Arbitraj Nedir? Borsa Fiyatları Neden Farklı?

Arbitraj Nedir? Borsa Fiyatları Neden Farklı?

Yazar Yorum Yap 2 views
Arbitraj Nedir? Borsa Fiyatları Neden Farklı?

Arbitraj, kripto piyasasının ortaya çıkmasından çok önce geleneksel finansal piyasaların dayanak noktası olmuştur. Yine de, kripto sahnesinde arbitraj fırsatlarının potansiyelini çevreleyen daha fazla yutturmaca var gibi görünüyor.

Bunun nedeni büyük olasılıkla kripto piyasasının diğer finansal piyasalara kıyasla oldukça değişken olmasıyla ünlü olmasıdır. Bu, kripto varlık fiyatlarının belirli bir süre boyunca önemli ölçüde sapma eğiliminde olduğu anlamına gelir. Kripto varlıkları 7/24 yüzlerce borsada küresel olarak alınıp satıldığından, arbitraj tüccarlarının karlı fiyat tutarsızlıkları bulmaları için çok daha fazla fırsat var.

Bir tüccarın yapması gereken tek şey, iki veya daha fazla borsada bir dijital varlığın fiyatlandırmasında bir fark tespit etmek ve bu farktan yararlanmak için bir dizi işlem yapmaktır.

Örneğin, Bitcoin fiyatının Coinbase kripto para borsasında 60.000$ ve Kraken’de 60.200$ olduğunu varsayalım. Bu senaryoda, kripto arbitrajcıları bu eşitsizliği fark edebilir ve 200 dolarlık fiyat farkını cebe indirmek için Coinbase’de bitcoin satın alabilir ve Kraken’de satabilir. Bu, kripto arbitraj ticaretinin tipik bir örneğidir.

Kripto borsa fiyatları neden farklı?

Merkezi borsalar

Bilmeniz gereken ilk şey, merkezi borsalardaki varlıkların fiyatlandırılmasının, borsa emir defterindeki en son alış-satış eşleşen emrine bağlı olmasıdır. Başka bir deyişle, bir tüccarın bir borsada dijital bir varlığı satın aldığı veya sattığı en son fiyat, o varlığın borsadaki gerçek zamanlı fiyatı olarak kabul edilir.

Örneğin, 60.000 dolarlık bitcoin satın alma emri, bir borsadaki en son eşleşen emirse, bu fiyat platformdaki en son bitcoin fiyatı olur. Bundan sonraki eşleşen sipariş, dijital varlığın bir sonraki fiyatını da belirleyecektir. Bu nedenle, borsalarda fiyat keşfi, bir dijital varlığın piyasa fiyatını en son satış fiyatına göre şart koşan sürekli bir süreçtir.

Yatırımcının bir varlığa olan talebi her borsada biraz farklı olduğu için fiyatın da değişme eğiliminde olduğunu unutmayın.

Merkezi olmayan borsalar

Bununla birlikte, merkezi olmayan kripto borsaları, kripto varlıklarını fiyatlandırmak için farklı bir yöntem kullanır. “ Otomatik piyasa yapıcı ” sistemi olarak bilinen bu sistem, fiyatları diğer borsalarda gösterilenlerle uyumlu tutmak için doğrudan kripto arbitraj tüccarlarına dayanır.

Burada, alıcıların ve satıcıların belirli bir fiyat ve miktarda kripto varlık ticareti yapmak için birlikte eşleştirildiği bir sipariş defteri sistemi yerine, merkezi olmayan borsalar likidite havuzlarına güveniyor. Her kripto alım satım çifti için ayrı bir havuz oluşturulmalıdır. Örneğin, biri bağlantı (LINK) karşılığında eter (ETH) ticareti yapmak isterse, borsada bir ETH/LINK likidite havuzu bulması gerekir.

