2022 KRİPTO MEGA TRENDİ

2022 KRİPTO MEGA TRENDİ

Yazar Yorum Yap 11 views
2022 KRİPTO MEGA TRENDİ

Bu yazı Mike Popescu’nun Dr. Ömer Demirel’le yaptığı mülakattan alınmıştır. İngilizce aslını okumak için yazının sonundaki linke tıklayabilirsiniz.

2022 ve sonrasında kripto dünyasında yaşanacak beş önemli gelişme ve eğilim var. Bu eğilimleri önceden analiz ederek 2022 yılında kripto mega trendine ayak uydurabilirsiniz. Beş kripto mega trendinden bahsedecek olursak, bunlara dikkat etmekte fayda var.

 Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonlar (DAO’lar)

DAO’ların yükselişi, 2021’in etkileyici kripto hikayelerinden biriydi ve hikayenin bu yıl daha da güçlü bir etkisi olması muhtemel. DAO’ların ve sosyal tokenların gelecekte daha baskın hale gelmesi bekleniyor. DAO, bir fikir, amaç veya hedef etrafında toplanan merkezi olmayan bir organizasyondur. Üyeler oy birliği ile bir protokolün faaliyetlerini oylar ve yönlendirir. Blok zinciri ve akıllı sözleşmeler sayesinde, bu yeni organizasyon formu, verimli ve güvenilir bir şekilde oylama ve yürütmeyi kolaylaştırmak için gerekli tüm araçlara (dApp’ler) sahiptir.

Geçen yıl, Protokole Ait Likidite (POL) çözümleriyle desteklenen, büyük hazineler oluşturan ve erken aşama kripto projelerine yatırım yapan çok sayıda DAO gördük. Topluluklarından yararlanmaktan, mevcut DeFi çözümlerini kullanmaktan veya statükoyu iyileştirmekten çekinmeyen Yatırım DAO’ları, risk sermayesi dünyasında önemli bir güç haline gelecek.

Altyapı ve Köprüler

DeFi İnovasyonları

dApp’e Özel Blok Zincirler

Kendi izinsiz (veya izinli) blok zincirlerinde çalışan artan sayıda dApp, sıkışık genel blok zincirlerinden etkilenmeyecektir. Bu dApp’e özgü blok zincirleri, doğrulayıcılarına, yerel kripto para birimleri tarafından yönlendirilen yeni ekonomilere ve DAO benzeri topluluklara sahip olacak. DApp’e özgü bir blok zinciri ekonomisine katılım, doğrulayıcılar veya basit kullanıcılar olsun, katılımcılar için teşvikler kazandıracak.

Bazı dApp’ler için bu, onların bir DAO veya dApp ile DAO’nun bir karışımı haline gelebilecekleri anlamına gelebilir. Yüksek potansiyelli dApp’lerin altyapılarının bir parçası olması için savaşan heterojen L1’leri görebiliriz. Avalanche Subnets, dApp’lere ve DAO’lara son derece özelleştirilebilir blok zinciri şablonları sunarak oyunun kurallarını değiştirmesi için umut verici.

Zincirler Arası Çözümler

Çok zincirli dünyada, özellikle DeFi meraklıları ve gelir avcıları için farklı zincirlerdeki farklı akıllı sözleşmeler arasındaki etkileşim esas olacak. Aynı varlık için başka bir zincirde daha iyi bir getiri varsa, daha yüksek karlar elde etmeye başlamak için fonlar mümkün olan en kısa sürede oraya taşınmalıdır. Bu bağlamda, birçok çapraz zincir etkinleştiriciyi (örneğin Quant, LayerZero vb.) ve bu çapraz zincir çözümlerini kullanacak yeni nesil dApp’leri yakından takip etmek ihtiyatlı olacaktır.

 

Bizi Takip Edin

Yorum yaz

© 2010-2021 coindedik.com - Coindedik. Tüm Hakları Saklıdır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Sezer Yıldız