Altcoin Seçimi Nasıl Yapılır?

Altcoin Seçimi Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 15 views
Altcoin Seçimi Nasıl Yapılır?

Kripto paraların özellikle son iki yıl içinde çok fazla değer kazanması, çok sayıda yatırımcının büyük oranda kazanç elde etmesini sağladı. Bu nedenle pek çok yeni yatırımcı piyasaya her gün adım atmaya başladı. Ancak yeni yatımcıysanız, altcoin alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları değerlendirmeniz gerekir. Altcoin seçimi nasıl yapılır, hangi altcoin’e yatırım yapılacağı nasıl belirlenir merak ediyorsanız, işte detaylar…

Altcoin Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doğru altcoin yatırımı yapmak için nereden başlayacağınızı çok iyi bilmeniz gerekir. Doğru analiz ve doğru araştırma ile kazançlı yatırımlar yapmanız mümkündür. Bunları nasıl yapabileceğinizi açıklayalım;

Her altcoin için White Paper’ı okumalısınız;

Altcoin’lerin her biri, bir proje için üretilmiştir. Yatırım yapmadan önce bu projeler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. White Paper ise bu projeler hakkında detaylı bilgi edinmenizi sağlayan belgelerdir. Bu belgelerden altcoin projesinin çözmeyi amaçladığı sorunlar, çalışma prensipleri, sorunlara nasıl bir çözüm yöntemi geliştirildiği gibi teknik konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Altcoin’lerin market değerlerini incelemelisiniz;

Altcoin seçimi yaparken, çeşitli marketlerdeki değerine bakmanız gerekir. Toplam market değeri yüksek olan altcoin’ler, genellikle riskli yatırımlar değildir. Toplam market değeri, bu altcoin için ne kadar yatırım yapıldığı hakkında da fikir edinmenize yardımcı olabilir.

Altcoin projesinin arkasındaki ekibi incelemeniz gerekir;

Bir altcoin’in sağlam olup olmadığını belirleyebilmek için arkasındaki ekibi çok iyi araştırmanız gerekir. Çünkü piyasada aslında çöp olan, yani arkası dolu olmayan çok sayıda altcoin projesi bulunur. Eğer bir altcoin projesinin arkasındaki ekibin kimler olduğunu, bu ekibin yöneticilerini, ekibin daha önceki çalışmalarını ve proje yöneticilerinin uzmanlık alanlarını araştırırsanız, bu altcoin’in güvenilir olup olmadığını büyük ölçüde görebilirsiniz.

Yatırım planınızı belirlemeli ve zamanlama analizi yapmalısınız;

Doğru altcoin’e yatırım yaparak kazanç sağlayabilmek için analizi çok iyi yapmalı ve doğru zamanda yatırım yapmalısınız. İlk olarak yatırım planınızı doğru belirlemelisiniz. Bu noktada kendinize yöneltmeniz gereken sorular nasıl bir yatırımcı olduğunuz, hangi vadede yatırım yapmak istediğiniz ve hedeflerinizin neler olduğudur.

Bunları belirledikten sonra doğru zamanlamayı yapabilmelisiniz. Yatırım için doğru zamanlama pek çok analiste göre değişmektedir. Altcoin yatırımı yapılırken destek seviyesi ve direnç seviyesine önem verilmektedir. Yaygın olan yatırım zamanı destek yani en dip fiyattayken satın almak, direnç seviyesinde yani yüksek fiyattan satmaktır. Bunu yapabilmek için grafikleri çok iyi takip etmeniz ve okuyabilmeniz gerekir.

Ayrıca altcoin seçimi yaparken doğru zamanın belirlenmesinde, fiyat hareketlerine de bakılmaktadır. Ortalama fiyat hareketlerini takip etmek, size hangi zamanda doğru yatırım yapmanız gerektiğinin sinyallerini verebilir.

Doğru borsadan altcoin alımı yapmalısınız;

Altcoin satın alırken paranızın heba olmaması için doğru borsada işlem yapmalısınız. Dünya genelinde çok sayıda kripto para borsası vardır ancak, bunların içinde güvenilir ve işlemlerinizi hızlı şekilde halledebilen borsa sayısı oldukça azdır. Ayrıca yatırım yapmak istediğiniz altcoin’in borsadaki işlem hacmine de dikkat etmeniz gerekir. İşlem hacmi düşük olan altcoinlerin alım satımlarının yapılması biraz zaman alabilmektedir.

Altcoin’in gelecek planlamasını da araştırmanız gerekir;

Altcoin hakkında detaylı bilgi edindiğiniz White Paper, aynı zamanda altcoin projesinin geleceği hakkında da bilgiler içermektedir. Yani altcoin ile ilgili ne zaman ne yapılacağı, hangi geliştirmelerin yapılacağı, yazılım açısından güncelleme olup olmayacağı, hangi borsalarda ne zaman listeleneceği gibi konular hakkında da araştırma yapmanız gerekir.

Bazı altcoinler için böyle bir gelecek planlaması bulunmazken, bazılarının planları söyledikleri tarihlerde yapılmaktadır. Belirlenen tarihlerde vaat edilen şeyler yapıldığında, bu durum altcoin’in güvenilir olabileceğini gösterir. Ayrıca bir altcoin için gelecekte yakılma işlemi yani coin burn yapılıp yapılmayacağı da White Paper’den öğrenilebilir. Coin yakma ile altcoin’in arzı azaltılarak, piyasa değeri yükseltilir.

Not: Bu makalede yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Özcan Özkan