Kripto Arbitraj Stratejileri

Kripto Arbitraj Stratejileri

Yazar Yorum Yap 1 views
Kripto Arbitraj Stratejileri

Kripto arbitraj stratejileri türleri

Kripto arbitrajcılarının piyasa verimsizliklerinden kâr elde etmesinin birkaç yolu vardır. Onlardan bazıları:

  • Çapraz değişim arbitrajı: Bu, bir tüccarın bir borsada kripto satın alıp başka bir borsada satarak kar elde etmeye çalıştığı temel arbitraj ticareti şeklidir.
  • Mekansal arbitraj: Bu, borsalar arası arbitraj ticaretinin başka bir şeklidir. Tek fark, borsaların farklı bölgelerde bulunmasıdır. Örneğin, uzaysal arbitraj yöntemini kullanarak Amerika ve Güney Kore’deki bitcoin arz ve talebi arasındaki farktan yararlanabilirsiniz.
  • Üçgen arbitraj: Bu, bir veya iki kripto para biriminin fiyat farkından yararlanmak için tek bir borsada üç veya daha fazla dijital varlık arasında fon taşıma işlemidir. Örneğin, bir tüccar, bitcoin ile başlayan ve bitcoin ile biten bir ticaret döngüsü oluşturabilir.

Bir tüccar, bitcoini ether ile takas edebilir, ardından etheri Cardano’nun ADA jetonu ile takas edebilir ve son olarak, ADA’yı tekrar bitcoine çevirebilir. Bu örnekte, tüccar fonunu üç kripto ticaret çifti – BTC/ETH → ETH/ADA → ADA/BTC – arasında taşıdı. Üç kripto ticaret çiftinin fiyatlarından herhangi birinde tutarsızlıklar varsa, tüccar ticaretin başlangıcında olduğundan daha fazla bitcoin ile sonuçlanacaktır. Burada tüm işlemler tek bir borsada gerçekleştirilir. Bu nedenle, tüccarın birden fazla borsada para çekmesi veya yatırması gerekmez.

  • Merkezi olmayan arbitraj: Bu arbitraj fırsatı, akıllı sözleşmeler adı verilen otomatik ve merkezi olmayan programların yardımıyla kripto ticaret çiftlerinin fiyatını keşfeden merkezi olmayan borsalarda veya otomatik piyasa yapıcılarda (AMM’ler) yaygındır. Kripto alım satım çiftlerinin fiyatları, merkezi borsalardaki spot fiyatlarından önemli ölçüde farklıysa, arbitraj tüccarları, merkezi olmayan borsa ve merkezi borsayı içeren çapraz borsa alım satımları yapabilir ve gerçekleştirebilir.
  • İstatistiksel arbitraj: Bu, arbitraj işlemlerini geniş ölçekte yürütmek için ekonometrik, istatistiksel ve hesaplama tekniklerini birleştirir. Bu yöntemi kullanan tüccarlar, yüksek frekanslı arbitraj işlemlerini yürütmek ve karı en üst düzeye çıkarmak için genellikle matematiksel modellere ve ticaret botlarına güvenirler. Alım satım botları, önceden tanımlanmış alım satım stratejilerine dayalı olarak rekor sürede yüksek miktarda alım satım gerçekleştiren otomatik alım satım mekanizmalarıdır.

Kripto arbitrajı neden düşük riskli bir strateji olarak görülüyor?

Günlük tüccarların aksine, kripto arbitraj tüccarlarının gelecekteki bitcoin fiyatlarını tahmin etmeleri veya kar elde etmeye başlamadan önce saatler veya günler alabilecek işlemlere girmeleri gerekmediğini fark etmiş olabilirsiniz.

Tüccarlar, arbitraj fırsatlarını tespit ederek ve bunlardan yararlanarak, kararlarını, piyasa duyarlılığını analiz etmeden veya diğer tahmine dayalı fiyatlandırma stratejilerine güvenmeden sabit kar elde etme beklentisine dayandırırlar. Ayrıca, tüccarlar için mevcut kaynaklara bağlı olarak, bir arbitraj ticaretine saniyeler veya dakikalar içinde girmek ve çıkmak mümkündür. Bunları göz önünde bulundurarak şu sonuca varabiliriz:

  1. Kripto arbitraj ticaretinde yer alan risk, genellikle tahmine dayalı analiz gerektirmediğinden diğer ticaret stratejilerinden biraz daha düşüktür.
  2. Arbitraj yatırımcıları yalnızca en fazla dakikalar süren alım satımlar yapmak zorundadır, bu nedenle alım satım riskine maruz kalma önemli ölçüde azalır.

Ancak bu, kripto arbitrajcılarının tamamen risksiz olduğu anlamına gelmez.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Furkan Kadıoğlu