Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

Yazar Yorum Yap 3 views
Bitcoin Nedir?

Bitcoin (BTC) blockchain teknoloji kullanılarak üretilmiş ve günümüzde dünya genelinde en yüksek piyasa değerine sahip, bilinen ilk kripto para birimidir. Orijinal kripto para birimi olarak, açık kaynaklı bir yazılım olarak Satashi Nakamoto takma adıyla kişi ya da kişiler tarafından icat edilmiştir. Kullanıcıların oldukça şeffaf ve eşler arasında işlemler yapmasını sağlamaktadır.

Basit tanımlama ile merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan ve denetlenmeyen bu dijital varlık, anonim olarak dünya çapında daha hızlı ve izi sürülemeyen para transferlerine olanak tanımaktadır. Aracılara ihtiyaç duymadan işlem yapılmasını sağlayan Bitcoin (BTC), günümüzde bilinen birçok kripto para borsasında listelenmektedir.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin amacı ve çalışma prensibi ile günümüz finans sisteminde resmen yeni bir çağ başlatmıştır. Tamamen merkeziyetsiz bir kripto para birimi olarak geliştirilen Bitcoin, kendinden önceki hiçbir varlıkla benzerlik göstermemektedir. Blockchain teknolojisi kullanılarak yapılan işlemler, şifreleme yoluyla netwoek nodes ve blok zincir adı verilen açık kaynaklı dijital defterlere kaydedilmektedir.

Bitcoin sahipleri için verilen özel anahtar ile yapılan işlemlerin şifresi çözülebilir. Bitcoin üzerinden gönderim yapmak için ihtiyaç duyulan tek unsur ise işlem yapılacak alıcının Bitcoin adresinin bilinmesidir.

Bitcoin İlk Ne Zaman Piyasa Çıktı?

Bitcoin USD ve diğer işlem çiftleri üzerinden günümüzde bilinen anlamı ile tanımadan önce ilk olarak 2008’in Ekim ayında Bitcoin makalesinin yayımlanması ile ortaya çıktı. Bitcoin ağı ise Ocak 2009’da faaliyete geçerek finans dünyası için yepyeni bir dönemin başlatmıştır. 2009 yılında ilk defa piyasaya sürülmesinin ardından açık kaynak kodlu olarak kullanılan ve kripto paranın atası olarak kabul edilen Bitcoin, Satoshi Nakamoto ismiyle anılmaktadır. Geliştiricisi veya geliştirici ekibine dair net bir bilgi bulunmamaktadır.

Piyasa çıktığı ilk andan itibaren kısa sürede yaygınlaşan Bitcoin, ilk olarak online ödemeler için oldukça sınırlı bir alanda kullanılıyordu. Zaman içinde kullanım alanlarını genişleten Bitcoin, günümüzde bazı ülkelerde resmi kamu kurum ve kuruluşlarından vatandaşlara ve şirketlere kadar her kesimden kişi ve kurum tarafından kullanılmaktadır.

Bitcoin Nereden ve Nasıl Alınır?

Bitcoin al sat yapmak isteyenlerin tercih edebileceği birçok platform bulunur. Son derece basit bir şekilde Bitcoin (BTC) alarak uyumlu cüzdanlarda saklanabilir. Yatırım amacıyla veya doğrudan Bitcoin üzerinden işlem yapmak için satın alım gerçekleştirilebilir. İşlem türüne göre alım ve gönderim yöntemleri de değişiklik gösterecektir.

Bitcoin’in satın almak için öncelikle listeleme yapan bir kripto para borsası seçilmelidir. Türkiye’de Binance, BtcTurk yaygın olarak kullanılan güvenilir platformlar arasında gösterilebilir. Satın almak için yapılacak işlemler kısaca şöyledir:

 • Adım: Borsaya üye olunur.
 • Adım: Aktivasyon sonrası para transferi yapılır.
 • Adım: Bakiye miktarınca al – sat ekranı üzerinden işlem yapılır.

Bitcoin Avantajları Nelerdir?

Bitcoin avantajları kısaca şu şekilde sıralanabilir:

 • Kontrol mekanizması yoktur ve merkeziyetsiz olarak çok daha güvenli işlem yapmaya olanak tanır.
 • Gönderme ve alma işlemlerinde bir aracıya ihtiyacı yoktur.
 • Her an ve dünyanın her yerinden işlem yapma fırsatı sunar.

Bitcoin konusunda yapılan çalışmalar ve gelişen kripto para altyapıları sayesinde bu avantajlar arasında daha birçok farklı madde eklenebilir. Genel itibariyle dünya üzerinde en güvenilir ve işlem hacmi en büyük kripto para birimi olarak tanımlanması da dikkat çeken bir avantajı olarak değerlendirilmektedir. Bitcoin al – sat işlemlerinin günümüzde kolaylaşması sayesinde herkes Bitcoin sahibi olabilmektedir.

Bitcoin Dezavantajları Nelerdir?

Bitcoin dezavantajları kısaca şu şekildedir:

 • Bitcoin piyasa belirsizliği nedeniyle riskli bir yatırım aracıdır.
 • Sürekli geliştirilen bir yapıda oluşu çeşitli açıklara neden olur.
 • Popülerleşse de hala birçok yerde Bitcoin ile işlem yapılamamaktadır.
 • Yüksek risk nedeniyle ciddi yatırım kayıpları yaşanmasına neden olabilir.

