Kripto Borsası Nedir Spot ve Marjin Borsa Nedir

Kripto Borsası Nedir Spot ve Marjin Borsa Nedir

Yazar Yorum Yap 8 views
Kripto Borsası Nedir Spot ve Marjin Borsa Nedir

Kripto borsası nedir diye düşünüyorsanız, kripto para borsaları, normal borsalardan farklı çalışan ancak yine de benzer şekilde al sat yapabildiğimiz yerlerdir.

Kripto Para Borsası Nedir

Kripto borsalarında kripto para ticareti yapılmaktadır. Normal borsalar arasındaki farka değinecek olursak; Kripto borsalarında aracı kurum bulunmamaktadır. Kripto para alıp satarken doğrudan son kullanıcıyla ticaret yapmış olursunuz.

Bunun yanı sıra normal borsalar mesai saatleri dışında kapanmasına ya da hafta sonu çalışmamasına karşın kripto para borsaları 7/24 işlem yapılabilmektedir. Kripto para borsalarında işlem yapmak için KYC doğrulaması yani kimliğinizi doğrulamanız gerekmektedir. Kripto para borsaları güvenlik açısından buna ihtiyaç duyarlar. Kimlik fotoğrafının ve adın soyadın yazdığı bir kağıt ile selfie çekmenizi isteyeceklerdir. Bu prosedür gayet normaldir. Yerli borsalarda kimlik doğrulaması şarttır. Yabancı borsalarda ise şart değil ancak kimlik doğrulama yapmaz iseniz belli para transfer limitleri koyulmaktadır. Örneğin günlük 1000 dolar gibi transfer limiti koyulmaktadır.

Spot ve Marjin Borsa Nedir

Kripto para borsaları Spot ve marjin borsalar olarak ikiye ayrılmaktadır.

Spot borsası nedir diye düşünüyorsanız, kripto paraların doğrudan veya anında alım satım yapabileceğiniz borsa tipidir. Spot borsada bir alım yaptığınız zaman bir kripto para sahibi olursunuz. Borsa kapanmadığı veya aldığınız token coin liste dışı edilmediği sürece yatırımınız cüzdanınızda gözükecektir. Spot borsası oldukça basit şekilde alım satım yapılan ve yatırımların bulunduğu borsa tipidir.

Marjin borsalarını inceleyecek olursak, marjin kelime anlamıyla teminat anlamına gelmektedir. Piyasada işlem yaparken sisteme vereceğiniz bir teminat sayesinde, o teminat ile kullanacağınız kaldıraçlı işlem yapabilmenize olanak sağlayan bir ticaret türüdür. Marjin işlemlerin yaygınlaşmasıyla birçok marjin borsası kurulmuştur. Bunların yanısıra yaygın spot borsaları da marjin bölümünü borsalarına eklemişlerdir.

Marjin tradeden bahsedecek olursak, spot tradeden çok farklıdır. Alım satım yaptığınızda bir yatırım sahibi olmazsınız. Marjin trade yaparken bir teminat, bir kontrat satın almış olursunuz. Dolayısıyla marjin işlemler ikiye ayrılmaktadır. Long ve şort işlem olarak ikiye ayrılır. Yükseliş düşüncesi ile yapılan işlemler long işlem olarak kabul edilir. Yükseliş yönlü bir kontrat satın aldığınızda parite yükseliş gösterirse para kazanırsınız.

Şort işlemlerde düşüş beklentisi ile yapılan işlemlerdir. Düşüş beklentisi ile girdiğiniz işlemde parite düşüş sağladığı zaman para kazanırsınız. Yani spot tarafındaki gibi değil, bu noktada düşüşten de para kazanmak mümkündür. Şöyle örnekleyecek olursak 1000 dolar bir sermayeniz ile Bitcoine 5 kaldıraç long yani yükseliş yönlü işleme girdiniz.

Burada siz 1000 dolarlık bakiyeniz ile 5 kaldıraç kullandığınız için 5000 dolarlık bir hacim yaratmış oluyorsunuz. Bu noktada Bitcoin %20 lik bir artış gösterdiğinde siz 5 kaldıraç ile %100 lük bir kazanç sağlamış olacaksınız.
Bunun dışında Btc paritesi %20 lik bir sapma yaşadığında yani düştüğünde işleminiz likidasyona uğrayacaktır. Yani bütün paranız kaybolacaktır. Bu sebeptendir ki marjin tradenin riskli olduğu bilinmeli ve teknik analiz bilgisi dahilinde işlemler yapılmalıdır.

Bizi Takip Edin

Sonraki konu »

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Sezer Yıldız