Blockchain Teknolojisi Neyi Amaçlar?

Blockchain Teknolojisi Neyi Amaçlar?

Yazar Yorum Yap 5 views
Blockchain Teknolojisi Neyi Amaçlar?

Blockchain teknolojisinin amacı, kripto para yatırımcıları kadar bu yeni teknolojiyi merak edenlerin de ilgi odağı haline gelmiştir. Kamuda, finans sektöründe, teknolojik ortamda ve daha pek çok girişimde tercih edilen blockchain teknolojisi, geleceğe yön verecek teknoloji olarak tanımlanır. Hayatımıza büyük etki yapması beklenen bu teknoloji özellikle kripto paraların da altyapısını oluşturduğu için geniş bir kitle tarafından yakından takip edilmektedir.

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain teknolojisi, adından da anlaşılacağı üzere bilgi içerek blokların oluşturduğu bir zincirdir. Basit tabiri ile “hash” adı verilen özel algoritmalar ile şifrelenmiş, veri takibi sağlayan ve dağınık bir veri tabanına blockchain adı verilir. Blok zinciri teknolojisi ilk başta Bitcoin ticareti için yaratılmış olmasına rağmen potansiyeli kripto paraların çok daha ötesine geçmiş ve farklı sektörlerde kendine yeni kullanım alanları bulmuştur. Teknoloji hala yeni olmasına rağmen, iş üzerindeki potansiyel etkisi heyecan verici ve muazzam olarak tanımlanmaktadır.

Blockchain Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Blockchain teknolojisi çalışma prensibi, bilgi içeren bloklardan oluşur. Blok adı verilen yapılar, data, bloğun hash bilgisini ve önceki bloğun hash bilgisini kapsar. Bir bloğun içinde yer alan veriler, blok zincirinin çeşidine göre değişiklik gösterir. Örneğin piyasada işlem gören kripto paraların blokları, gönderici, alıcı ve para miktarı gibi alışveriş ile ilgili detayları burada saklanır.

Her blok ayrıca bir hash bilgisine sahip olduğu için farklı boyutlarda ve büyüklüklerdeki veriler, hash algoritması ile standart bir hale ve büyüklüğe çevrilmektedir. Hash bilgisi, her veri için farklılık gösterir. Veriler üzerinde yapılacak en küçük değişiklik oluşan hash bilgisinin tamamen farklı olmasına sebep olur.

Gelişmiş teknolojiye sahip bilgisayarlar, çok hızlı ve saniyede yüzbinlerce hash hesaplaması yapabilirler. Bu nedenle, bir bloğa etkili bir şekilde müdahale edilebilir ve blockchain’i tekrar geçerli kılmak için diğer tüm blokların hash bilgileri yeniden hesaplanabilir. Ayrıca hash algoritması, veriye etki edilmesini önlemek için tek başına yeterli olmaz. Bu problemin üstesinden gelmek için blockchain teknolojisinde iş ispatı (Proof-of-Work) denen protokoller kullanılır.

Blockchain Teknolojisinin Faydaları Nelerdir?

Blockchain teknolojisinin avantajları, düşük maliyet ve hızlı işlemler başta olmak üzere pek çok alanda dikkat çekicidir. Genel anlamda blok zinciri teknolojisinin sağlamış olduğu faydaları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Daha az aracıyla iş yapar. Blockchain, bankalar veya avukatlar gibi aracılara olan ihtiyacı azaltarak, gerçek kullanıcılar arasında kurulan bir ağdır. Bu sayede aracı kurum için harcanan maliyetler de ortadan kalkar.
  • Blockchain daha hızlı işler. Çok partili senaryolarda işlem yürütmeyi hızlandırır ve çalışma saatleri ile sınırlı olmayan daha hızlı işlemler sunar.
  • Blockchaindeki tüm bilgiler katılımcılar tarafından görülür ve değiştirilemediği için son derece şeffaftır. Bu durum da riski ve sahtekarlığı azalttığı için güvenli ortam sunar.
  • Dağıtık defterler, işletmelerin daha verimli ve daha kazançlı süreçler oluşturmalarına yardım olur. Hızlı yatırım getirisi fırsatı sağlar.
  • Blok zincirinin dağıtılmış ve şifrelenmiş yapısı, ilgili verilerin saldırıya uğramasını zorlaştırmaktadır. Bu avantaj, işletme ve IoT güvenliği için gelecek vaat etmektedir.

Blockchain Teknolojisinin Kullanım Alanları

Blockchain teknolojisinin temel kullanım alanları giderek artmaktadır. Herhangi bir işlem sürecinde aracılar bulunuyorsa ve bu aracılar sebebiyle hem zaman hem de masraf kaybı çıkıyorsa, blockchain teknolojisi rahatlıkla kullanılabilir. Günümüzde gelişmeye hala açık olan blockchain teknolojisi, pek çok farklı sektörde ve iş kolunda kullanılabilir olmasıyla umut vermektedir. Bunlar arasında sağlık sektörü, kamu sektörü, enerji sektörü, oyun ve eğlence dünyası gibi farklı iş kolları öne çıkmaktadır.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Sezer Yıldız