Her havuz, havuzun işlem ücretlerinin orantılı bir payı karşılığında başkalarının takas ettiği likidite sağlamak için kendi kripto varlıklarını yatıran gönüllü katılımcılar tarafından finanse edilir. Bu sistemin ana faydası, tüccarların bir karşı tarafın (karşı bir tüccar) varlıkları belirli bir fiyattan alıp satmasını beklemek zorunda kalmamasıdır. Ticaret herhangi bir zamanda gerçekleştirilebilir.

En popüler merkezi olmayan borsalarda, havuzdaki (A ve B) her iki varlığın fiyatları matematiksel bir formülle korunur. Bu formül, havuzdaki varlıkların oranını dengeli tutar.

Bunun anlamı, bir tüccar ETH/LINK havuzundan eter satın almak istediğinde, havuzdan ETH tokenlerini çıkarmak için LINK tokenlerini havuza eklemesi gerekir. Bu olduğunda, varlıkların oranının değişmesine neden olur (havuzda daha fazla LINK jetonu ve daha az ETH.) Dengeyi yeniden sağlamak için protokol otomatik olarak LINK fiyatını düşürür ve ETH fiyatını artırır. Bu, tüccarları daha ucuz olan LINK’i kaldırmaya ve fiyatlar piyasanın geri kalanıyla yeniden hizalanana kadar ETH eklemeye teşvik ediyor.

Bir tüccarın bir havuzdaki oranı önemli ölçüde değiştirdiği durumlarda (büyük bir ticaret gerçekleştirir), havuzdaki varlıkların fiyatlarında piyasa değerlerine (diğer tüm borsalarda yansıtılan ortalama fiyat) kıyasla büyük farklılıklar yaratabilir.

Kripto arbitraj ticaret riskleri

Bazı faktörler, bir arbitrajcının kâr elde etme şansını azaltabilir. Arbitraj fırsatlarının düşük riskli doğası, karlılıklarını etkiler; daha az risk, düşük kar elde etme eğilimindedir. Bu nedenle kripto arbitrajcıları, önemli kazançlar elde etmek için yüksek hacimli alım satımlar yapmalıdır. Dahası, arbitraj işlemleri tam olarak ücretsiz değildir.

Ücretler

İki borsa arasında alım satımın para çekme, para yatırma ve alım satım ücretlerine tabi olabileceğini unutmayın. Bu ücretler birikebilir ve kârınızı yiyebilir. Orijinal örneğimizi bir vaka çalışması olarak kullanarak, Coinbase’in para çekme ücretlerinin, Kraken’in para yatırma ücretlerinin ve Kraken’in işlem ücretlerinin ekstra %2’ye kadar eklendiğini varsayalım. Bu ticareti gerçekleştirmenin toplam maliyeti 45.000 ABD Doları + (%2 * 45.000 ABD Doları) = 45.900 ABD Dolarıdır. Başka bir deyişle, potansiyel kâr sadece 200 $ olduğu için kripto arbitraj tüccarı bir zarara uğramış olmalıdır.

Arbitrajcılar, fahiş ücretlerden kaynaklanan zarar riskini azaltmak için faaliyetlerini rekabetçi ücretlerle borsalarla sınırlandırmayı seçebilirler. Ayrıca, birden fazla borsaya para yatırabilir ve piyasa verimsizliklerinden yararlanmak için portföylerini yeniden düzenleyebilirler.

Örneğin Bob, Coinbase ve Kraken’deki bitcoin arasındaki fiyat farklılıklarını fark eder ve hepsini dahil etmeye karar verir. Bununla birlikte, Bob’un iki borsa arasında fon taşımak yerine, Coinbase’de tether (USDT) ve Kraken’de 1 BTC cinsinden fonları vardır. Yani tek yapması gereken 1 BTC’sini Kraken’de 45.200$’a satmak ve Coinbase’de 45.000 USDT ile 1 BTC satın almak. Bu ticaretin sonunda, yine de 200$ kar elde ediyor ve para çekme ve para yatırma ücretlerini ödemekten kaçınıyor. Burada Bob’un endişelenmesi gereken tek ücret işlem ücretidir. Yüksek hacimli işlemler gerçekleştiren yatırımcılar için işlem ücretlerinin nispeten düşük olduğunu belirtmekte fayda var.

