Bitcoin’in Özellikleri

Bitcoin’in Özellikleri

Yazar Yorum Yap 4 views
Bitcoin’in Özellikleri

Bitcoin’in öne çıkan özellikleri, bu blockchain ağının popüler olmasında çok önemli bir yere sahiptir. 2009 yılında Satoshi Nakamoto isimli kişi veya kişiler tarafından piyasaya sürülerek halkın kullanımına açılan Bitcoin’in özellikleri dikkat çekicidir. Bitcoin’in hızla değer kazanmasında ve geniş kitleler tarafından kullanılmaya başlanmasında bu özellikler büyük önem taşır. Bu yazımızda Bitcoin’in en çok dikkat çeken ve kullanıcılarına avantaj sağlayan özelliklerine dair detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Bitcoin Merkeziyetsizdir

Bitcoin’in merkezi yoktur. Bitcoin ağının herhangi bir devlete veya merkez bankasına bağlı olmaması en büyük özelliklerinin başında gelir. Günümüzde herhangi bir parasal değeri olan varlık veya değerli maden, bunu çıkaran devletlere ya da merkez bankalarına bağlıdır. Bitcoin ağı herhangi bir düzenlemeye ve kontrole tabi tutulamadan, dağıtık defter teknolojisi sayesinde merkezi olmadan çalışır.

Bitcoin, geleneksel paralarda veya değerli madenlerde olduğu gibi herhangi bir finansal karşılığa ihtiyaç duymaz. Yani dolar veya Türk lirasında olduğu gibi fiziksel bir para birimi olmadığı için merkez bankalarına bağlı değildir. Ayrıca Bitcoin’in karşılığı için fiziksel olarak altın bulundurma gereği duyulmaz. Bitcoin tamamen sanal olarak üretilen ve temelinde matematik formülü yatan bir sisteme sahiptir.

Bitcoin Anonimdir

Bitcoin anonim olarak işlem yapmayı sağlayan bir teknolojiye sahiptir. Dağıtık yapısı sayesinde çok kısa bir sürede günümüz finansal düzenine karşı yükselişe geçen Bitcoin anonimlik sağlar. Dolayısıyla BTC ağına giren işlemlerin takip edilebilir olmasına rağmen işlemi gerçekleştiren kişinin kim olduğunu bulmanın yolu yoktur. Bitcoin adresleri kullanıcıların platform üzerindeki kimlikleridir. İşlemi yapan şahısla herhangi bir ilişki kurulamaz.

Bitcoin cüzdan adresleri, kişilerin gerçek kimliklerini gizler. Bu nedenle Bitcoin ağında yer alan bir kullanıcı kendi cüzdan adresini ifşa etmedikten sonra hangi işlemi yaptığı bilinemez. Bitcoin, finansal düzende para transferi yapmak isteyenlerin kimliklerini açığa çıkarmadan para gönderip alabilmelerine olanak tanıyan bir sistemdir.

Bitcoin’in anonimlik sağlaması sebebiyle pek çok tartışma yarattığı da bilinir. Özellikle Bitcoin ağı üzerinden para transferi yapmak anonim olma sebebiyle kara para aklama gibi illegal işlemlerde tercih edilebilir. Bunun yanı sıra uyuşturucu ve silah ticaretindeki ödemeler de Bitcoin aracılığıyla yapıldığı için devletler bu durumu öne sürerek Bitcoin karşıtı propaganda yapabilirler.

Bitcoin Şeffaftır

Bitcoin’de yapılan işlemler şeffaf olarak takip edilebilir. Bitcoin’in belli bir protokole bağlı olması sayesinde yaptığınız her işlem baştan sona şifrelenir. Bu yüzden ayrı bir güvenlik de sağlar. Bitcoin blockchain ağının herhangi bir merkezinin olmaması ve bütün işlemlerin farklı bilgisayarlar üzerinden onay alması gerektiği için Bitcoin sistemini şeffaf ve güvenlidir.

