Archway Nedir Cosmos Ekosistemi

Archway Nedir Cosmos Ekosistemi

Yazar Yorum Yap 1 views
Archway Nedir Cosmos Ekosistemi

Cosmos Ekosistemi bu sıralar popüler hale gelmeye başladı. Cosmos ekosisteminde bulunan Archway nedir sorusu da merak edilenler arasındadır.

Archway Nedir

Archway yeni nesil dApp geliştiricilerini ödüllendiren bir akıllı sözleşme platformu. dApp geliştiricilerinin işlerini kolaylaştıran bir sözleşme yapısı sunan Archway, aynı zamanda geliştiricileri kullanım oranlarına göre ödüllendirmeyi vaadediyor. Temel amaç Cosmos ekosisteminin InterBlockchain yapısına kolay uyum sağlayabilen dApplerin oluşturulması ve geliştiricilerin ödüllerle teşvik edilmesi.

Governance token sahiplerini ve ana geliştirici ekipleri destekleyip, likidite havuzlarını fonlayan, topluluk DAO’larını kolaylaştıran bir yapıya sahip olması bekleniyor.

Cosmos ekosistemi 250’den fazla projeye ev sahipliği yapan ve Ekim 2021 itibariyle 120 milyar dolardan fazla hacmi ile 2022 için en önemli ekosistemler arasında bulunuyor.

dApp Ödül Sistemi Nasıl Çalışıyor

 dApp ödül sistemi nasıl çalışıyor için, platformların aksine Archway gas ücretlerini yakmıyor ve bu ücretleri validatörlere aktarmıyor. Bunun yerine ağın güçlü bir hale gelmesini sağlayan geliştiricilerin desteklenmesi için orantısal dağıtım yoluna gidiyor.

Ağ hayata geçirildiğinde gas ücretleri dApp geliştiricileri ve doğrulayıcılara %50’şer oranda eşit olarak dağıtılacak. Bu oranlar değişebilir oranlardır ve ağ yönetimi sürecince zaman içerisinde tekrar ayarlanabilir.

Archway toplam ağ enflasyon ödüllerinin bir kısmını doğrudan dAppler ile paylaşır. Başlangıçta, dApp geliştiricilerine %25, ve doğrulayıcılara %75 dağıtılır. Örneğin, eğer ağda toplam %8 enflasyon olursa, dAppler %2 ve doğrulayıcılar ise %6 pay alır.

Archway ile dAppler kendi akıllı sözleşmeleri ile etkileşim için özel ücretler tanımlayabilir. Bu ücretler geliştiricilere, dağıtılan depolama, zincir dışı işlemlere erişim, harici veri kaynakları veya düzenlenmiş veya sigortalanmış sözleşmeler gibi diğer premium özellikler gibi ek giderleri karşılamak için esnek bir opsiyon sunuyor.

Kullanıcı deneyimini garantilemek için akıllı sözleşme ücreti doğrudan ağ ücretine dahil edilir ve bu sayede nihai kullanıcılar bir işlem imzalarken birleştirilmiş tek bir ücret görürler.

Ağ, tam bir CosmWasm uygulaması, Web3 uyumlu API ve diğer ağlara bağlanan köprüler sunuyor. Şu an CosmWasm, bir Rust derlemesini destekliyor ancak gelecekte TypeScript, Golang ve benzeri dillerle Wasm akıllı sözleşmeleri yazılabilecek.

· Testnet ödüllerin hesaplanması ve dağıtımı ile ilgili tüm temel işlevlerle birlikte resmi olarak hayata geçirildi.
· Archway’in geliştiricisi CLI, CosmWasm sözleşmelerini derlemenize ve konuşlandırmanıza izin veriyor.
· Yeni front-end dApp örnekleri ve yeni başlayanlar için kod şablonları yayınlandı ve her hafta yenileri yayınlanıyor.

Özet olarak Archway Cosmos ekosistemi için yeni bir değer yaratma girişimi peşinde. Bu platform barındıracağı dAppler ile tüm ekosistemin değerini artırabilir.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Sezer Yıldız