Bitcoin Neden Düşer, Ne Etkiler?

Bitcoin Neden Düşer, Ne Etkiler?

Yazar Yorum Yap 13 views
Bitcoin Neden Düşer, Ne Etkiler?

Bitcoin fiyatının düşüşü, yerli kripto para yatırımcıları tarafından da en çok merak edilen konular arasında yer alır. Türkiye’de giderek artan kripto para yatırımcıları nedeniyle Bitcoin fiyatındaki değişimler de yakından takip edilmekte ve hatta ana akım medyada gündem olmaktadır. Bitcoin düşüşü hakkında detaylı bilgiler almak isteyen yatırımcılar, bu fiyat hareketlerini nelerin etkilediğini de öğrenmek istemektedir. Bu konuda yerli kripto para yatırımcılarının mutlaka bilmesi gereken detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Bitcoin Fiyatı Neden Düşer?

Bitcoin fiyatındaki düşüşler, pek çok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Bilindiği üzere kripto para birimlerine yatırım yapıldığında piyasanın yüksek volatiliteye sahip olduğu mutlaka göz önünde bulundurulması gerekir. Yani çoğu finans uzmanına göre spekülatif bir yatırım varlığı olarak kabul edilen Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, zaman zaman ani düşüşler ile yatırımcılarına stresli anlar yaşatabilir. Bitcoin fiyatındaki düşüşe sebep olabilecek ihtimaller arasında şunlar öne çıkar:

  • Bitcoin’in kurumsal firmalardan yeterince destek görmemesi düşüşe neden olur.
  • Bitcoin tutan balinalar (çok sayıda Bitcoin sahibi olan hesaplar) yüklü miktarda satış yaptığında Bitcoin fiyatı düşebilir.
  • Bitcoin, ABD dolarına karşı fiyatlanan bir varlık olduğu için ABD dolarının değer kazanacağı her hamlede Bitcoin fiyatında düşüşler görülür.
  • Bitcoin, enflasyonist ortamı ve belirsizlikleri sever, dolayısıyla buna uygun şartlar oluşmadığında ani düşüşler yaşayabilir.
  • Bitcoin’in ülkeler tarafından yasaklanması, finans otoriterleri tarafından kabul edilmemesi gibi durumlar düşüş yaratır.
  • Bitcoin’in kabulünde istenen hızlı etki görülmez ise zamanla durağanlaşan piyasada düşüşler yaygınlaşır.
  • Bitcoin daha önce pek çok sefer olduğu gibi ayı piyasasına girdiğinde dip yapacak kadar düşebilir.

Bitcoin Fiyatını Neler Etkiler?

Bitcoin fiyatını etkileyen unsurlar, finans uzmanlarının yanı sıra kripto para analistleri tarafından da sık sık hatırlatılmaktadır. En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatını etkileyen faktörlerin başında ABD ve Çin gibi dünyanın önde gelen ekonomilerinden gelen regülasyon kararlarıdır. Bitcoin’in henüz regüle edilmemiş bir varlık olması sebebiyle yaşayacağı yasaklama durumlarında fiyatında ciddi anlamda bir etki yaratması kaçınılmazdır.

Bunun dışında Bitcoin fiyatını etkileyen faktörler Bitcoin’in global çapta benimsenmesi, kurumsal destek alması, devletlerden destek alması, yeşil enerji ile madencilik yapılması gibi unsurlardır. Tüm bu faktörlerin Bitcoin yatırımcısı tarafından her dakika takip edilmesi ve yakından izlenmesi gerekir. Ancak bu şekilde Bitcoin fiyatında yaşanabilecek ani düşüşlere karşı proaktif hareket edilebilir.

Bitcoin Yükselişine Devam Edecek Mi?

Bitcoin’in yükselişi özellikle 2021 yılında kripto para yatırımcılarının yüzünü güldürecek seviyelere ulaşmıştır. Uzun bir süredir ayı piyasasında yer alan Bitcoin, nihayet beklenen yükselişleri yapmış ve boğa rallisiyle birlikte tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Kripto para uzmanları ve deneyimli analistler, Bitcoin için ülkeler çapında büyük yasaklama girişimlerinin olmaması halinde, yükseliş trendinin bir süre daha devam edeceğini belirtmektedir.

Özellikle enflasyonun giderek artması ve ABD dolarının değer kaybı yaşama riski, Bitcoin yatırımını her zaman ön planda tutmaya devam etmektedir. Finans uzmanlarına göre bu ortam ve blockchain teknolojisinin daha geniş alanda kullanımı Bitcoin fiyatındaki yükselişin uzun süre devam edeceği sinyallerini vermektedir.

Bitcoin Yatırımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Bitcoin yatırımında dikkat edilmesi gerekenler başında, bu piyasanın yüksek volatiliteye sahip olduğu unutulmamalıdır. Bir başka deyişle Bitcoin yatırımı yaptıktan sonra paranız çok kısa bir süre içinde kendini katlayabilir veya çakılarak yok olabilir. Ani fiyat dalgalanmalarına ve Bitcoin düşüşüne karşı mutlaka stop loss (zarar kes) emirleri verilmeli ve destek noktasına yakın bölgelerden kademeli alım yapılmalıdır.

 

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Sezer Yıldız