Bitcoin Caiz Mi?

Bitcoin Caiz Mi?

Yazar Yorum Yap 3 views
Bitcoin Caiz Mi?

Bitcoin caiz mi Diyanet fetvası ve yorumuna göre yeni bir tartışma yaratmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından verilen fetvada, ciddi belirsizlikler taşıyan, aldatma riski yüksek ve sebepsiz zenginleşmeye yol açan Bitcoin’in ve benzer diğer kripto paraların caiz olamadığı belirtilmiştir. Diyanet tarafından yapılan açıklama sonrasında, İslami hassasiyetlere sahip birçok kişi tarafından başka kaynaklardan dijital paralara yönelik fetvalar araştırılmaya başlamıştır.

Günümüzde Türkiye’de de bir hayli yaygın olan kripto para yatırımı hem piyasa belirsizlikleri nedeniyle hem de caiz olmadığına dair verilen fetvalarıyla yatırımcıların temkinli yaklaşması gereken konular arasında yerini almıştır. Bitcoin üzerinden işlem yapmanın caiz olmadığına hükmeden Diyanetin fetvası sonrasında diğer İslam alimlerinin de görüşleri merak edilmeye başlamıştır.

Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır?

Bitcoin yorum ve fetvaları son dönemde çok sayıda kullanıcı tarafından araştırılıyor olsa da birçok kişi hala dijital paralara ve Bitcoin’e karşı soru işaretlerini tam olarak giderememiştir. Bitcoin’i kısaca tanımlayacak olursak, Bitcoin: Satoshi Nakamato adını kullanan kişi ya da kişilerce geliştirilerek, 2008 yılında ilk defa teknik makalenin yayınlanmasıyla dikkat çeken bir dijital para birimidir. 2009 yılında açık kaynak kodlu olarak piyasaya sürülmesiyle kullanımı da yaygınlaşmaya başlamıştır.

Tamamen merkeziyetsiz olarak çalışması ile hiçbir para birimiyle benzerlik göstermemektedir. Herhangi bir aracıya (merkez bankası vb.) ihtiyaç duymadan kişiler arası para transferinin daha hızlı, güvenli ve maliyetsiz olarak gerçekleştirilmesini sağlar. Bitcoin satın almak ise günümüzde kripto para borsalarının yaygınlaşması sayesinde oldukça basittir.

Bitcoin almak isteyen yatırımcıların Binance, BtcTurk, Paribu, FTX gibi güvenilir borsalar üzerinden işlem yapması mümkündür. Kolayca üyelik oluşturarak, dolar ya da TL gibi işlem çiftleri üzerinden satın alım gerçekleştirilebilir.

Kripto Para Yatırımı Yapmak Günah Mı?

Kripto caiz midir sorusu da tıpkı Bitcoin’in caiz olup olmadığı gibi, bu piyasaların popülerleşmesinin ardından çok sık sorulmaya başlamıştır. Diyanet başta olmak üzere birçok İslami otoriteye göre Bitcoin ve dijital  – kripto para birimleri caiz değildir. Bu dijital varlıkların haram olmasında gösterilen en büyük etken ise belirsizliğin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.

Kripto para al – sat yaparak birikimlerini değerlendirmek isteyenler için Bitcoin dahil diğer tüm dijital para birimleri Diyanet’in fetvasına göre haramdır. Ancak çeşitli İslam alimlerinin bu konuda aksi yönde görüş bildirdikleri de görülmektedir. Türkiye’de resmi dini kurum olması nedeniyle Diyanet’in fetvası esas alınmıştır.

Borsa ve Bitcoin Caiz Mi?

Borsa günah mı sorusu yine son dönemde kripto paralar ile birlikte artan borsa işlemlerinin ardından sorulmaya başladı. Ancak Bitcoin’de olduğu gibi borsa tamamen haram veya helal olarak değerlendirilmemektedir. Şirketlere ortaklık usulüyle yapılan işlemlerde; faize odaklı hisseler ile haram kılınan şeylerin ticaretini yapan kurumların hisseleri dışında borsada işlem yapmak caiz görülmüştür. Ancak Diyanet’e göre yine borsa için de belirli hassasiyetler gözetilerek işlem yapılmalıdır.

Bitcoin Neden Haram?

Bitcoin dinen uygun mu sorusunun yanıtı üzerinde İslam alimlerinin ortak görüşü haram olduğu yönündedir. Caiz olmamasında gösterilen en temel neden ise bir güvencesi olmamasından kaynaklanır. Daha açık bir ifadeyle aldanma ve aldatma riski yüksek, kendi içinde ciddi belirsizlikler barındıran ve güvencesi olmayan bir unsur olması nedeniyle haram olarak değerlendirilir.

Bitcoin’in arkasında bir devlet ya da müessese bulunmaması nedeniyle haram olarak değerlendirilen Bitcoin, gelecek dönemde yapılacak çeşitli düzenlemeler ve dayanaklar ile bu görüşün değişmesine de neden olabilir. Ancak genel kanı Bitcoin’in haram olduğu yönündedir.

Bizi Takip Edin

Sonraki konu »

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Özcan Özkan