Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Yazar Yorum Yap 6 views
Bitcoin Nedir?

Bitcoin’in tanımı, kripto para dünyasına giriş yapmak isteyen herkesin ilk araştırdığı konuların başında gelir. Bitcoin (BTC), 2009 yılında halka açık ağ olarak kullanıma girdikten sonra geniş kitleler tarafından kullanılmaya başladı. Bitcoin, merkeziyetsizleştirilmiş ve üçüncü parti müdahalelere karşı korumalı ilk kripto para birimidir. Bitcoin hakkında merak ettiğiniz tüm soruların detaylı yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bitcoin (BTC) Nedir?

Bitcoin, 2009 yılında hayata geçirilen merkeziyetsizleştirilmiş 1. Nesil blockchain ağıdır. Dağıtık defter yapısı sayesinde güncel finans düzenine karşı yükselişe geçen Bitcoin, kullanıcılara pek çok avantaj sunar. BTC ağına giren işlemlerin takip edilmesi mümkündür. Ancak işlemi gerçekleştiren kişilerin kim olduğunu bulmak imkansızdır. Bitcoin blockchain ağında onaylanan işlemler, zincir yapısı sebebiyle geri döndürülemez ve bu işlemler farklı bir halde yapılamaz.

Bitcoin düzenleme veya kontrole tabi tutulamaz, bu yüzden BTC değeri sıfır noktasından binlerce dolara kadar yükselme başarısı gösterir. Bitcoin’in hızlı yükselişinin ardından pek çok kripto para birimi de piyasaya sürülmüştür. Günümüzdeki ilk kripto para birimi Bitcoin’indir.

Bitcoin’in Mucidi Kim?

Bitcoin’in mucidi, Satoshi Nakamoto takma adına sahip bir kişidir. Bu kişinin kim olduğu ve gerçek adının ne olduğu konusunda herhangi bir kapsamlı bilgi mevcut değildir. Kimliği gizli tutulan Satoshi Nakamoto isimli kişinin tek bir kişi mi olduğu yoksa bir grup mu olduğu konusu da muallaktır. 2009 krizinden sonra Bitcoin blockchain ağını ve BTC kripto para birimini piyasaya süren Satoshi Nakamoto hakkında pek çok spekülasyon vardır.

Bitcoin’i Kim Kontrol Ediyor?

Bitcoin’in kontrolü mümkün değildir. Dağıtık defter yapısı benimseyen Bitcoin ağına giren işlemlerin takip edilmesi mümkünken, işlemi gerçekleştiren kişilerin kim olduğu bilinmez. Bitcoin blockchain ağının bir merkezi yoktur. Düzenlemeye ve kontrole tabi tutulamadığı için Bitcoin kripto para biriminin fiyatı da hızla artmaya devam etmektedir.

Anonim bir şekilde işlem yapmayı sağlayan Bitcoin merkeziyetsiz bir ağdır Bu yüzden üçüncü tarafların kontrol etmesi mümkün değildir. Para transferinin geleneksel yöntemlere göre daha ucuz ve daha hızlı olması da kontrol mekanizmasının dağıtık defter teknolojisi ile gerçekleşmesi sayesindedir.

Günümüzde Bitcoin’in merkeziyetsizliği konusunda bazı tartışmalar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle Çin veya ABD merkezli kripto para şirketlerinin ağ üzerinde daha çok hakimiyet kurmaya çalışması bazı tartışmaları beraberinde getirir. Özellikle Bitcoin madenciliğinden kaynaklanan tartışmalar, kontrol mekanizması olmayan Bitcoin üzerinde ağırlık yaratılmaya çalışıldığı tartışmalarına yol açmaktadır.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin’in çalışma prensibi de en çok merak edilen konular arasında yer alır. Bitcoin blockchain ağı, uçtan uca dağıtık defter teknolojisi kullanır. Bitcoin blockchain ağında üretilebilecek maksimum BTC miktarı 21 milyon adet ile sınırlandırılmıştır. Bitcoin ayrıca uçtan uca adresten adrese transfer imkanı sağlar. Blok üretim süresi de sadece 10 dakika alır.

Bitcoin adresleri, bu ağı kullanan veya kripto para bulunduran kişilerin platform üzerindeki kimlikleri anlamına gelir. BTC adresleri anonimdir ve kimin gerçekte hangi adrese sahip olduğu kişi tarafından belirtilmedikçe bilinemez. İşlemi yapan şahısla ilişkilendirilemeyen Bitcoin adreslerinin anahtarları kaybedildiğinde ise adresler üzerinde hak iddia edilemez.

Bitcpin blockchain ağında onaylanan işlemler, zincir yapısı sebebiyle asla geri alınamaz. Bu işlemlerin dışarıdan müdahale ile değiştirilmesi mümkün değildir. Bu yüzden son derece güvenilir bir altyapısı vardır. Bitcoin ağına giren işlemler takip edilebilir ancak işlemi yapan kişiler anonim olarak kalır.

Bitcoin’in Avantajları Nelerdir?

