Ethereum 2.0 Nedir

Ethereum 2.0 Nedir

Yazar Yorum Yap 46 views
Ethereum 2.0 Nedir

Ethereum 2.0 güncellemesi hakkında birçok fikirler söyleniyor Ethereum’ da ne gibi değişiklikler ve geliştirmeler gerçekleşecek bunları yazının ilerleyen kısımlarında öğrenmiş olacaksınız

Ethereum’ da ne gibi değişiklikler ve geliştirmeler gerçekleşecek

Güncellemenin Ethereum blokzincirinde oluşturacağı değişikliklere değinmeden önce hepimizin bildiği, ismini duyduğu Ethereumu kısaca tanıyalım.

Bir akıllı sözleşme platformu olan Ethereum blockchain dünyasında geliştiricilere Ethereum blokzinciri üzerinde merkeziyetsiz uygulamalar geliştirme fırsatı sunuyor.

2013 yılında Bitcoin haricinde bir açık kaynak geliştirme platformu bulunması amacıyla oluşturulan Ethereum, blokzinciri üzerindeki akıllı sözleşmelerin kendi kendine işlemelerini ve herhangi bir sahtekarlığa veya aksamalara karşı akıllı sözleşmelerin sorunsuz çalışmasını sağlıyor. Dünyadaki internet erişimine sahip olan herkes Ethereum ağına ücretsiz bir şekilde bağlanabilir.

Ayrıca ağın orjinal kripto parası olan Ethereum da kripto dünyasında ödemeler ve yatırım aracı olarak da kullanılıyor. Şimdi gelelim Ethereum 2.0 diğer bir adıyla Serenity’e. Piyasa değeri sıralamasında301 milyar dolar ikinci sırada yer alan Ethereum ağının büyük bir güncelleme geçirirken yaşanabilecek tüm sorunları yüzlerce hatta binlerce testle destekleyerek gidermek gerekir.

2015 yılından beri çalışmaları yapılan Ethereum 2.0 ağın arka planında teknik geliştirmelerle gerçekleşecek. Ağ üzerinde kullanım arttıkça yoğunlaşan yükü indirgemek için ağın ölçeklenebilirliğini artırmak gerekir. Bu yüzden de  Ethereum 2.0 da ağın ölçeklenebilirliğini artırılması hedefleniyor. Ethereum 2.0 ‘ ı 1.0 ‘ dan ayıran iki önemli nokta var. Bunlarda biri sharding yani bölümleme teknolojisi ile birlikte aynı anda yapılabilen işlem sayısı ağın parçalara ayrılmasıyla birlikte çok fazla artacak.

Ethereum 1.0 ‘ da yoğun işlem yapılan zaman aralıklarında ağın yavaşlaması olarak belirlenen sorun bu sayede 2.0 da yaşanmayacak. Ayrıca güncellemenin en önemli noktası Ethereum blokzinciri 2.0 güncellemesi ile PoW yani iş ispatı mekanizmasından Pos yani pay ispatı mekanizmasına geçiş kısmı. Bu geçiş Ethereum enerji tüketimini çok önemli ölçüde azaltacaktır.

Bitcoin gibi PoW  mekanizmasıyla hayata geçen Ethereum‘ da enerji tüketimi konusunda can yakıyor. PoW mekanizmasıyla çalışan blokzincirleri üzerinde gerçekleştirilen ödeme işlemleri, transferler bilinen normal ödeme yöntemlerine oranla çok daha fazla enerji tüketiyor. Ethereum 2.0 ile PoS sistemine geçerek bu problemi de çözmeyi planlıyor.

Ethereum 2.0‘ a geçişi 3 aşamada gerçekleştirmek üzere planlandı. Aşama 0, aşama 1 ve aşama 2. Aşama 0; Beacon zinciri adı verilen aşama, Proof of Work mekanizmasından Proof of Stake mekanizmasına geçiş işlemini kapsıyor. Poof pf Stake mekanizmasını ağ üzerinde belirli miktarlarda Ethereum‘ u stake eden kullanıcıları arasında bir oylama ile seçim yaparak ağ üzerinde oluşturulacak yeni blokların validatörü yani doğrulayıcısını seçiyor ve bu işlem her 10 saniyede bir gerçekleşerek işlemlerin doğrulanma sıklığını da artırırken enerji tüketimini de minumuma indiriyor.

Aşama 1 ‘de geçişi gerçekleştirilen PoS mekanizmasının sharding teknolojisiyle birlikte çalışmaya başlaması olarak tanımlanıyor. Shard teknolojisi ile ağ üzerindeki her işlemin tek bir düğümde değilde her işlemin bilgilerinin kendi shardında muhafaza edinmesi ile ağın ölçeklenebilirliğini sağlamış olacak. Son aşama olan Aşama 2 ‘ de Ethereum 2.0 ‘ ın ana zinciri devralması tüm geliştirmelerin tamamlanmış olması ve güncellemeye tamamen geçirilmesi kısmını kapsıyor.

Ethereum 2.0 ile özellikle birçok şikayete konu olan ETH işlem ücretleri de alt ve üst limitleri belirlenerek çok daha ekonomik bir hale gelecek

 

 

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Furkan Kadıoğlu