Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 16 views
Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

BTC madenciliği yapılışı sanıldığı kadar zor değildir. Son dönemde rekor üstüne rekor kıran Bitcoin fiyatının giderek artması sebebiyle pek çok kişi BTC madenciliğine merak salmıştır. Bitcoin üretim işlemi olan BTC madenciliği yapılışı hakkında merak ettiğiniz tüm detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

BTC madenciliği, en temel anlamıyla Bitcoin üretim işlemidir. BTC üretim süreci, blockchain teknolojisiyle gerçekleştirilir. Zincir üzerinde yer alan full node’lar Genesis Bitcoin’den itibaren kayıt altında tutulur. Madenciler, bu node üzerindeki temel matematik problemlerini çözerek Bitcoin ödülü kazanırlar. Madencilerin kazandığı BTC ödülleri piyasada işlem görerek alınıp satılabilir.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

BTC üretimi, madencilik adı verilen yöntemler benimsenerek yapılır. Bitcoin üretimi yapan makineler, belirli matematik problemlerini çözerek BTC üretir. İnternet bağlantısı ve uygun donanımlar kullanarak her yerde BTC üretimi yapılabilir. Son derece güçlü bir işlemciye ve işletim sistemine sahip olmak da şarttır.

Gerekli Bitcoin madencilik donanımlarına sahip olan kişiler, ağ üzerinde hesaplamalar yaparak BTC üretebilir. Blokların şifreli versiyonları onaylandığı zaman madencilere BTC ödülü verilir. ASIC cihazlar sayesinde yapılan Bitcoin madenciliğinde farklı yöntemlerden biri tercih edilebilir.

Bitcoin Madencilik Yöntemleri Nelerdir?

Bitcoin madencilik teknikleri, ASIC adı verilen ve özel olarak üretilen madencilik cihazları kullanılarak gerçekleştirilebilir. Günümüzde farklı ortamlarda farklı kriterler göz önünde bulundurularak Bitcoin madenciliğinde farklı yöntemler tercih edilir. Örneğin elektrik tüketimi gibi kriterler baz alınarak şu madencilik yöntemlerinden biri seçilebilir:

  • Son teknolojik donanıma sahip cihazlar ile BTC madenciliği
  • Cloud (bulut sistem) BTC madenciliği
  • Yüksek işlemci gücüne sahip bilgisayarlar ile BTC madenciliği

Bitcoin Madenciliği Yapılışı

Bitcoin madenciliği yapmak için şifreleme algoritmalarını çözülmesi gerekir. BTC madenciliğinde proof of work adı verilen işlem, güçlü donanımlar kullanılarak yapılır. Bitcoin sisteminin mantığında her 10 dakikada bir matematik problemi çözülür. Bitcoin ağında her çözülen matematik problemi sonucunda madencilere BTC ödülü verilri. Bitcoin üretimi, ilk piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren sadece 21 milyon adet ile sınırlıdır. Bu yüzden BTC madenciliği yapılışı bakımından yıllar geçtikçe daha büyük önem taşımaya başlar.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Özcan Özkan