Bitcoin’in faydaları, kullanımından gelen çeşitli avantajları içerir. Bazı riskler içeren Bitcoin kullanımı, öte yandan pek çok avantaja da sahiptir. En büyük kripto para birimi olarak karşımıza çıkan Bitcoin’in öne çıkan avantajları arasında şunlar yer alır:

 • Bitcoin’in enflasyona uğrama riski çok düşüktür.
 • Bitcoin’in tamamen çökmesi ve değersizleşme ihtimali zayıfıtr.
 • Bitcoin basit, güvenilir ve iz sürülemez özelliklere sahiptir.
 • Para transferini geleneksel finans yöntemlerine göre çok daha hızlı, ucuz ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmeyi sağlar.
 • BTC cüzdanına erişim her yerden sağlanabilir.
 • Milyonlarca lira değerindeki BTC cüzdanına ulaşmanın bu ağ dışında farklı bir yöntemle taşımanın bir yolu yoktur.
 • BTC işlemleri ve hesap bakiyesinde ne kadar olduğu herhangi kişi, grup veya devletler tarafından bilinmesi mümkün değildir.
 • Bitcoin cüzdanlarından gönderilen ve gelen BTC’ler bankalar tarafından kontrol edilemez.
 • Anonimlik sağladığı için uluslararası alanda hızlı ve kolay para transferi yapmayı sağlar.

Görüldüğü üzere Bitcoin blockchain ağının sahip olduğu pek çok avantaj vardır. Özellikle para transferi ve diğer işlemlerde BTC kullanmanın önemi büyüktür. Bu avantajlar sebebiyle Bitcoin günümüzde değer kazanmaya başlamış ve BTC fiyatı sıfırdan binlerce dolar seviyelerine kadar hızla yükselebilmiştir.

Bitcoin’in Dezavantajları Nelerdir?

Bitcoin’in dezavantajları da bazı kripto para karşıtları tarafından sık sık dile getirilebilir. Bu kadar olumlu yanı bulunan BTC’nin kullanımına ve finansal otoriteye karşı da bazı riskleri ya da dezavantajları mevcuttur. Bitcoin’in dezavantajları konusunda şunları sıralamak mümkündür:

 • Bitcoin’in izinin sürülememesi ve takip edilmemesi bazı durumlarda dezavantaj yaratabilir.
 • Ticaretinin illegal olduğu uyuşturucu, silah ve benzeri unsurların satışından gelen ödemelerin kullanılmasına uygun ortam sağlar.
 • Anonim kimlik avantajı sunduğu için kara para aklama gibi olumsuz yöntemler için kullanılabilir.
 • Bitcoin teknolojisi üzerinde uzmanlaşmış kişi sayısının az olması dezavantajdır.
 • Bitcoin yatırımlarında kaybetme riski yüksektir.
 • Harcama yapılabilecek platform sayısı azdır. Her ne kadar yeni yeni sektörlerde ve şirketlerde BTC ile ödeme kabul edilmeye devam etse de ticari alanda sirkülasyonu çok dardır.
 • Yüksek volatilitesi sebebiyle riskli bir yatırım tercihidir.
 • Sanal ortamda tutulan Bitcoin’lerin çalınma veya cüzdan adresinin (şifresinin) kaybolması riskleri vardır.

Bitcoin geliştiricileri ve diğer kripto para savunucuları bu dezavantajlara karşı ağın daha iyi ve verimli olması için çalışmaya devam etmektedir. Sonuç itibarıyla BTC bazı olumsuz ve suç unsuru teşkil eden işlemlerde yaygın bir şekilde kullanılabilir.

Bitcoin’in Kaynağı Nedir?

Bitcoin’in kaynağı yoktur. Bilindiği üzere Bitcoin herhangi bir devlete ya da merkez bankasına bağlı değildir. Geleneksel paralardaki gibi karşılığında altın veya herhangi bir değerli maden bulunmaz. Bitcoin çıkarmak için karşılığında altın koymak gerekmez çünkü BTC’ninherhangi bir fiziksel para değeri yoktur.

Bitcoin tamamen sanal olarak üretilir ve temelinde matematik formülü yer alır. Bu matematik formülü Bitcoin ağına bağlanan herkese açıktır ve isteyen herkes bu sisteme dahil olabilir. Bitcoin madencilik sistemine giren her birey, sistemin daha güvenli bir hale gelmesine yardımcı olur.

Bitcoin Madenciliği Ne Anlama Gelir?

Bitcoin madenciliği, bu sanal varlığın üretimini sağlayan en önemli çalışmadır. Blockchain sisteminin sürekli olmasını ve ağa katılan her birey sayesinde güvenliğinin artmasında Bitcoin madenciliği gerekli bir sistem olarak öne çıkar. 2009 yılından bu yana Bitcoin madenciliğinde pek çok farklı cihaz kullanılmıştır.

Artan rekabet ortamı ve Bitcoin’in hızla değer kazanması sebebiyle bu alanda daha fazla kazanç sağlayacak yenilikler gündeme gelmiştir. Madencilik, kriptografi şifrelerini çözerek Bitcoin blockchain ağına yeni blokların eklenmesi mantığından ileri gelir. Bu blok şifrelerinin çözülmesi, bilgisayarların kısa sürede işlem yapma kapasitesine ve şifrenin uzunluğuna bağlıdır.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Sezer Yıldız