Bitcoin Bir Saadet Zinciri Mi?

Bitcoin Bir Saadet Zinciri Mi?

Yazar Yorum Yap 8 views
Bitcoin Bir Saadet Zinciri Mi?

Bitcoin’in saadet zinciri olması yönündeki argümanlar, finansal dünyada yeni tartışmaları beraberinde getirmektedir. Bitcoin ortaya çıktığından beri pek çok eleştiriye maruz kalmıştır. Yüksek volatilitesinin olması ve kara para aklamada kullanıldığı gibi gerekçelerle baskılanmaya çalışılan Bitcoin saadet zinciri tartışamlarıyla da gündeme gelmektedir. Bitcoin’in bir saadet zinciri olup olmadığı sorusuna detaylı bakabilmek için öncelikle saadet zinciri kavramının iyi anlaşılmış olması gerekir.

Saadet Zinciri Nedir?

Saadet zinciri tanımı, yüksek kazanç öne sürerek vadederek sisteme katan ve sisteme yeni katılanlardan gelen parayla mevcut yatırımcılara ödeme yapılan bir aldatma yöntemidir. Saadet zinciri dolandırıcılık yönteminde yüksek üretim yapıldığı yalanı ve buna bağlı olarak da yatırımcılara yüksek kazanç sunulacağı iddia edilir. Örnek olarak 2016 yılında kurulan ve 2018 yılında kapatılan Çiftlik Bank saadet zinciri dolandırıcılık yöntemini uygulamıştır.

Saadet zinciri dolandırıcılık yönteminde yatırım yapan herkesin kazanç elde edileceği öne sürülür ve insanlar kandırılır. Son yıllarda Bitcoin’in dünya genelinde çok fazla sayıda kişiye ulaşmış olması da saadet zinciri tartışmalarını gündeme getirmiştir. Özellikle dünyanın önde gelen ekonomilerinin regülasyon kurumları Bitcoin gibi popüler kripto paraların saadet zinciri olup olmadığı yönünde endişeler taşıdığı ifade edilir.

Saadet Zinciri Nasıl Anlaşılır?

Saadet zincirini tespit etmek için bazı kriterlere dikkat etmekte fayda vardır. Bir finansal oluşumun saadet zinciri olup olmadığını anlamak için uzmanlar şu kriterlere dikkat edilmesi gerektiğini söylemektedir:

  • Normalden daha yüksek vaatler öne sunar.
  • Gizlilik odaklı bir yapısı olmalıdır.
  • Bir lidere sahip olması gerekir
  • Basit bir işeyişle yüksek kazanç vaat etmesi gerekir.
  • Sistem içinde bir hiyerarşi olmalıdır. (Önce gelenler – sonra gelenler)
  • Getirilerde tutarlılık olduğu iddia edilir.
  • Ödeme alırken zorluk çekilebilir.
  • Sistemin getirilerini nakde çevirmek zordur.
  • Herhangi bir belge takibinde sorunlar yaşanır.

Görüldüğü üzere saadet zinciri dolandırıcılık yöntemlerinin pek çoğunda ortak olan kriterler bu şekilde sıralanabilir. Uzmanlar, bu tür özelliklere sahip olan finansal sistemlerin saadet zinciri dolandırıcılık yöntemi olma olasılığını yüksek görmektedir. Bu şekilde öne çıkan kriterlere sahip olan sistemlere karşı dikkatli olunması uyarısı yapmaktadır.

Bitcoin Bir Saadet Zinciri Mi?

Bitcoin saadet zinciri tartışmaları özellikle son yıllarda giderek artmıştır. BTC kripto para biriminin geniş kitlelere ulaşması ve fiyatının çok yüksek seviyelere gelmesi saadet zinciri tartışmalarını artırmıştır. Ancak Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in getiri sunacağına dair bir açıklama yapmadı. Dolayısıyla Bitcoin, normalden çok yüksek bir getiri vaat ederek yatırımcı toplamaya çalışmaz.

Öte yandan Bitcoin blockchain ağı, açık kaynak kodlu olmasıyla herkesin erişimine açık bir sisteme sahiptir. Bitcoin ağı, bir kişinin veya kurumun kontrolünde olmayan tamamen merkeziyetsiz bir sistemdir. Bu sebeple Bitcoin ağının gizlilik odaklı bir yapısı olmaması sebebiyle saadet zinciri olmadığı iddia edilir. Ayrıca Bitcoin ağında hiyerarşi bulunmaz. Herkesin ağda katkı bulunmasına olanak tanıyan Bitcoin sisteminde herhangi bir devlet veya kurum arka planda yer almaz.

Bitcoin’in Özellikleri

Bitcoin’in sahip olduğu özellikler, onun bildiğimiz saadet zincirlerine benzemeyen yönlerini ortaya çıkarır. Bitcoin likidite sorununu giderek aştığı için ödeme almak veya ödeme yapmak konusunda da problem yaşatmaz. İsteyen herkes istediği anda elindeki Bitcoin’leri nakde çevirebilme imkanına sahip olduğu için bu yönden de saadet zinciri kriterleri taşımadığı görülür. Bitcoin yatırımcıları, kullandıkları borsalardan veya Bitcoin ATM’lerinden para çekimi yapabilirler.

Bitcoin, volatilite ve talep değişimine bağlı olarak istikrarlı bir getiri sağlamaz. Dolayısıyla saadet zincirlerinde öne sürülen sürekli ve yüksek kazanç vaatleri Bitcoin için geçerli değildir. Bitcoin yüksek volatiliteye sahip olduğu için riskli bir yatırım tercihi olarak da görülmelidir. Bitcoin saadet zinciri özellikleri taşımayan özelliklere sahiptir.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Sezer Yıldız