Bitcoin ile Ne Satın Alınabilir?

Bitcoin ile Ne Satın Alınabilir?

Yazar Yorum Yap 2 views
Bitcoin ile Ne Satın Alınabilir?

Bitcoin ile satın alınabilecekler konusunda her geçen gün genişleyen bir listeden bahsetmek mümkündür. Kripto para dünyasının en büyük varlığı olan Bitcoin, daha geniş kitleler tarafından benimsenmeye başladı. Bitcoin’ dünyanın her yerinden gösterilen ilgi arttıkça Bitcoin ile satın alınan ürünler de merak konusu haline gelmektedir.

Bitcoin daha geniş kitleler tarafından kabul edildikçe tüketim mallarının Bitcoin kullanarak satın alınabilir olması da kolaylaşır. ABD ve İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkede Bitcoin ile satın alınabilecek ürünler dikkat çekmektedir. Bitcoin’in daha fazla kabul edilmesinin en önemli göstergesi olarak BTC ile ödemelerin yaygınlaşması vurgulanabilir. Bu yazımızda Bitcoin ile ödeme yöntemlerini kullanarak satın alabileceğiniz tüketim mallarından örnekler bulabilirsiniz.

Bitcoin ile Satın Alınabilen Ürünler

Bitcoin ile satın alınanlar, sadece tüketim mallarıyla sınırlı kalmayıp çok sayıda hizmetten de oluşabilir. Günümüzde Bitcoin ile uzay yolculuğu, son model spor araba, gayrimenkul ve hatta vatandaşlık bile satın almak mümkündür. 2021 yılından itibaren Bitcoin ile satın alınabilen pek çok farklı ürün ve hizmet vardır. En büyük kripto para birimi Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul eden şirketlerin sayısı giderek artarken, BTC ile ödeme yapan kullanıcı sayısı da fazlalaşmaktadır.

Ülkeler, kendi düzenlemelerini geliştirerek kripto paralara dair yönetmeliklerini güncellemektedir. Bu güncellemeler arasında Bitcoin ve diğer önde gelen kripto paralar da dahil edilir. Bitcoin’i resmi olarak ödeme yöntemi olarak kabul eden ülkelerin başında Japonya gelir. Bunun yanı sıra pek çok ülkede halen görüşülen emsal mahkeme kararları da Bitcoin’in ödeme yöntemi olarak kabul edilmesinde etkilidir. Kredi kartı ile ödeme yapar gibi Bitcoin ile ödeme yaparak ürün ya da hizmet satın almak mümkündür.

Spor Arabalar

Bitcoin ile spor araba almak sanıldığı kadar zor değilir. Günümüzde Bitcoin ile satın alınabilecek lüks tüketim ürünleri arasında son model spor arabalar da yer alır. Bitcoin ile ödeme yöntemi kabul eden spor otomobil markaları, Bitcoin fiyat dalgalanmalarına rağmen satışlara devam etmektedir. Geçmiş yıllarda da Bitcoin ile spor araba satın alanların yaygın olduğu bilinir.

Bitcoin fiyat dalgalanmaları arasında bir ilişki olduğunu fark eden araba satıcıları bu sektöre yoğunlaştı. 2013 yılında Bitcoin karşılığında Tesla satın alan pek çok kişi oldu. Florida’daki bir Tesla S 910 Bitcoin’e yani o dönemdeki karşılığı 110 bin dolara alıcı buldu. Bu Bitcoin miktarı günümüzde 10 milyon dolardan fazlaya denk gelmesi sebebiyle Bitcoin kabul eden firmaları da kazanç konusunda haklı çıkarıyor.

2020 yılında büyük bir sıçrama kaydeden Bitcoin ile otomobil satışları da hız kazandı. Pek çok lüks otomobil markası Bitcoin ile satışlara hız verdi. Bugatti Veyron marka spor otomobiller 737 Bitcoin’e satılmaya devam ediyor. Bu arada lüks otomobil segmentleri dışında pek çok alternatif araçlar da Bitcoin ile satılmaya başladı. Orta sınıf otomobillerin de BTC ile satışı devam ediyor.

Gayrimenkul

Bitcoin ile ev satın almak da son yıllarda popülerlik kazandı. Bitcoin ile ödeme kabul eden köklü kurumsal gayrimenkul şirketlerinin olduğu biliniyor. Bazı web sitelerinde de çok çeşitli gayrimenkul seçenekleri Bitcoin ile alıcı buluyor. Bitcoin alıcılarının ne satın alacaklarını seçmeleri, hayallerindeki eve kavuşmaları için yeterli oluyor. Bugüne kadar Bitcoin kullanılarak satın alınan evler arasında Kıbrıs, İsviçre, İngiltere, ABD, Japonya, Hindistan, Tayland gibi ülkeler öne çıktı.

Bitcoin ile gayrimenkul alımları ilk olarak 2014 yılında ortaya çıktı. Bali’de 800 Bitcoin kullanarak ilk villa satıldı. ABD’de de milyon dolarlık araziler ve evler Bitcoin ile ödeme yöntemi sonucu yeni sahiplerine teslim edildi. Bitcoin bu işlemler sırasında itibari para birimine çevrilerek alışverişler tamamlandı. Ancak doğrudan Bitcoin ile yapılan en büyük gayrimenkul satışı ise 2018 yılında gerçekleşti.

Vatandaşlık

Bitcoin ile vatandaşlık satın almak da artık hayal değil. Vanuatu, Antigua ve Barbuda gibi ülkeler Bitcoin ile vatandaşlık veren ilk ülkeler listesinde yer aldı. Vanuatu vatandaşlığı son olarak yaklaşık 15 Bitcoin’e denk geliyor. Bu ülkelerin hiçbiri Bitcoin’i doğduran kabul etmeseler de onun yerine dolar bazlı bir takas yapıyorlar. Bitcoin ile satın alınabilen en ilginç ürün ve hizmetler arasında vatandaşlık da yer alıyor.

Maç Biletleri ve Taraftar Ürünleri

Bitcoin ile maç biletleri ve taraftar ürünleri satışı uzun zamandır devam ediyor. Bazı NFL (Amerikan futbolu) ve NBA (Amerikan Ulusal Basketbol Ligi) takımları taraftarlarının Bitcoin ile ödeme yapmalarına izin vermeye başladı. Bu şekilde yapılan satın alımlar sonucu Bitcoin kullanarak maç biletleri veya forma, şapka gibi çeşitli taraftar ürünlerini satın almak kolaylaştı. Ayrıca BTC ile ödeme kabul eden diğer spor kulüpleri de taraftarlarının çeşitli etkinlikleri için web siteleri üzerinden satış yapmayı sürdürüyor.

Uzay Yolculuğu

Bitcoin ile uzay yolculuğu satın almak, bu kripto para birimi ile satın alınabilecek muhtemelen en ilginç hizmet olarak tarihe geçti. 21. Yüzyılda özellikle varlıklı insanlar arasında popülerlik kazanan uzay yolculuğu için çok yüksek rakamda ücretler ve maliyetler telaffuz ediliyordu. Ancak ünlü şirket Virgin Galactic, uzay yolculuğu bileti için Bitcoin ile ödeme yapılmasını kabul etmeye başladı. Bu gelişme ile birlikte Bitcoin ile satın alınan ürünler arasına uzay yolculuğu hizmeti de girdi.

Bizi Takip Edin

Sonraki konu »

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Sezer Yıldız