Bitcoin Cüzdan Türleri

Bitcoin Cüzdan Türleri

Yazar Yorum Yap 19 views
Bitcoin Cüzdan Türleri

Bitcoin cüzdan türleri, kripto para birimine yatırım yapabilmek için gerekli şartları taşırlar. En büyük kripto para birimi Bitcoin’in geniş kitlelere yayılması ve fiyatını hızla artırması sebebiyle Bitcoin yatırımında farklı ihtiyaçlara cevap veren bazı cüzdan türleri ortaya çıkmıştır. Bu yazımızda Bitcoin yatırımcılarının en çok kullandığı popüler cüzdan türleri ve kullanım avantajları hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Bitcoin Kağıt Cüzdanlar

Bitcoin’de kağıt cüzdan kullanımı, açık adresinizi kullanarak Bitcoin alıp göndermenizi sağlar. Bitcoin işlemleri yapabilmeniz için gerekli olan özel anahtarınızı içeren bu belgelere Bitcoin kağıt cüzdan adı verilir. Genellikle QR kod formatında basılan Bitcoin kağıt cüzdanları bu sayede işlem yapmada epey kolaylıklar sağlar. QR kodu akıllı telefonunuzdan taratarak Bitcoin işlemlerini hızlı ve pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca Bitcoin anahtarları bir yazılım cüzdanına eklemeniz de mümkündür.

Bitcoin kağıt cüzdanlar, kullanıcılara rastgele Bitcoin adresi ve özel anahtarlar yaratma imkanı verir. Benzersiz olan bu anahtarlar her kullanıcının sahibi olduğu Bitcoin’leri diledikleri gibi yönetme imkanı tanır. BitAddress ve Bitcoinpaperwaller gibi hizmetler kullanarak Bitcoin kağıt cüzdan oluşturmak son derece basittir.

Bu tür hizmetleri kullanarak oluşturduğunuz Bitcoin kağıt cüzdan belgesi, kurcalamaya karşı dayanıklı tasarımla birlikte gelir. Holografik tasarım seçenekleriyle bile basılabilen Bitcoin kağıt cüzdanları daha sonra kullanmaya hazır hale gelir. Bitcoin kağıt cüzdanlarının temel avantajlarından biri de dijital olarak hiçbir yerde saklanamamasıdır. Bu sayede siber saldırılardan, kötü amaçlı yazılımlardan ve basit hırsızlıklardan tamamen korunmuş olur.

Bitcoin kağıt cüzdanı oluşturmadan önce dikkat edilmesi gerekenlerin başında kimsenin sizi izlemediğinden emin olmanız gerekir. Bitcoin kağıt cüzdanı oluştururken bilgisayarı izleyen casus yazılım ihtimalini devre dışı bırakmak için Ubuntu gibi temiz işletim sistemleri kullanmanız tavsiye edilir. Ayrıca mutlaka internete bağlı olmayan bir yazıcı kullanmanız önemlidir.

Fiziksel Bitcoin

Bitcoin fiziksel olarak basılmasa da önceden yüklenmiş şekliyle kullanılabilir. Kullanıcılar arasında pek fazla tercih edilmese de fiziksel Bitcoin’in amacı özel anahtar olmadan harcanamamasını sağlamaktır. Genellikle emniyetli bir mühür uygulamasıyla birlikte gelen fiziksel Bitcoin’in ilk örneği Bitbill kredi kartıdır. Casascius isimli Bitcoin meraklısı tarafından 20211 yılında ilk fiziksel Bitcoin piyasaya sürüldü.

Fiziksel Bitcoin, özel anahtarları soyulabilri bir hologramın altına saklıdır. Çıkarılınca kurcalamaya dayanıklı desen kalıyor ve kullanımının ardından Bitcoin değerini kaybediyor. Günümüzde bazı yeni üreticiler de fiziksel Bitcoin üretmeye başlasa da yatırımcılar genelinde fazla ilgi görmüyor. Fiziksel Bitcoin’ler genellikle koleksiyoncular arasında popüler bir eşya haline gelmiştir.

