Bitcoin Cüzdanları ve Güvenlik

Bitcoin Cüzdanları ve Güvenlik

Yazar Yorum Yap 7 views
Bitcoin Cüzdanları ve Güvenlik

Bitcoin cüzdanları ve güvenlik unsuru, kripto para yatırımı yapmak isteyenlerin en çok dikkat ettiği konular arasında yer alır. Bitcoin yatırımı yapanların varlıklarını güvende tutmak için her gelişmeyi yakından takip ettikleri bilinir. Özellikle son dönemde bazı kripto para saldırılarının olması yatırımcılar için Bitcoin cüzdanları ve güvenlik konusunu daha da önemli yapmaktadır.

Kripto para dünyasının en önemli borsalarında veya mobil cüzdanlarda saklanan Bitcoin’lerin gerçekten güvende olup olmadığı önemli bir husustur. Hangi cüzdanların kullanılması gerektiği ve Bitcoin yatırımında nasıl daha fazla güvenlik sağlandığı konularında detaylı bilgiler edinebilmek için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Bitcoin Cüzdanlarında Yaşanabilecek Sorunlar

Bitcoin cüzdanlarında yaşanabilecek problemler korunma riskleriyle doğrudan ilgilidir. Günümüzde yerli kripto para yatırımcılarının da tercih ettiği Bitcoin cüzdanlarında zaman zaman bazı güvenlik problemleri öne çıkabilir. En yaygın güvenlik problemlerine bakıldığında Bitcoin cüzdanlarında şu türden sorunlarla karşılaşıldığı görülür:

 • Bitcoin cüzdanlarına kötü amaçlı yazılımların müdahalesi, en sık karşılaşılan cüzdan güvenlik problemleri başında yer alır. Kötü amaçlı yazılımlar, sürücünüzü tarayıp özel anahtarınıza ait bilgilere erişebilir.
 • Hem mobil cüzdanlarda hem de web cüzdanlarında karşılaşılabilen bu problem, sadece saniyeler içinde tüm Bitcoin’lerinizin çalınmasına yol açabilir.
 • En önemli sorunlar arasında Truva atı virüsleri de yer alır. Dijital platformlarda saklanan Bitcoin’lerin korunmasında sabit diskin virüs saldırısına uğramaması çok önemlidir.
 • Tüm belgeleri şifreleyen ve sonrasında cüzdanınızla ilgili tüm bağlantıları bulabilen Truva atı, sahip olduğunuz Bitcoin miktarı hakkındaki bilgilere ulaşabilir.
 • Sabit diskiniz üzerindeki şifrelemeyi kaldırmak için Bitcoin bakiyesini talep edebilen virüsler, cüzdan güvenliği bakımından karşılaşılan sorunlar arasındadır.
 • Sanal borsalar, güvenilirlik vaat etse de tüm kripto para birikiminize el koyarak kaçabilir. Günümüzde zaman zaman bu tür lisanssız borsaların dolandırıcılık haberleri gündeme gelebilmektedir.
 • Cüzdanınızın bulunduğu bilgisayarı veya akıllı telefonu kaybetmeniz durumunda, Bitcoin’lerinize erişiminiz ortadan kalkar. Bitcoin sakladığınız cihazların kaybolmaması için gereken önemi mutlaka göstermeniz gerekir.

Bitcoin Cüzdanları Güvenilir Mi?

Bitcoin cüzdanlarında güvenlik hususu, borsa ve cüzdan kullanımında büyük önem taşır. İlk defa kripto para yatırımı yapan kişiler tarafından mutlaka göz önünde bulundurulması gereken bazı kriterler sayesinde Bitcoin cüzdanlarında maksimum güvenlik elde edilebilir. Bilindiği üzere kripto para piyasasında geniş kitlelere hizmet veren çoğu borsa, cüzdan kullanıcılarından kimlik doğrulama isteğinde bulunabilir. Ancak buna rağmen Bitcoin borsalarının günümüzdeki küresel bankalar kadar kesin bir güvenlik sunmadıkları da bilinmelidir.

