EVMOS Nedir, Ethermint Evrim Süreci

EVMOS Nedir, Ethermint Evrim Süreci

Yazar Yorum Yap 3 views
EVMOS Nedir, Ethermint Evrim Süreci

Cosmos’ta EVM uyumluluğu için uzunca bir süre beklenildi. Bilindiği üzere Ethermint projesi ilk olarak 2016’da tasarlandı.

Bugün, Akıllı Sözleşmelerin (Smart Contract) Cosmos içinde dağıtımını ve iletişimini kolaylaştıran Cosmos’un EVM Hub’ı Evmos’u tanıtıyoruz. Yıl sonuna kadar, Cosmos’ta tam EVM uyumluluğuna sahip olacağız.

Ethermint’in Evrimi

Ethermint’in yolculuğu, Tendermint’in fikir birliği protokolünün ölçeklenebilirliğini Ethereum’a veya EVM tabanlı uygulamalara getirme hedefiyle Ekim 2016’da başladı. Arbitrum veya rollup’lar gibi Polygon veya L2 (Layer 2) seçenekleri gibi son çözümlerle, orijinal vizyon zaten gerçekleştirildi. Bu nedenle, orijinal Ethermint zinciri artık genel kripto ekosistemine o kadar ilginç bir değer önerisi sunmuyor.

Bu alandaki vizyon artık gelişti. Interchain’deki akıllı sözleşmeler için birlikte çalışabilirlik (interoperability) ve daha fazla birleştirilebilirlik sağlayan çok sayıda yüksek güvenlikli, hızlı sonuçlanan, EVM tabanlı zincirin geleceğini görüyoruz.

Tharsis ekibi, geliştiriciler, kullanıcılar veya operatörler için de kendini UX’in sınırlarını zorlamaya adamıştır. Hızlı işlem sonuçları, Ethereum topluluğunda hızla ivme kazanıyor; Vitalik, Ethereum işaret zinciri için Tendermint benzeri bir fikir birliği modeline duyulan ihtiyaç hakkında yazdı. Tharsis, 2021’in sonuna kadar topluma bu vizyonu sağlamayı taahhüt etti.

Tharsis Ekibi Nisan 2021’den bu yana Ethermint kod tabanının arkasındaki ana geliştirme ekibidir. Topluluk, Cosmos’un 44 numaralı oylaması kapsamında operasyonlara başlamak ve bir ekip büyütmek için ekibe başlangıç sermayesi sağlamak için oy kullandı. Son birkaç aydır ekip, shipping kodu üzerinde sıkı bir şekilde çalışıyor, ekibi ölçeklendiriyor ve Cosmos’ta aylar yerine (diğerlerinin aksine) yıllarca sürecek bir EVM zinciri için ikna edici bir vizyon oluşturuyor.

Ekip, 2017’den beri tam zamanlı bir Cosmos katılımcısı olan ve Peggy (eski Gravity Bridge), Cosmos SDK ve IBC üzerinde çalışmış Federico Kunze Küllmer ve daha önce dijital bir varlık olan Anchorage’da Yazılım Mühendisi olan Akash Khosla tarafından yönetiliyor. Her iki kurucu da kripto kariyerlerindeki başlangıçlarından itibaren organik topluluk liderliğindeki büyümeye odaklandı ve Berkeley Üniversitesi’nde Blockchain topluluğunu en dikkate değer üniversite tabanlı organizasyonlardan biri haline getirdi.

Hub’ı Neden Ethermint Olarak Piyasaya Sürülmüyor?

Proposal 44 (Yapılan sermaye oylaması) hakkındaki tartışmayı kolaylaştırmak için Cosmos forumlarına gittiğimizde, “Ethermint” ticari markasının bir geçmişi olduğunu fark ettik.

Ekip marka adını yapılan görüşmelerle kullanabileceğini düşünüyordu, ancak burada yanıldılar.

Ethermint” ticari markası şu anda Cosmos Hub’ın ilk lansmanının arkasındaki şirket olan All in Bits Inc., DBA Tendermint Inc.’e aittir. Ticari markayı kullanmak için yasal bir yol bulmak için All in Bits (AiB) ile görüşmeler yapılıyor. Şimdilik durum karmaşık bir halde.

Başlangıçta, adlandırma konusunda fikir edinmek için bir topluluk önerisi başlatmayı planlamış olsalar da, yasal danışmanlar, zamanında başlatmak ve olası sorunlardan kaçınmak için yeniden markalaşmanın en iyi yol olduğu konusunda ekibi bilgilendirdi.

Bu sorun, lansmanın önündeki en büyük engel oldu ve Ağustos ayında duyurulan resmi test ağı lansmanını geciktirdi.

Geriye dönüp bakıldığında, Ethermint’in kapsamının geçmiş sürümlerinden çok daha fazla büyüdüğü ve şimdi başladığından çok farklı bir ekosistemde olduğu açıktır. Ethermint’in sadece EVM modülüne ait kodu içereceğinden, bu kapsamın genişlemesine işaret edecek yeni bir ismin markaya uygun olduğu düşünüldü. Bu nedenle Evmos ismi üzerinde karar kılındı.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Sezer Yıldız