Bitcoin Dezavantajları

Bitcoin Dezavantajları

Yazar Yorum Yap 5 views
Bitcoin Dezavantajları

Bitcoin’in dezavantajlı durumları özellikle kripto para karşıtları tarafından sık sık dile getirilir. Son yıllarda büyük ilgi gören kripto para birimleri, pek çok yatırımcıyı ve kullanıcısını milyoner yapmasıyla gündeme gelir. Ancak Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin avantajları kadar bazı dezavantajları da olduğu bilinir. Bitcoin dezavantajları hakkında öne çıkan önemli kriterleri bu yazımızda detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Bitcoin’de Yasal Sorunlar

Bitcoin’in kullanımında yasal sorunlar, sık sık gündeme gelmektedir. Dünyanın dört bir yanında milyonlarca kullanıcıya ulaşan Bitcoin hakkında bazı yasal problemler öne çıkmaktadır. Ülkeden ülkeye göre değişiklik gösteren Bitcoin’in yasal durumları, bazı problemler yaratabilir. Özellikle bazı ülkelerde Bitcoin’in kullanımı teşvik edilirken bazı ülkelerde de hükümetler veya merkezi otoriteler tarafından yasaklamalar dikkat çekicidir.

Bitcoin kullanımı konusunda en yaygın endişelerden biri de illegal alandaki kullanımıdır. Özellikle bazı haber kanalları düzenli olarak Bitcoin’in yasa dışı işlerde ve suçlular tarafından kullanıldığı konusunda ağır haberler yapmaya devam etmektedir. Yasa dışı ürünler arasında yer alan uyuşturucu ve silah ticareti gibi vakalarda Bitcoin ile ödeme yapıldığı konusunda hükümetleri endişelendiren bazı durumlar yaşanmaktadır. Bu yüzden Bitcoin kullanımında bu tür yasa dışı para aktarımının ve kara para aklamanın yaygın olduğu yönünde bazı yasal sorunlar gündeme getirilir.

Bitcoin’in Tanınırlık Seviyesi

Bitcoin’in popülerlik seviyesi, her geçen gün artmasına rağmen bazı ülkelerde ise sorunlar yaratmaktadır. Bitcoin günümüzde pek çok ülke tarafından tanınan bir dijital para birimi olarak işlem görmektedir. Ancak bazı ülkeler Bitcoin hakkında yasal düzenlemeler yapmayıp veya yasaklama yolunu tercih ederek Bitcoin’in hem tanınırlık hem de kullanım seviyesini olumsuz etkileyebilir.

Günümüzde ticari firmaların büyük bir çoğunluğu Bitcoin’e karşı sadece izlemekle yetiniyor ve herhangi bir ödeme yöntemi olarak kullanılması yönünde hamle yapmıyor. Ticari alanda faaliyet gösteren büyük veya küçük fark etmeksizin pek çok işletme Bitcoin’in ödeme konusunda yetersiz olduğunu düşünüyor. Diğer para birimlerini bırakarak sadece Bitcoin kullanımına yönelmek ise sektörlerde neredeyse imkansız olarak görülüyor.

Bitcoin’de Kayıp Anahtarlar

Bitcoin’de cüzdan anahtarı çok önemli bir yere sahiptir. Bitcoin yatırımcıları, sahip oldukları BTC kripto para birimine ulaşabilmek için cüzdanlarının şifrelerini kullanmak durumundadır. Bitcoin cüzdanlarına erişmek için gerekli olan özgün alfanümerik şifrelere cüzdan anahtarı adı verilir. Bitcoin cüzdanının anahtarını kaybetmeniz durumunda Bitcoin cüzdanınıza ulaşamazsınız ve içindeki Bitcoin’leri kullanamazsınız.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde en çok dile getirilen dezavantajlar arasında kayıp anahtarlar da öne çıkar. Bitcoin cüzdanı anahtarını kaybetmeniz halinde çoğu cüzdan kurtarma mekanizması da işe yaramıyor. Bu yönde kullanıcı ve BTC yatırımcılarından gelen şikayetler artınca cüzdan kurtarma mekanizmaları da geliştirilmiştir. Ancak bu tür cüzdan anahtarı kurtarma mekanizmalarını verimli biçimde kullanabilmek için önceden ayarlama yapmanız şarttır.

