınız 20K$ olur. Ve bu varlıkların her birini 2600$’a satarak 6000$’lık net kar elde etmeyi hedefliyorsunuz.

Şimdi, zarar durdurmanızı(stop loss) 1800$ olarak belirlediğinizi varsayalım. Başka bir deyişle, bir ETH’nin fiyatı 1800 doların altına düşme eğilimindeyse, portföyünüz tüm ETH’leri satan bir otomatik satış dizisi başlatacaktır. Yani bunun anlamı, 6000$’lık bir kar için 2000$’lık net zararı riske ettiğinizdir.

Risk/ödül oranı formülünün uygulanması:

Risk:Ödül = 2000:6000

Bu, %30 kâra karşılık %10 kayıp demektir. Dolayısıyla bu durumda risk/ödül oranı 1:3 olacaktır. Başka bir deyişle, zarardaki her birim için kâr miktarının üç katını bekleriz.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Sezer Yıldız