Zamanlama

Kripto arbitrajı zamana duyarlıdır. Daha fazla tüccar belirli bir arbitraj fırsatından yararlandıkça, iki borsa arasındaki fiyat farkı ortadan kalkma eğilimindedir.

Bob ve Sarah’nın ticaretlerinin zamanlamasından dolayı kârlılıklarındaki farkı düşünelim. Bu senaryoda, orijinal örneğimizdeki arbitraj fırsatını ilk fark eden ve bundan yararlanan Bob’dur. Bunu Sarah’nın da aynı şeyi yapma girişimi izledi.

  • Bob, Coinbase’de 45.000$’dan bitcoin satın aldığında ve Kraken’de 45.020$’dan satış yaptığında, Sarah artık bu ticareti tam olarak bu fiyattan gerçekleştiremeyebilir. Pazarın rekabetçi doğası nedeniyle, Sarah’ın Coinbase’de 45.005 $’a bitcoin satın alması ve Kraken’de 45.015 $’a satması gerekebilir. Coinbase ve Kraken’deki bitcoin fiyatlarının yakınsaması, kar edilecek fiyat eşitsizliği ortadan kalkana kadar devam edecek.

Aşağıda, kripto arbitraj işlemlerini yürütmek için gereken süreyi olumsuz etkileyebilecek faktörlerden bazıları verilmiştir:

  1. Blok zincirinin işlem hızı: Çapraz değişim işlemleri yürütmeniz gerekebileceğinden, blok zincirinde bu tür geçişleri doğrulamak için geçen süre, arbitraj ticaret stratejinizin etkinliğini etkileyebilir. Örneğin, Bitcoin blok zincirindeki işlemleri onaylamak 10 dakika ila bir saat sürer. O zaman, piyasa size karşı hareket etmiş olabilir. Bu nedenle, arbitrajcılar yüksek işlem hızına sahip blok zincirlere bağlı kalmalıdır; veya ağ tıkanıklığına duyarlı olmayanlar.
  2. Borsaların AML çekleri: Borsaların , bir tüccar tarafından büyük meblağlar taşındığında kara para aklamayı önleme (AML) kontrolleri yapması yaygındır . Bazı durumlarda, bu tür kontroller haftalarca sürebilir. Bu nedenle, çapraz borsa arbitraj ticaretine devam etmeden önce kripto borsalarının para çekme noktasında ekstra kontroller uygulama eğilimini göz önünde bulundurmalısınız.
  3. Çevrimdışı değişim sunucuları: Kripto borsalarının kesinti yaşaması (çevrimdışı olma) nadir görülen bir durum değildir. Bazı durumlarda, kripto borsaları bir nedenden ötürü belirli dijital varlıkların çekilmesini ve yatırılmasını bile sınırlayabilir . Bu olduğunda, arbitraj fırsatlarından yararlanma olasılığı anında azalır.

Güvenlik

Arbitraj yatırımcıları borsa cüzdanlarına çok miktarda para yatırmak zorunda olduklarından, borsa hacklemeleri ve çıkış dolandırıcılıklarıyla ilişkili güvenlik risklerine açıktırlar. Çıkış dolandırıcılığı , bir şirket aniden faaliyetlerini durdurduğunda ve kullanıcıların fonlarını alıp götürdüğünde meydana gelir. Bunun ışığında, gerekli özeni göstermeniz ve saygın kripto borsalarına bağlı kalmanız tavsiye edilir.

Arbitraj ticaretine nasıl başlanır

İster acemi bir tüccar ister deneyimli bir yatırımcı olun, kripto arbitraj ticaretinin en güzel yanı, günümüzde birden fazla borsada fiyat tutarsızlıklarını bulma ve ticaret yapma sürecini otomatikleştiren çok sayıda platform olmasıdır. Bu “kur ve unut” platformları, düşük riskli, eller serbest ticaret çözümü arayan tüccarlar için harika bir pasif gelir fırsatı sunabilir ve şunları içerir:

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Furkan Kadıoğlu