Bitcoin borsasının kapanması, borsa yöneticisinin Bitcoin’leri alarak kaçması veya siber saldırı sebebiyle soyulması gibi riskler her zaman mevcuttur. Bu tür durumlarda borsalar kullanıcılarına garanti sunma veya kayıpları telafi etme konusunda hemen hemen hiçbir yardımda bulunmazlar. Ünlü Çin merkezli kripto para borsalarından Mt Gox, siber saldırıya uğradıktan sonra konkordato ilan ederek benzer bir durum yaşamasıyla hafızalarda yer almaktadır.

Bitcoin Cüzdanından Çalınan Para Geri Alınır Mı?

Bitcoin cüzdanından çalınan varlıklar konusunda pek çok spekülasyon mevcuttur. Bazı kripto para borsalarında geçmişte yaşanan vakalar, bu konuda çözüm merak eden yatırımcıları aydınlatma konusunda faydalı bir örnektir. Bilindiği üzere Mt Gox, kendi bünyesinde bulunan ve tamamı borsa müşterilerine ait olan 750 bin Bitcoin’i geri döndürülemez bir şekilde kaybetmişti. Bitcoin biriktiren kullanıcıların bu parası siber saldırı adı altında kayıplara karıştı ve binlerce kripto para kullanıcısı çalınan varlıkları karşılığında hiçbir geri ödeme alamadı.

Kullanıcılarının zararlarını kendi içlerinden birinin yaptığı hırsızlıktan sonra temin eden borsalar mevcuttur. Ancak Bitcoin yatırımında mevcut durumdaki yasal zorunluluklarda göz önünde bulundurulduğunda dikkatli olmakta fayda vardır. Bu tür kriterlere dikkat ederek Bitcoin yatırımlarında doğru ve güvenilir cüzdan yöntemlerinin tercih edilmesi büyük önem taşır.

Bitcoin yatırımcısı olan müşterilerinin güvenlik ve şifre bilgisi konusunda hatalı davranması durumunda bir hırsızlık meydana gelirse de paranın geri alınması mümkün değildir. Bir başka deyişle Bitcoin cüzdanınızı çaldırırsanız giden paraları geri almak için başvurabileceğiniz bir merci bile bulamayabilirsiniz. Bazı bankalar, düzenlemelerde yer alan bu tür belirsizlikler sebebiyle dijital para ile yapılan işlemlerden elde edilen parayı kabul etme konusunda çekinceli davranmaktadır.

Bitcoin Cüzdanları Nasıl Güvenilir Olur?

Bitcoin cüzdanlarının güvenliği konusunda iyileştirme yapmak isteyen yatırımcılar için pek çok tavsiye öne sürülebilir. Öncelikle Bitcoin başta olmak üzere pek çok kripto para geliştiricisi de daha güvenli cüzdanların kullanılması için çalışmalarına aralıksız devam etmektedir. Bitcoin cüzdanının güvenliği konusunda dikkat edilmesi gereken önerilerden bazıları şunlardır:

 • Bitcoin yatırımlarında internet bağlantısı gerektiren cüzdanları kullanmaktan kaçının.
 • Soğuk cüzdan adı verilen ve internet bağlantısı bulunmayan depolama seçeneklerini tercih ederek Bitcoin’lerinizi saklayın.
 • Her zaman Bitcoin cüzdanını güvende tutmak için dikkatli ve tetikte olun.
 • Bitcoin işlemlerinizi ve cüzdan anahtarını iki defa kontrol edin.
 • BlockWallet gibi kripto para cüzdanlarından ya da borsalar üzerinden gelmiş gibi gözüken fakat buradan gelmeyen bir e-posta alabilirsiniz. Bu tür durumlarda e-postalara yetki vermeniz halinde saniyeler içinde tüm Bitcoin’lerinizi kaybedebileceğiniz riskini unutmamalısınız.

Günümüzde pek çok kripto para kullanıcısı, borsaların sahte hesaplarını kullanan siber saldırganlar ve kripto para korsanları yüzünden cüzdan bilgilerini deşifre etmektedir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için Bitcoin cüzdanları ve güvenlik konusunda mutlaka doğru adımları atmaya özen göstermeniz tavsiye edilir.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Sezer Yıldız