Bitcoin’in sahip olduğu avantajlar kadar dezavantajları da bir hayli çoktur. Henüz tüm dünya için yeni ve bilinmez bir sistem olması nedeniyle gelecek dönem risklerinin doğru tespit edilmesi ve buna göre yatırım yapılması gerekir. Öte yandan ABD ve Çin gibi ülkelerden gelen katı kurallar Bitcoin fiyatında ciddi bir gerilemeye de neden olmaktadır. Bu tip riskler nedeniyle risk oranı oldukça yüksektir.

Bitcoin Cüzdanları Nelerdir?

Bitcoin cüzdanları kripto paranızı güvenli olarak saklamanızı sağlayan sistemler olarak tanımlanabilir. Web, masaüstü, kağıt ve donanım cüzdanları gibi birçok farklı cüzdan çeşidi bulunmaktadır. Bu cüzdanlardan birini seçerken dikkat edilmesi gereken en temel unsur şifreli bir sistem kullanılıyor olmasıdır. Başlangıç seviyesinden profesyonellere kadar birçok yatırımcı için BTC cüzdanları farklı avantajlar ve seçenekler sunar.

Günümüzde popüler kripto paralardan biri olması nedeniyle Bitcoin tabanlı sistemlerinde gelişiminde ciddi ilerlemeler kaydedilmiştir. Yaygın olarak tercih edilen BTC cüzdanları ise kısaca şunlardır:

 • Ledger Nano S
 • Trezor Model T
 • MyCelium
 • Electrum
 • Exodus

Bitcoin Gönderimi Nasıl Yapılır?

Bitcoin anlık gönderim ve alım işlemleri için BTC herhangi bir aracı kuruma ihtiyaç duymamaktadır. Bu sayede dünyanın her yerinden daha düşük maliyet ve daha hızlı, güvenli bir şekilde gönderim yapılabilir. Bitcoin’in başka birine gönderilmesi için öncelikle BTC adresinin, hesap adının eklenmesi gerekir. Birçok platform üzerinden yatırımcıların birbirine Bitcoin gönderimi sağlanmaktadır.

Platformlar üzerinden yapılan işlemler ile BTC tutarı girilerek ilgili Bitcoin adresine gönderim yapılır. Bunun için Ledger Nano S gibi donanım cüzdanları kullanılabileceği gibi popüler Bitcoin ile uyumlu ve güvenilirliğini kanıtlamış platformlar aracılığıyla BTC alma ve gönderme işlemleri kolayca yapılabilir.

Bitcoin Geleceği ve Fiyat Tahminleri

Bitcoin grafik analizleri ve fiyat tahminleri, piyasalarda 2021 yılının son döneminde yaşanan sert düşüşle olumsuz yönde seyretmiştir. Uzun vade için büyüme eğilimini her zaman sürdüren Bitcoin hala belirsizliğini koruyan ve birçok risk faktörünü üzerinde barındıran bir dijital varlık olarak değerlendirilmektedir. Geleceğine ilişkin uzman tavsiyelerine bakıldığında ise kazanç potansiyeli 2023 – 2024 yılları için yüksek görünse de aynı oranda risklere ve çelişkilere sahiptir. Günümüzde kripto para piyasalarında en yüksek piyasa değerine sahip birimlerden olan Bitcoin, hükümetlerden gelen kararlar sonrasında ciddi bir düşüş yaşamıştır.

Son aylardaki grafik performansına bakıldığında açıkça görülen ve takip ettiği formasyonun çeşitli riskler barındırdığı görülmektedir. Günümüzde uluslararası finans stratejistleri tarafından Bitcoin’in geleceği için kötümser yorumlar dile getirilmiştir. 69 bin dolar seviyesinden sert düşüşle 2021 yılını tamamlayan Bitcoin, gelecek yıllarda da belirsizliğini koruyacaktır.

Bitcoin Yorumları

Bitcoin altcoin ve kripto para piyasalarında yer alan diğer unsurlar popülerlik kazanmış olsa da birçok risk barındırmaktadır. Birçok piyasa uzmanına göre, geleneksel yatırım araçlarında bile enflasyon ve benzer risklerin yer alması, henüz yeni yeni bir düzlem üzerine inşa edilen kripto paraların daha yüksek zarar potansiyeline sahip olduğu yorumları öne çıkmaktadır.

Bitcoin alım ve satımına ilişkin günümüzde gelişen teknolojiler sayesinde işlem yapmak kolaylaşmıştır. Öte yandan Bitcoin dahil olmak üzere birçok kripto para birimi ve borsa üzerinden yapılacak işlemlerde siber saldırılar ve dolandırıcılık faaliyetleri yoğun olarak görülür. Bu nedenle herhangi bir kripto para yatırımı yapmadan evvel tüm dijital varlıklara ve platformlara temkinli yaklaşmak olası kayıpların önlenmesinde etkili olacaktır.

Bizi Takip Edin

Sonraki konu »

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Özcan Özkan