Bitcoin Halving Nedir

Bitcoin Halving Nedir

Yazar Yorum Yap 8 views
Bitcoin Halving Nedir

Halving kelime olarak yarılanma anlamına gelmektedir. Madencilik ile üretilen kripto para birimlerinde (Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin vs.) madencilik üretiminde blok başına düşen ödülün belirli aralıklarla yarıya düşürülmesidir.

Madencilik kripto para birimlerinin üretilmesini sağlamasının yanında blockchain sistemindeki transferlerin onaylanması için de gereklidir.Madenciliğin bitmesi veya işlemlerin yavaşlaması sistemin kullanılabilirliğinin etkilenmesine yol açacaktır.

Madencilik ile üretilen tüm kripto para birimlerinde üretilecek birim adedi belirlenmiştir. Belirlenen miktarın üzerinde birim üretilememektedir. Bu şekilde kripto para biriminin fiyatlandırılmasında temel unsur olan arz-talep dengesi korunmuş, enflasyonun önüne geçilmiştir.

Halving’in Avantajı Nedir?

Halving, kripto para birimlerinin madenciliğinde, madencilik ödülünün belirli aralıklarla kasıtlı olarak düşürülmesidir. Bu işlemin iki temel nedeni vardır.

  1. Kripto para birimlerine başından beri inancı olan kullanıcıların ödüllendirilmesi. Madencilik ile üretilen kripto para birimlerine inancı olan ve çıkışından itibaren bu alanda madencilik yapan kullanıcılar halving işlemlerinden başta etkilenmedikleri için sonradan bu alana dahil olan madencilere göre çok daha fazla blok ödülü almış olacaklar.
  2. Madencilik işlemi kripto para üretimi için gerekli olduğu kadar aynı zamanda blockchain sisteminde yapılan transferlerin onaylanması işini de yaptıkları için ağın temelini oluşturmaktadırlar. Üretilecek kripto para birim adedinin sınırlandırılmış olması, eğer ilk blok ödülü rakamları ile devam edilse tüm kripto para adedinin üretilmesine neden olurdu. Bu durumda da madenciler herhangi bir ödül olmadığı için blockchain ağından, yani madencilik ağından çekilmeye başlayacaklardır ve sistemin tıkanmasına neden olacaktır. Madencileri blockchain ağında uzun süre tutabilmek ve kripto para biriminin üretimini devam ettirmek için madenci sayısı arttıkça blok ödülünü düşürmek gerekmektedir.

Bitcoin (BTC) Halving Nedir?

Bitcoin (BTC) kripto para birimi madencilik ile üretilen bir kripto para birimidir. Madenciler çözdükleri her blok başına Bitcoin cinsinden ödül alırlar. Bu yolla hem Bitcoin üretimi yapılmakta hem de blockchain ağındaki işlemler gerçekleşmektedir.

Bitcoin (BTC) blockchain üzerinde yapılan Halving ile bu blok başına alınan ödül yarı değerine düşürülmektedir.

Bitcoin (BTC) madenciliği ilk olarak kurucusu olarak bilinen Satoshi Nakamoto tarafından 31 Ekim 2008 tarihinde başlattığı “Genesis Block” ile başlamıştır. Sonrasında yapılan her onay işlemi bu blok üzerine yazılmıştır.

Bitcoin (BTC) ilk çıktığı yıllarda 2008 yılında her bir blok başına 50 BTC ödül vermekteydi. Madenci sayısının artacağını ve işlemlerin yavaşlayacağını öngören geliştiriciler blok başına verilen ödülün otomatik olarak düşmesini sağlayacak bir sistem “Halving” sistemini geliştirdiler. Bitcoin ağında ilk halving işlemi 2012 yılında yapıldı ve blok başına düşen ödül 25 BTC oldu. Yaklaşık olarak her 4 yılda bir gerçekleşen Halving bir sonraki yarılamasını 2016 yılında yaptı ve blok başı ödül 12,5 BTC oldu.

2020 yılında üçüncü bir halving yapılacaktır ve blok başı ödül 6,25 BTC olacaktır.

Halving işleminin Bitcoin fiyatına yansıması bu zamana kadar hep olumlu olmuştur. 2020 yılında yapılacak Halving için de beklentiler bu yöndedir.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Sezer Yıldız