Bitcoin Mobil Cüzdanlar

Bitcoin mobil cüzdanlar en fazla kullanım ağına sahip olan cüzdan türleri arasında yer alır. Bitcoin cüzdanları için gerekli bir araç olan bu tür mobil cüzdanlar akıllı telefonunuzdaki herhangi bir uygulama gibi çalışır. Özel anahtarınızı saklayarak direkt olarak telefonunuzdan ödeme yapma imkanı tanıyan Bitcoin mobil cüzdanların kullanıcıları genellikle şunlardır:

 • Bitcoin’i günlük olarak kullananlar
 • Bitcoin ile ödeme kabul eden mağazalardan alışveriş yapanlar
 • Bitcoin’i yüz yüze alım satım işlemlerinde kullananlar
 • Bitcoin’i hızlı bir şekilde transfer etme gereği duyan bireysel kullanıcılar

Bitcoin mobil cüzdanlar kullandıkları basitleştirilmiş ödeme onayı (SPV) teknolojisi sayesinde avantajlı bir şekilde öne çıkmaktadır. Kripto para yatırımcıları arasında en çok tercih edilen Bitcoin mobil cüzdanlarından bazıları şunlardır:

 • FreeWallet
 • Edge
 • Atomic Wallet
 • Copay
 • Jaxx
 • Blockchain Wallet
 • Mycelium

Günümüzde mobil cüzdanlar Bitcoin saklamak ve harcamak için pratik bir çözüm olsalar da hacker saldırılarına çok açıklar. Ayrıca birisi akıllı telefonunuza erişim sağlarsa Bitcoin cüzdanınızı da kontrol altına alabilir.

Bitcoin Web Cüzdanlar

Bitcoin web cüzdanları, özel anahtar hizmeti sunan şirketlerin sunucularında saklanır. Sürekli online durumda olan sunucu üzerinde Bitcoin’ler genel anlamda güvenli bir şekilde tutulur. İnternete bağlı herhangi bir cihazdan Bitcoin birikimlerine ulaşmak ve bunları yönetmek mümkündür. Günümüzde Bitcoin yatırımcıları arasında en çok tercih edilen web cüzdanlar şunlardır:

 • Circle
 • Strongcoin
 • Coinbase
 • Blockchain
 • Xapo

Bitcoin Masaüstü Cüzdanlar

Bitcoin masaüstü cüzdanları adından da anlaşılacağı üzere masaüstü bilgisayar üzerinden kontrol edilir. Bitcoin özel anahtarınızı bilgisayarın sabit diskinde saklayan bu uygulamalar, veriler için üçüncü tarafları ile çalışmadıkları için daha güvenilir görülür. Mobil cüzdanlara göre daha az riskle karşılaşan Bitcoin masaüstü cüzdanlar arasında popüler olanlar şunlardır:

 • Electrum
 • Atomic Wallet
 • Exodus
 • Bitcoin Core
 • Armory
 • Copay

İnternet dünyasına bağlı oldukları için yine de ufak bir güvenlik zafiyeti olan Bitcoin masaüstü cüzdanlar, özellikle mobil cüzdanlara kıyasla daha güvenilirdir. Bilgisayar üzerinden az miktarda Bitcoin ile işlem yapanlar için mükemmel bir çözüm sunan masaüstü cüzdanların popülerliği giderek artmaktadır.

Bitcoin Donanım Cüzdanlar

Bitcoin donanım cüzdanları, firmalar tarafından kripto para yatırımcılarına sunulan ve Bitcoin saklamanın en güvenilir yöntemleridir. Bitcoin özel anahtarını güvenli bir donanım cihazda sakladığı için güvenli ve interaktif şekilde kullanılabilir. Bilgisayar virüs programlarına ve zararlı yazılımlara karşı tam koruma sağlayan Bitcoin donanım cüzdanlar, sektörde soğuk cüzdan olarak da adlandırılır. En popüler Bitcoin donanım cüzdanları arasında Ledger Nano S, Trezor ve KeepKey yer alır.

Bitcoin Banka Hesapları

Bitcoin banka cüzdanları, büyük bankalar tarafından müşterilerine sunulan Bitcoin saklama ve kullanma araçlarıdır. Bankalar, her ne kadar Bitcoin’i para birimi olarak görmese de müşterilerin talepleri doğrultusunda saklama hizmetleri sunmaya başlamıştır. Bitcoin cüzdanları arasında kendi koşullarınıza uyan modeli seçebilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Sezer Yıldız