Bitcoin Fiyat Dalgalanmaları

Bitcoin fiyatındaki volatilite, özellikle geleneksel piyasa yatırımcılarını tedirgin edici seviyededir. 2009 yılından bu yana işlem gören BTC fiyatında zaman içinde çok sayıda iniş ve çıkışlar meydana gelmiştir. Bitcoin fiyatı fırlama ve ani düşüş döngüleri yaşamasıyla bu alanda yatırım yapacak kişileri de kara kara düşündürüyor. Kripto para biriminin tarihi boyunca yeni fiyat rekorları kırması yatırımcılarda FOMO etkisi yaratırken aynı zamanda ayı piyasası dönemlerinde de büyük düşüşler meydana geldi.

Bitcoin fiyatının yüksek volatilitesine bağlı olarak fiyat tahmini yapılması neredeyse imkansız gibidir. Bitcoin’in değerini tahmin etmek zor olduğu için özellikle kurumsal yatırımcılar da BTC yatırımı yapmaya karşı mesafeli davranmaktadır. Bitcoin fiyatının oldukça hızlı ve büyük çapta değişim göstermesi bu kripto para biriminin önemli dezavantajları arasında gösterilir.

Bitcoin fiyatında ani fiyat dalgalanmalarına karşı yatırımcıların da dikkatli ve bir miktar tecrübeli olmasında fayda vardır. Lider kripto para birimi bu zamana kadar pek çok fiyat rekoru kırarak sıfırdan milyonerler yaratmıştır. Ancak Bitcoin yatırımlarından zarar eden çok sayıda kişi de mevcuttur. Hızlı ve büyük ölçüde değişim gösterme potansiyeli bulunan Bitcoin yatırımlarında tedbirsiz yatırımcılar büyük mali zararlarla karşılaşabilir.

BTC dezavantajları arasında gösterilen yüksek volatilite ve ani fiyat dalgalanmalarına karşı alınabilecek en iyi çözüm, Bitcoin yatırımlarında “stop loss” yani zarar kes emri verilmesidir. Kripto para borsalarından alınıp satılan Bitcoin yatırımlarında büyük çaplı düzeltme hareketlerinde yatırımın erimemesi için kısa vadede zarardan dönülmesi gerekir. BTC fiyatındaki bu değişimlere doğru şekilde ayak uyduran yatırımcılar yüksek volatiliteye rağmen zararlarını minimum seviyede tutup kazançlarını maksimum seviyeye çıkarabilirler.

Bitcoin’de Belirsizlik Yaratan Gelişmeler

Bitcoin’in geleceğindeki belirsizlikler lider kripto para birimine yönelik yatırım kalitesini de olumsuz etkilemektedir. Bugüne kadar sadece bireysel yatırımcıların talebi doğrultusunda hızlı büyüme kaydeden Bitcoin, 2020 ve 2021 yıllarında kurumsal bazda da ilgi çekmiştir. Bitcoin büyüdükçe ve yaygınlaştıkça daha fazla hükümetin radarına girmiş ve buna karşı önlemleri gündeme getirmiştir. Bitcoin’e yatırım yaparak yüksek rakamda kazançlar elde eden kurumsal şirketlerin yanı sıra bireysel kullanıcıların da vergilendirme politikaları gündem olmuştur.

Günümüzde dünyanın önde gelen ekonomileri, bankalar ve hükümetler Bitcoin’i kontrol edemezler. Bu yüzden BTC fiyatı yeni rekorlar kırdıkça Bitcoin kullanıcılarının hareketlerine yönelik yeni önlemler veya vergilendirme kıstasları gündeme gelebilmektedir. Düzenlemeler ile birlikte Bitcoin günümüzdekinden çok farklı bir para birimi haline gelebildiği için Bitcoin dezavantajları içinde yer alır.

Bizi Takip Edin

« Önceki konu

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Sezer Yıldız