Ethereum Altyapısı Kullanan Coinler

Ethereum Altyapısı Kullanan Coinler

Yazar Yorum Yap 34 views
Ethereum Altyapısı Kullanan Coinler

Ethereum altyapısını kullanan tokenler, kripto para yatırımcıları tarafından yakından takip edilir. Kısaca kendi blockchainine sahip olmayan ve bunun yerine Ethereum blockchainini kullanan kripto para varlıklarına Ethereum altyapısı kullanan coinler adı verilir. ERC-20 olarak da bilinen bu standart, kendi blok zincirine sahip olmayan ve Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan çeşitli kripto para varlıklarını temsil eder.

Ethereum Altyapısı Nasıl Çalışır?

Ethereum altyapısının çalışma prensibi, ERC-20 tokenlerinin de temel çalışma sistemlerini anlamaya yardımcıdır. Vitalik Buterin ve Fabian Vogelsteller tarafından 2015 yılında geliştirilen ERC-20, Ethereum ağı üzerinde geliştirilen ve dağıtımı yapılan tokenlerin çerçevesini oluşturur. Bu çalışma prensibinde her geliştirici bazı standartlara göre hareket ettiği için merkeziyetsiz uygulama (DApp) ve akıllı sözleşmeler arasındaki etkileşim sağlıklı biçimde meydana gelir.

ERC-20 token standardı sayesinde, halihazırda kullanılmakta olan pek çok yazılım ve donanım cüzdanları üzerinde doğrudan aktif uygulamalar hayata geçirilebilir. Benzer şekilde kripto para borsalarına entegrasyon sırasında da ERC-20 token standartları büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu nedenle kripto para piyasasında kendi blockchaini olmadan Ethereum altyapısını kullanan pek çok kripto para vardır.

ERC-20 Standardının Avantajları Nelerdir?

ERC-20 token standardının faydaları arasında entegrasyonun kolaylaşması ilk sırada yer alır. Daha önceden her proje kendine has standartlara sahip olduğu için yazılımlar arasında entegrasyon yapılması zorlaşıyordu. ERC-20 protokolü ile birlikte projeler belirli standarda kavuşunca bu tokenler birbirleri ile etkileşime girmeye başladı. Hemen hemen her türden projeye uyarlanabilen ERC-20 tokenleri, ekosistemde geniş bir seçenek havuzu sunmaktadır.

ERC-20 Standardının Dezavantajları Nelerdir?

ERC-20 token standardının dezavantajları da bulunur. Ethereum blockchain ağının genel sorunu olan ölçeklenebilirlik, bu altyapıyı kullanan ERC-20 tokenlerinde de baş gösterir. Öte yandan merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerinin ve benzersiz tokenlerin (NFT) gibi yeni nesil projelerin bu standardı sık sık kullanması ağ üzerinde tıkanıklık yaratmaktadır.

ERC-20 tokenlerinin popülerliği arttıkça ağ üzerindeki sıkışıklık giderek artmakta ve sorunlar çıkarmaktadır. Bu tıkanıklık ayrıca kullanıcıların şikayet ettiği işlem ücretlerinin artmasına ve işlemlerin gecikmesine neden olabilmektedir. Popülerleşen her mecrada olduğu gibi, ERC-20 standardı giderek daha çok tercih edildiği içi kötü niyetli kişilerin de hedefi haline geldi. ERC-20 tokenleri zaman zaman siber saldırıların odağı olmasıyla da sorunlar yaşamaktadır.

ERC-20 Tokenleri Nasıl Alınır?

ERC-20 tokenleri almak için Ethereum adresine gönderme yapmanız gerekir. Kripto para dünyasında Ethereum satın alma adresiniz aslında MCO adresiniz ile birebir aynıdır. Bu sebeple göndericinize hangi ERC-20 tabanlı tokeni satın almak istediğinizi belirttikten sonra bunlara sahip olabilirsiniz. Kripto para piyasasında işlem gören en popüler Ethereum altyapısını kullanan kripto paralar yani ERC-20 tokenleri şunlardır:

 • Chainlink (LINK)
 • Tether (USDT)
 • Wrapped Bitcion (WBTC)
 • OmiseGO (OMG)
 • 0x (ZRX)
 • Populous (PPT)
 • Maker (MKR)
 • Augur (REP)
 • Golem (GNT)
 • IOStoken (IOST)
 • Status (SNT)
 • DigixDAO (DGD and DGX)
 • Loopring (LRC)
 • Basic Attention Token (BAT)

Bu tokenleri, standart ETH cüzdanınız üzerinden satın alıp, farklı cüzdanlara da gönderebilirsiniz. Ayrıca elinizde tuttuğunuz ERC-20 tokenlerini soğuk cüzdanlara çekerek de güvenilir bir saklama imkanına sahip olabilirsiniz.

ERC-20 Tokenleri Nasıl Gönderilir?

ERC-20 tokenleri göndermek için token sözleşmesine transfer emri vermek yeterlidir. Bu aktarımı gerçekleştirmek için Gas adı verilen bir Ether fraksiyonu gereklidir. Bu yüzden ERC-20 tokenleri göndermek için ağda işlem ücreti olarak ETH harcamanız şarttır. Eğer bakiyenizde yeterli miktarda ETH yoksa Ethereum altyapısı kullanan coinler arasında transfer yapmanız mümkün hale gelmeyecektir.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Özcan Özkan