ICO veya IDO Dolandırıcılığı Nasıl Anlaşılır?

ICO veya IDO Dolandırıcılığı Nasıl Anlaşılır?

Yazar Yorum Yap 13 views
ICO veya IDO Dolandırıcılığı Nasıl Anlaşılır?
ICO veya IDO lara yatırım yapmak isteyen hatta yatırım yapan birçok kişinin başına gelmesi muhtemel dolandırıcılık olaylarını farketmek için siz değerli okuyucularımıza bir yol şeması çizdik.
ICO veya IDO lara katılmak büyük kazanç gösterebilir fakat doğru projeye doğru yatırımı yapmak lazım. Scam veya altı boş projelere yatırım yaparsanız farkedilmeden dolandırılırsınız ve bunun önüne kimse geçemez.
Bu nedenle, değerli projelere yatırım yaptığınızdan emin olmak için dikkatli ilerlemeniz gerektiğini gösteren işaretlerin farkında olmalısınız.
Kendinize aşağıdaki soruları sormalısınız.

Projeyi Anlıyor musunuz

Şöyle ki; proje sizin de anlayabileceğiniz gerçek bir kullanım alanına sahip mi yoksa belli belirsiz bir kullanım alanına dair gelişmeyi mi düşünüyor. Belli belirsiz derken  boş vaadler gibisinden mi hissettiriyor.

Şüpheli Görünen Bir Durum Var mı

Projenin web sitesine baktığımızda sitenin tasarımı nasıl? Üzerinde uğraşılmış mı? Sosyal medya hesaplarıyla entegreli bir şekilde güncelleme yapılıyor mu? Bunlara bakılması lazım yanı sıra twitter ve Telegram takipçilerine ve paylaşımlarına bakılmalı fake takipçi ve fake beğeni olabilir. Bunlar göz önüne alınarak detaylı bir araştırılma yapılmalı.

Çalışma Arkadaşlarında Kimler Var?

Projenin web sitesine gelerek ekibimiz kısmından ekipte kimlerin olduğuna bakmanızda fayda var. Gerçekten böyle bir kişi var mı veya böyle bir kişi varsa geçmişte blockchain hakkında çalışma yapmış mı bunlara bakmakta fayda var. Fake kişilikler konulmuş olabilir ekibimiz kısmına.

Projenin Yol Haritasına Göz Atın

Yine web sitesi üzerinden yol haritası kısmına gelerek (Q1.Q2.Q3) gibi çeyreklerde neler yapmayı planlıyorlar. Bunlara bakarak gerçekten yapılabilir mi veya geçmiş çeyrekte bir şey vaadedip bunu yapmış mı diye bakmak lazım.
Burada kendi araştırmanızı kendiniz yapmanız lazım.

Toplulukla İletişim Kuruluyor mu?

Kurucular genellikle zamanı olmadığını hepimiz biliyoruz ama bazı proje kurucuları toplulukla iletişim bölümünü önemsiyor. Çünkü toplulukla iletişim kurmayı ciddiye alırlar. Kurucular kendilerini saklıyorsa, hiç bir iz bırakmıyorsa mutlaka bunun bir nedeni vardır.
Bu şemaya uyarak dolandırılmadan ico veya ıdo’lara gönül rahatlığıyla katılım sağlayabilirsiniz.
Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Furkan Kadıoğlu