Bitcoin, dağıtık defter yapısına sahiptir. Bu sayede Bitcoin ağına giren işlemlerin takip edilmesi mümkün olmasına rağmen, bu işlemi gerçekleştiren kişilerin kim olduğu bilinemez. Dolayısıyla BTC ağında yer alan herkesin onaylaması gereken işlemler sebebiyle son derece şeffaf bir yapıya sahiptir.

Bitcoin’in sahip olduğu matematik formülü, ağa giren herkese açıktır. Bitcoin formülü, isteyen herkesin sisteme dahil olabilmesini sağlar. Madencilik ile üretilen Bitcoin sistemine dahil olan her birey sistemin daha güvenli ve şeffaf bir yer olmasına katkıda bulunmuş olur. Bitcoin üretimindeki artış yani madenci sayısının artması sistemin daha şeffaf bir hale gelmesine yardımcıdır.

Bitcoin Hızlı ve Ucuzdur

Bitcoin işlemleri hızlı ve ucuz olarak yapılabilir. Geleneksel finansal sistemdeki para transferi işlemlerine kıyasla Bitcoin blockchain ağının kullanımı son derece hızlı ve pratiktir. Herhangi bir merkez bankasına bağlı olmadığı için ve dağıtık defter teknolojisi kullandığı için Bitcoin para transferlerinde çok daha hızlı sonuçlar verir. Aynı zamanda geleneksel bankacılık işlemlerine kıyasla daha ekonomik bir şekilde para transferine imkan verdiği için de ucuzdur.

Bitcoin adedinin sınırlandırılmış olması da madenciliği olumsuz etkileyen bir unsur olarak değerlendirilse de enflasyon oluşmasını engelleyen önemli bir özelliktir. Sınırlı arzı sayesinde Bitcoin fiyatında enflasyon oluşmaz. Bu nedenle Bitcoin işlemlerinin ucuzluğu geleneksel finans sistemine göre her zaman bir adım önde yer alır. Bu sebeple günümüzde dünyanın önde gelen ekonomilerine ait merkez bankaları Bitcoin teknolojisini kullanarak kendi dijital para birimlerini sisteme sokmaya çalışmaktadır.

Günümüzde merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olarak tanımlanan varlıklar, temelde Bitcoin blockchain teknolojisini kullanır. Buna benzer bir teknoloji geliştiren önde gelen ekonomilerden olan ABD ve Çin gibi ülkelerin merkez bankaları dijital dolar ve dijital yuan çıkarmak için çalışmalara hız vermiştir. Yakın bir gelecekte Türkiye’de de dijital TL kullanımı gündeme gelebilir, çünkü bu teknoloji daha hızlı ve ucuz işlemler yapabilmeyi sağlar.

Bitcoin İşlemi Geri Döndürülemez

Bitcoin işlemi geri alınamaz, çünkü Bitcoin blockchain zincir yapısı bu işlemi geri döndürmek için tasarlanmamıştır. Ayrıca Bitcoin ağı üzerinde yapılan işlemler merkeziyetsizlik v şeffaflık bakımından da takip edildiği için değiştirilemez. Bitcoin ağında işlemi gerçekleştiren kişinin kim olduğunu bilmek mümkün değildir. Dolayısıyla işlemin geri döndürülmesinde de sıkıntılar yaşanabilir.

Para transferlerinin geleneksel yöntemlere kıyasla daha güvenli, daha ucuz ve daha hızlı olması Bitcoin’in kullanımını popüler bir hale getirmiştşr. Bitcoin ağında yapılan işlemlerde uygulanan matematik formülü herkese açıktır ve isteyen herkes bu sisteme girebilir. Ancak Bitcoin adresinden yapılan para gönderme gibi işlemler geri alınamaz. Bitcoin’in özellikleri arasında önemli bir yere sahip olan bu özelliğe dikkat etmek gerekir.

Bizi Takip Edin

« Önceki konu

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Sezer Yıldız