Gem Coin Nedir, Scam Coin Nedir

Gem Coin Nedir, Scam Coin Nedir

Yazar Yorum Yap 15 views
Gem Coin Nedir, Scam Coin Nedir

Önemli bir konu olan gem coinler ve scam projeler üzerine değerlendirmeler yapmak çok önemlidir. Para kaybından korunmak için gem coin ile scam coin ayırt edebilmek gerekmektedir.

Kripto para piyasası içerisinde birçok fırsat olmasına rağmen bir o kadar da dolandırıcılık projeleri de mevcuttur. Yazımız içerisinde bunlara yer vermeye çalışacağız.

Gem Coin Nedir

Gem coin nedir diye düşünüyorsanız, araştırma yapmayan birçok kişinin para kazanma hayaliyle parasını hiç ettiği, işi bilenlerin ise çok para kazandığı bir konu diyebiliriz.

Gem‘ in İngilizce anlamı mücevherdir. Bu coinler yüsek kazanç potansiyeli barındırabileceği için “Gem Coin” olarak bilinmektedir. Gem coin projesi başarılı olup, yükselme potansiyeli olan ve henüz çok kişi tarafından keşfedilmemiş fırsat coinleridir.

Gem coinler projelerinin başarıları doğrultusunda, henüz büyük kitlelerce tanınmadığı için çok fazla yükselme potansiyeli barındırmaktadır. Bu coinlerde teknik analizle al sat mantığından ziyade, orta uzun vade elde tutma stratejisi daha sağlıklıdır.

Scam Coin Nedir

Scam coin nedir diye düşünüyorsanız, bu projeler dolandırıcılık amacıyla çıkartılmış, piyasaya sürülürken tek gaye insanların yatırımları ile ortadan kaybolmak olan projelerdir. Shit coin olarak da anılırlar. Scam coinler piyasaya Gem coin olarak sürülürler. Tespit edilmesi teknik ve temel analiz bilginiz yoksa çok zor olabiliyor.

Herhangi bir ağ üzerinde çok kolay oluşturulabilmektedir. Bu coinlerin bir çoğu açık kaynak kodlarla piyasaya çıkarılmaktadır. Herhangi bir coinin kodlarını alarak, ismi değiştirilip piyasaya sürülmesi birkaç saatte tamamlanabilmektedir. Bu coinlerin grafiğine genelde poocoin sitesi üzerinden bakabilirsiniz.

Scam Coinler Nasıl Tespit Edilir

Scam coinler nasıl tespit edilir diye düşünüyorsanız, scam coin genelde piyasaya sürüldüklerinde satışa kapalıdır, sadece alım yapılabilmektedir. Bu yüzden geri satamayacağınız için paranız onlarda kalacaktır. Scam coin piyasaya çıkmadan önce sahte paralar ile şişirilmektedir. Sonrasında yükselişi görenler para yatırdıkça satış ile paralar dolandırılır.

 Slippage Tolerance Nedir

Piyasaya çıkarken coin fiyatlarında kayma değeri yüksek tutulur. Bu değer “Slippage Tolerance” olarak adlandırılır. Kayma değeri şu mantıkla çalışır;

  • Yatırım: 100$
  • Kayma Değeri: %10

100$ dan %10 keser ve bunun yarısını coinde bekleyenlere belirli aralıklarla dağıtabilir. Aslında yatırdığınız 100$, hesabınıza 90$ olarak yansır. 2X yaptığınızı ve 180$ paranızın olduğunu varsayalım. Bu parayı çekmek istediğinizde de %10 keser ve hesabınıza 162$ olarak yansır.

Bu değer genelde %10dur. Fakat bunu %100 yapanlar da olduğu için alım yapmadan önce kontrol etmek gerekir. Paranızın tamamı kayma değerine giderse yatırımınız gidebilir.

Başka bir seçenek ise her şey normal iken birden bire tüm paraları toplayıp kaçabilirler ki en yüksek ihtimal budur. Tam da bu ihtimal yüzünden “Scam Coin” olarak adlandırılır. Bu yüzden projenin ekibi hakkında araştırılma yapılmalıdır.

Rugpull Nedir

Rugpull, proje ekibinin kripto varlığın merkezi olmayan borsadaki havuzunun likiditesini çekip toplanan parayla ortadan kaybolduğu bir dolandırıcılık türüdür.

Gem Coin Nasıl Bulunur

Her ne kadar gem coinler yüksek risk içerse de, beraberinde yüksek kazancı da getirebilmektedir. Borsalarda coinler %20 %30 artarken gem coinler 10x 50x 100x potansiyeline sahiptir.

Bu yüzden Gem coin yatırımları, kaybederseniz bile üzülmeyeceğiniz bir meblağ ile yapılmalıdır. Scam olmayan projeler genelde;

  • coinmarketcap
  • coingecko sitelerinde listelenmektedir.

Bu sitelerde listelenmek hem yatırımcılara güven verir, hem de daha yüksek kitlelere ulaşma imkanı sağlar. Bu sitelerde listelendiklerinde artış gösterirler ve genelde coinmarketcap üzerinde listelenen bir coin coingecko da listelenen bir coine göre daha fazla artış gösterir.

Coinmarketcapte listelenen yeni coinleri bulmak, bir diğer anlamı ile Gem coin avlamak için Google üzerinden coinmarketcap yeni listelemeler yazarak, bakmanız gereken sayfaya gidebilirsiniz.

Bulduğunuz coinlerin grafiklerini incelemek istediğinizde ise, coinmarketcapte bulunan “contract” adresini kopyalayıp, poocoin sitesi üzerinde bulabilirsiniz.

TokenSniffer

Bu site, diğer siteler kadar güvenli olmamakla beraber, CMC’ de listelenmeden önce yakalama ihtimalinin yüksek olduğu bir sitedir.

Tokensniffer sitesi içerisinde, yeni çıkan coinler, yeni yükselişe geçen coinler ve scam coinler bulunmaktadır. Yeni çıkmış bir coin, scam listesinde değil diye scam olmadığı anlamına gelmez ve bunu göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Coinlerin contract adreslerini kopyalayıp poocoin sitesi üzerinde aratabilir, grafiklerine ve detaylarına bakabilirsiniz.

Coinhut

Bu sitede günlük çıkan coinler listeleniyor. Ayrıca diğer coinlerin istatistiğine de Coinhut üzerinden ulaşabilirsiniz. Coin aramadan önce bakılması gereken bir sitedir. Gem coin almadan önce, scam coin olup olmadığını kontrol etmek için sizi uyaran bu siteyi kullanmakta fayda vardır.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Sezer Yıldız